Bilinçsiz klima kullanımı hasta ediyor


Bilinçsiz klima kullanımı hasta ediyor

Artan sıcak havalar sebebiyle ev ve ofislerin vazgeçilmezi olan klima, farkında olmadan bazı hastalıkları da tetikleyebiliyor.

Bilinçsiz klima kullanımı hasta ediyor
Bilinçsiz klima kullanımı hasta ediyor

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ceylan Bayraktar, klimanın dikkatli kullanılmadığı takdirde pek çok hastalığa davetiye çıkardığını söyledi.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ceylan Bayraktar, klimalı mekanlardan sıcak havaya çıkmanın veya sıcak havadan klimayla soğutulmuş bir yere girmenin, insan bedenine zarar verebildiğini ifade etti. Vücudun ani sıcak ve soğuk hava değişimlerine karşı kendini koruyamadığını anlatan Dr. Bayraktar, "Bu durum başta solunum yolu rahatsızlıkları olmak üzere birçok hastalığa sebep oluyor. Aslında klima doğru kullanıldığı zaman insan vücuduna herhangi bir zarar vermiyor ancak uzun süre klimalı ortamda bulunmak ya da bir anda sıcak havadan klimalı ortama girmek özellikle çocuklar, yaşlılar ve astım hastalarını olumsuz yönde etkiliyor. Bio filtresi olmayan klimaların, bakteri yayma riski de daha fazladır. Bu türlü klimalarda solunan havadan dolayı dışardan gelen mikroplar, akciğerde ödem ve zatürre oluşumuna yol açabiliyor. Bio filtreli klimaların tercih edilmesinde ya da bu türlü olmayan klimanın havalandırdığı ortamlarda bulunmamaya dikkat etmek gerekmektedir" dedi.

Klimaların doğrudan kişinin üzerine soğuk hava üflemesinin, yüzdeki sinir kılıfı üzerine etki ettiğini, bunun da ödem ve yüz felcini beraberinde getirdiğini dile getiren Dr. Bayraktar, klimaların ortama yaydığı tozların, alerjik bünyeli kişilerin şikayetlerini ve krizlerini tetiklediğini vurguladı. Klimanın oluşturabileceği olumsuz etkileri de açıklayan Bayraktar, "Klimanın yol açtığı en önemli hastalıklardan biri de lejyoner hastalığıdır. Hastalarda tipik zatürreden farklı olarak akciğere ve solunum

sistemine ait şikayetler ön planda değildir. İlk 24-48 saat içinde halsizlik, kırgınlık, yaygın kas ağrıları, şiddetli baş ağrısı ve huzursuzluk vardır. Daha sonra ateş ve ilk iki günde yoğun olmak üzere kuru öksürük görülür. Bulantı, kusma, karın ağrısı gibi sindirim bulguları ortaya çıkabilir. Hastaların yüzde 20'sinde sinir sistemi bulguları, ajitasyon, konsantrasyon bozuklukları hatta koma hali görülebilir. Bu hastalığın tedavisinde 15-21 gün süreyle hastalık yapıcı bakterilere yönelik antibiyotikler

kullanılır. Uygun antibiyotiğin uygun dozda ve sürede kullanımıyla hastalık tamamen iyileşmektedir. Ateş, öksürük, halsizlik şikayeti olan kişiler, bu bulguları basit bir gribal enfeksiyon gibi değerlendirmek yerine zatürre başlangıcı olabileceğini düşünerek göğüs hastalıkları uzmanından yardım almalıdır" diye konuştu.

Klima kullanımında dikkat edilmesi gereken hususları da sıralayan Bayraktar, "Isı birden düşürülmemeli, kademeli olarak azaltılmalıdır. Oda sıcaklığı dış ortam sıcaklığından 7-8 derece düşük olmalıdır. Duvar, taban, tavan ve pencereler ısı yalıtımlı olmalıdır. Klima kullanılan odanın kapı ve pencereleri kapalı tutulmalıdır" şeklinde konuştu.

Bilinçsiz klima kullanımı


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEB'den tüm öğretmenlere e-posta adresi
MEB'den tüm öğretmenlere e-posta adresi
Bakan Selçuk: Öğretmenlerin Özlük Haklarını İyileştireceğiz
Bakan Selçuk: Öğretmenlerin Özlük Haklarını İyileştireceğiz