Öğretmenler günü etkinlikleri ile iadei itibar


Öğretmenler günü etkinlikleri ile iadei itibar

Milli Eğitim Bakanlığı her yıl, 24 Kasım’da övgülerle anılan ancak sonrasında sorunları bir türlü çözülemeyen öğretmenlerin itibarını yeniden kazanabilmeleri için bir dizi program oluşturdu. Konser, tiyatro, sergi gibi etkinliklerin yanı sıra birçok kurum ve kuruluş da bugüne özel indirim ve kampanyalar düzenliyor.

Öğretmenler günü etkinlikleri ile iadei itibar
Öğretmenler günü etkinlikleri ile iadei itibar

Mustafa Kemal Atatürk’ün, 1928’de Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği’ni kabul ettiği gün olan 24 Kasım, Türkiye’de Öğretmenler Günü olarak kutlanıyor. Ancak bu yıl da Öğretmenler Günü, maaşların yetersizliği, aynı işi yapıp ücretli, sözleşmeli, kadrolu olmak üzere farklı çalışma şartları, eş ve özür durumuna bağlı tayinler gibi yaşanılan birçok sorunun gölgesinde kaldı.Öğretmenlerin en büyük sorunu ise mesleklerinin itibarsızlaşması. Bu durumun farkında olan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yayınladığı 24 Kasım Öğretmenler Günü Genelgesi’nde, öğretmenlik mesleğinin toplumdaki algısının yükseltilmesine katkı sağlayacak kutlama ve etkinlikler düzenleneceğine dikkat çekti. Bu kapsamda 18-24 Kasım tarihleri arasında uygulanmak üzere “24 Kasım Öğretmenler Günü Etkinlik Programı” oluşturuldu.


Görsel: meb.gov.tr
 
Şarkılarla kutlama
 
Zengin içerikli programda konser, sergi, dans gösterisi, sinema gösterimi gibi birçok kültür sanat etkinliği yer alıyor. Programda bugün MEB Talim Terbiye Kurulu Konferans Salonu’nda saat 14.00’te Konya Çimento Güzel Sanatlar Lisesi Tasavvuf Müziği Korosu tasavvuf müziğinin seçkin örneklerini öğretmenler için seslendirecek.
 
Ankara Arı Stüdyosu’nda saat 21.00’de müzik tutkunlarının takip ettiği Akşam Sefası programı öğretmenleri misafir edecek. Bugün ayrıca Siirt Gösteri Sanatları Topluluğu, Ankara MEB Şura Salonu’nda saat 19.00’da Botan efsanesini öğretmenlerle buluşturacak. Devlet Halk Dansları Topluluğu ise Ankara Leyla Gencer Sahnesi Yenimahalle’de saat 20.00’de “Zafere Doğru” isimli temsilde Çanakkale’den başlayarak Milli Mücadele yıllarına uzanan öyküyü sahneleyecek.
 
Anıtkabir’e gidilecek
 
Programda ödüllü halterci Naim Süleymanoğlu’nun hayatının anlatıldığı “Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu” filmi 23 Kasım’da Podium AVM’de saat 11.00’de öğretmenler için gösterilecek. Ankara Güzel Sanatlar Lisesi Öğretmen Orkestrası, MEB Talim Terbiye Kurulu Konferans Salonu’nda saat 14.00’te Türk sanat müziğinin sevilen parçalarını öğretmenlere sunacak. Lüküs Hayat müzikali ise Devlet Tiyatroları Cüneyt Gökçer Sahnesi’nde saat 20.00’de sahnelenecek. Türk halk müziği sanatçısı Armağan Elçi Konseri de Ankara MEB Şura Salonu’nda yarın saat 19.00’da gerçekleştirilecek.
 
Yarın da Hasan Ali Yücel Edebiyat Ödülleri Öğretmenler Arası Kısa Öykü Yarışması’nın ödül töreni Ankara MEB Şura Salonu’nda düzenlenecek. Program 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde saat 09.00’da Anıtkabir’e Çelenk Sunma Töreni ile son bulacak.

Milliyet

öğretmenler günü etkinlikleri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Personel Genel Müdürü'nden il içi ve iller arası atama tarihleri açıklaması
Personel Genel Müdürü'nden il içi ve iller arası atama tarihleri açıklaması
Milli boksör tarafından öldürülen Zeynep öğretmenin WhatsApp mesajları ortaya çıktı
Milli boksör tarafından öldürülen Zeynep öğretmenin WhatsApp mesajları ortaya çıktı