Çocukların Öğrenmesi Gereken 10 Önemli Yaşam Becerisi


Çocukların Öğrenmesi Gereken 10 Önemli Yaşam Becerisi

Çocuklar bazı şeyleri en iyi evde öğrenir. Bu yaşam becerileri çocuklarınızın hayatta karşılaşacakları pek çok zor durumla başa çıkabilmesini ve dayanmasını sağlayacaktır.

Çocukların Öğrenmesi Gereken 10 Önemli Yaşam Becerisi
Çocukların Öğrenmesi Gereken 10 Önemli Yaşam Becerisi

Çocuklar İçin En İyi 10 Yaşam Becerisi:

1. Yemek yapma:

kitchen

Kızlar da oğlanlar da yemek yapmaya bayılır. Bir ebeveyn olarak, daha küçük yaşlardan itibaren çocuğunuzun size mutfakta yardım etmesini isteyebilirsiniz. Çocuğunuzun giderek bundan hoşlandığını ve yemek yapmanın ona kolay gelmeye başladığını fark edeceksiniz. Bu her zaman iyi bir şeydir, böylelikle hem sağlıklı hem de nazik bir yemek alışkanlığı kazandarır. Ayrıca, siz yokken de çocuğunuzun kendisine yemek hazırlayabileceğinden emin olursunuz.

2. Doğada Hayatta Kalma Becerileri:

Çocuklarınızı doğada hayatta kalma kamplarına götürebilirsiniz. Çocuklarınız bu kamplarda barınak yapmak, kamp ateşinde yemek yapmak ve zorlu bir arazide güvenli bir şekilde hareket etmek gibi beceriler edinirler. Bu beceriler çocuğunuzun kendine güven ve bağımsızlık duygusunu geliştirmeye yardımcı olduğu gibi aynı zamanda eğlenceli maceralar anlamına gelir.

3. Basit Bahçe Bakımı

Bu beceri çocukların doğayı sevmeyi ve ona saygı duymayı ve aynı zamanda gerektiğinde kendilerine yetebilmeyi öğretir. Bahçenizde onlara ayıracağınız bir bölümde çocuklarınız bitkilerin hava durumundan nasıl etkilendiğini, tohumların çimlenmesini ya da bahçıvanların çeşitli sorunlarla nasıl başa çıktığını öğrenebilirler. Hatta bahçenizdeki bir ağaca çocuğunuzun adını verip, ağacın gelişimini birlikte gözlemleyebilirsiniz.

4. Yüzme

Bu çok önemli beceriyi çocuklarınıza eğlenceli su etkinlikleri sırasında öğretebilirsiniz. Deniz kenarında yaşamıyorsanız bile çocuklarınızın yüzmeyi öğrenmesi gerekir. Yüzme bilen birisi sadece kendisini değil, başkalarını da kurtarabilir.

5. İlk Yardım Becerileri

Çocuklar oyun oynarken sık sık yaralandıkları için bu becerinin onlara öncelikli olarak öğretilmesinde fayda bulunuyor. Böylece hem  kendileri hem de başkaları için kaza ve acil durumlarda ni yapabileceklerini öğrenirler.

6. Para İdaresi

Çocuklarınıza öğretebileceğiniz en önemli yaşam becerilerinden birisi de paralarını idare edebilmeleridir. Onlara paranın değerini ve ileride kullanılmak üzere nasıl biriktirileceğini öğretin. Ellerindeki paranın ne kadarını harcayıp ne kadarını biriktirecekleri konusunda onlara rehberlik edin.

7. Çamaşır Yıkama

Bu, her çocuğun çok erken yaşta edinmesi gereken bir beceridir. Çamaşırlarını kendilerinin yıkıyor olması, üniversiteye gittiklerinde çocukların çok işine yarar. Çocuklarınız bu beceriyi edinirken sadece kendi çamaşırlarıyla kendileri ilgilenmekle kalmaz, çok da eğlenceli vakit geçirebilir!

8. Ufak Tamiratlar

Çocukların bir televizyonun, çamaşır makinesinin ya da buzdolabının içini hep merak ettiklerini bilirsiniz. Onların bu merakını bir şeyler öğrenmelerini sağlayacak şekilde teşvik edin. Onlara tıkanmış bir lavaboyu açmayı ya da doğalgaz vanasını kapatmayı öğretebilirsiniz. Ancak bu işlerle uğraşırken tüm güvenlik önlemlerini aldığınızdan emin olun.

9. Kendini Savunma

Hayatın hoş olmayan sürprizlerine karşı her zaman çocuğunuzun yanında olup onu koruyamazsınız. Onu karate gibi bir savunma sporu kursuna göndermeyi düşünmez misiniz? Bu kurslarda çocuğunuz sadece ani bir saldıraya karşı kendini savunmayı öğrenmekle kalmayacak, zihinsel odaklanması da gelişecektir.

10. Zaman Yönetimi

Çocuklarınıza zaman yönetimini çok küçük yaşlardan itibaren öğretmeye başlamalısınız. Onlara belli bir zaman içinde kendi başına giyinmeyi, okula gitmeye hazırlanmayı ve ödevlerini bitirmeyi öğretin. Çocuğunuz büyüdükçe zamanını nasıl verimli kullanabileceğini anlayacaktır.

Kaynak: egitimpedia.com

çocuk beceri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
10 Soruda 2020 Yılı İller Arası Öğretmen Yer Değiştirme Başvuruları
10 Soruda 2020 Yılı İller Arası Öğretmen Yer Değiştirme Başvuruları
Öğretmenlerin Ek Ders Ücretleri  ( Temmuz 2020 )
Öğretmenlerin Ek Ders Ücretleri ( Temmuz 2020 )