Öğretmenlere tayin dayatması


Öğretmenlere tayin dayatması

Okullarının başka bir liseyle birleşmesi nedeniyle 12 öğretmen norm fazlası çıkarıldı. MEB öğretmenlerin tayinini istedi. Bu kararı kabul etmeyen öğrenciler okul bahçesinde “Öğretmenime dokunma” dedi

Öğretmenlere tayin dayatması
Öğretmenlere tayin dayatması

Birgün'den Mustafa Kömüş'ün haberine göre; İstanbul Kadıköy’de bulunan Muhsin Adil Binal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 12 öğretmen okulun başka bir liseyle birleştirilmesiyle norm fazlası durumuna düşürüldü ve bakanlık tarafından bu nedenle tayini istendi.
 
Muhsin Adil Binal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi binası deprem analizi gereği yıkım kararı verildi. Ardından bu okuldaki öğretmen ve öğrenciler Kadıköy Mesleki ve Teknik Anadolu Kız Lisesi’ne misafir olarak gönderildi. Muhsin Adil Binal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin ise kademeli olarak kapatılması kararı alındı. Fakat daha sonra kademeli olarak kapatılması gereken okul bir anda Kadıköy Mesleki ve Teknik Anadolu Kız Lisesi’yle birleştirildi. Ardından kız lisesinin öğretim şekli karma olarak değiştirildi. Buradaki öğrenciler Kadıköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne kaydedildi.
 
12 öğretmen ise norm fazlası çıkarıldı. Daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı’ndan öğretmenlere teslim etmek üzere okula gönderilen yazıda şu ifadeler kullanıldı: “Kadıköy Muhsin Adil Binal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde norm fazlası durumundasınız. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Eğitim Kurumları öğretmenlerinin norm kadrolarına ilişkin yönetmeliğine istinaden başvuru yapmanız gerekmektedir.”
 
Eğitim Sen 2 No’lu Şube Başkanı Kazım Yılancı konuya ilişkin şunları söyledi: “Önce tüm öğretmenlerin yeni okula atamalarının yapılması daha sonra hizmet puanı üstünlüğüne göre norm kadro hesaplanması gerekiyor. Okul müdürlüğüne sunmuş olduğumuz dilekçe ile Muhsin Adil Binal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde görev yapmaktayken Kadıköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne aktarılan tüm öğretmenlerin atama kararnamelerinin İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanması gerektiğini bildirdik. Ancak halen norm fazlası olunduğuna dair tebellüğ yapılmasında ısrar ediliyor.” Yılancı, şöyle devam etti: “Öğretmenlerimiz şu an önce ilçe ve il içinde, sonra re’sen atamaya gidecek bir süreçle karşı karşıya bırakıldı. Bu birleşme olmasaydı öğretmenler norm fazlası olmayacaktı. Sendika olarak hukuk dışı uygulamalara dava açacağız. Öğretmenlerimiz de kendi norm fazlası kararlarıyla ilgili dava açabilirler.”
 
Öğrencilerden protesto
 
Öğretmenlerinin başka bir okula gitmek zorunda bırakıldığını öğrenen öğrenciler dün okul bahçesinde protesto gerçekleştirdi. Öğrenciler hep bir ağızdan “Öğretmenime dokunma” diye haykırdı.
 
***
 
Okul arsası ne olacak?
 
Okula ilişkin verilen yıkım kararına da değinen Yılancı, şunları söyledi: “Deprem nedeniyle okulun taşınması, yeniden yapılması kamunun yararınadır ancak Muhsin Adil Binal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yıkıldıktan sonra ne olacak? Bununla ilgili bir bilgi yok aksine okul birleştirilerek ortadan kaldırılıyor. Yerine ne yapılacağı ise açıklanmamış. Geçici taşınsa norm fazlası olma gibi bir durum söz konusu olmaz. Burada sorulması gereken önemli sorulardan biri de okulun yerine ne yapılacak, okul arsası ne olacak?”

Birgün

norm fazlası
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özel Eğitim Öğrencilerine Çerçeve Yaz Tatili Programı Gönüllü Öğretmenler Tarafından Uygulanacak!
Özel Eğitim Öğrencilerine Çerçeve Yaz Tatili Programı Gönüllü Öğretmenler Tarafından Uygulanacak!
2020 Yılı Yaz Dönemi Destekleme ve Yetiştirme Kursları (DYK) Takvimi
2020 Yılı Yaz Dönemi Destekleme ve Yetiştirme Kursları (DYK) Takvimi