Kendini Kral, Öğretmenleri Köle Gibi Gören Müdürün Talimatları


Kendini Kral, Öğretmenleri Köle Gibi Gören Müdürün Talimatları

Türk Eğitim Sen Genel Sekreteri Musa Akkaş, Şırnak Silopi Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul Müdürünün sözleşmeli öğretmenleri aşağılayan bir talimat yayınladığını iddia etti.

Kendini Kral, Öğretmenleri Köle Gibi Gören Müdürün Talimatları
Kendini Kral, Öğretmenleri Köle Gibi Gören Müdürün Talimatları

Toplantı sonrası öğretmenelere tebliğ edilen yazıda, müdür yardımcılarının verdiği görevlerin müdürün bir talimatı olduğu, karşı çıkılmasının müdüre karşı çıkmak anlamına geleceği, verilen her görevin eksiksiz yerine getirilmesi, sorgulanmaması, üsluba dikkat edilmesi, amirine mutlaka selam verilmesi konularında aday öğretmenler uyarılıyor.

Müdürün, öğretmenler için ''gerekli vazifeleri yapmadığı taktirde'' cümlesi, 25 yaşındaki Saadet Öğretmenin, 6 katlı apartmanın terasından atlayarak yaşamına son vermesi olayını akla getirdi. Saadet Öğretmen intihar etmeden önce sosyal medya hesabından, ''Öğrencilerim haklarını helal etsinler gözüm gibi baktım hepsine üzülmesinler ben yapamadım mobbinge uğramaktan. Her gün pamuk ipliğine bağlısınız sözünden bıktım usandım. Allah'a emanetsiniz canım öğrencilerim'' paylaşımında bulunmuştu.

Türk Eğitim Sen Genel Başkan Yardımcısı Musa Akkaş konuyla ilgili olarak şunları söyledi;

Burası bir Afrika ülkesi değil burası Şırnak Silopi Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi. Okul müdürü sözleşmeli öğretmenleri Maraba, köle zannediyor olmalı ki. Bakın ne talimatlar yağdırmış. Ayıptır yahu, ayıp. Liyakatsız insanları iş başına getirirseniz adam kendini vezir de zanneder kral da. Ama bunlara bir dur demek lazım. Böylesilerinin hemen defteri dürülmelidir.

İşte Akkaş'ın guncelegitim.com'a gönderdiği müdürün talimatları:

 • Resmiyette rica etmek bir emirdir, itiraz edilemeden eksiz yerine getirmelidir
 • Müdür yardımcıları veya müdür tarafından verilen görevler asla sorgulanmayacak. Verilen görevlerde bahane sunulması durumundan öğretmen hak ettiği davranışı görecektir
 • İdarecilerle konuşmalarda üsluba dikkat edilecek. Haddi aşıcı cümleler kullanılmayacak. Sıkıntı çıkartan öğretmen hakkında prosedör ne ise gerekli işlemler yapılacak. Müdür yardımcılarının verdiği görevler müdür beyin talimatıdır. Onlara karşı çıkılması müdür beye karşı çıkmak anlamına olarak algılanacaktır ve gerekli işlemler yapılacaktır
 • Memur değil öğretmen olduğumuz unutulmayacak. Eğitim kurumuna herkes sahip çıkacak ve daha iyi olması için herkes fedakarlık yapacak. Şu anda öğretmenlik için kontrol sürecindesiniz. Henüz tam manasıyla öğretmen olmuş değilsiniz. Davranışlar ona göre olacak.
 • Amire selam vermek yükümlülüktür. Kasten verilmediği takdirde cezası vardır. Müdür bey uyardı diye küsmek, kızmak veya trip atmak ergenlik göstergesidir ve bir öğretmene uygun davranışlar değildir. Aynı zamanda meslektaşlarıyla selamlaşmak insanlık görevidir
 • Yönetmelikler okunup öğrenilecek. İdarenin verdiği görevlerde kanuna aykırı bir durum yoktur bu konuda idareye güven duyulacak.
 • Danışman öğretmenler aday öğretmenlerini kontrol edecek. Aday öğretmen her türlü soruyu danışmanına soracak. Danışmanın verdiği görevleri müdür beyin verdiği unutulmayacak. Her türlü işler aday öğretmenlere yaptırılabilecek.
 • Aday öğretmenlerin notları kontrol altında verileceğinden fazladan hiçbir hocaya not verilmeyecektir.
 • Danışman öğretmen adayın derslerine girecek ve buna itiraz edilmeyecektir
 • Okul ortamında biz bir aileyiz. Ailenin içinde gibi davranılmazsa öğretmen ailelerin içinden çıkartılabilir.
 • Adat öğretmen her hafta idarecilerimize yapacakları işler olup olmadığını soracaktır. Bu konu takip edilecek.
 • Yapılan toplantılarda herkes not alacak. Sadece dinleyip gidilmeyecek.
 • Maddiyattan ziyade kurum düşünülecek
 • Öğretmenlik derse girip çıkmak değildir. Görev bilincinin farkına varılsın.
 • Aday öğretmen adaylığını bilecek. Adaylığı kalksa bile gerekli vazifeleri yapmadığı takdirde görevden alınabilir. Kimsenin bu görevde kalma garantisi yoktur.

guncelegitim.com
 
 

Şırnak Silopi Kız Anadolu İHL Musa Akkaş Türk Eğitim Sen
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEB’de Atama ve Rotasyon Fırtınası
MEB’de Atama ve Rotasyon Fırtınası
MEB kitabında tartışma yaratan görseller haberi ve MEB'in açıklaması
MEB kitabında tartışma yaratan görseller haberi ve MEB'in açıklaması