Din Kültürü dersi verdiği için hedef gösterilen Hıristiyan öğretmen açığa alındı


Din Kültürü dersi verdiği için hedef gösterilen Hıristiyan öğretmen açığa alındı

Aydın’da Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi veren öğretmen Hıristiyan olduğu için hedef gösterildi, akabinde bakanlık öğretmeni açığa aldı. Oysa söz konusu dersi verecek öğretmenlerin Müslüman olması şartı yok.

Din Kültürü dersi verdiği için hedef gösterilen Hıristiyan öğretmen açığa alındı
Din Kültürü dersi verdiği için hedef gösterilen Hıristiyan öğretmen açığa alındı

Müfredat da ilgili dersin ‘herhangi bir dini inancı anlatmadığını, sadece ahlak bilgileri ve din kültürü hakkında bilgiler içerdiğini’ söylüyor. Konu Meclis gündemine de taşındı.

Gazete Karınca'nın haberine göre; Aydın Kuşadası’ndaki Hasan Fatma Önal Anadolu Lisesinde, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine giren öğretmen hedef gösterildikten sonra açığa alındı.

Öğretmenin hedef gösterilme nedeni ise Hıristiyan olması.

Milli Gazete “Din dersine Hıristiyan öğretmen” başlıklı haberi ile öğretmen Esma B. K.’yı hedef alırken, harekete geçen Milli Eğitim Bakanlığı okula müfettiş gönderdi.

Müfettişler soruşturma başlattı ve Hıristiyan Haber’in aktardığına göre öğretmen B.K. bakanlıkça açığa alındı.

Nasıl hedef gösterildi?

Milli Gazete söz konusu haberinde öğretmeni “misyonerlik faaliyeti yürütmekle” suçlamış, bakanlığı harekete geçmeye çağırmıştı.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine Hıristiyan bir öğretmenin girmesini suç gibi yansıtan gazete, Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden bazı yetkililer ile görüştüğünü ve öğretmenle alakalı gerekli adımların atılacağı yönünde bilgi edindiğini duyurmuştu.

Gazete Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini verecek öğretmenlerin Müslüman olması gerektiğini savunmuştu.

Öğretmen dava açmaya hazırlanıyor

Linç kampanyasının mağduru olan öğretmen B.K., avukatı aracılığıyla kendisini hedef gösteren medya kuruluşları hakkında dava açmaya hazırlanıyor.

Konu Meclis gündeminde

HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik ise konuyu Meclis’in gündemine taşıdı.

Çelik, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a öğretmen hakkında herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığını, eğer yapıldıysa bunun hangi gerekçe ile yapıldığını sordu.

“Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi öğretmenlerinin Müslüman olması zorunlu mudur?” diye de soran HDP’li vekil, şu sorulara da yanıt istedi:

  • Türkiye’de görev yapan öğretmenlerin Müslüman olma zorunluluğu var mıdır?
  • Son 5 yıl içerisinde misyonerlik faaliyeti yaptığı iddiasıyla görevden alınan öğretmen var mıdır?
  • Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne öğretmen hakkında kaç tane ihbar gelmiştir?
  • Öğretmeni dini inancı nedeniyle hedef haline getiren ve nefret söylemi kullanan Şuurlu Öğretmenler Derneği hakkında suç duyurusunda bulunulmuş mudur?

Müfredat ne diyor?

Daha önce Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) yapılan zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin kaldırılmasıyla ilgili başvurularda Milli Eğitim Bakanlığı “bu dersin herhangi bir dini inancı anlatmadığı, ahlak bilgileri ve din kültürü hakkında bilgiler içerdiği” savunması yapmıştı.

Bakanlık tarafından yapılan müfredat değişiklikleriyle de bu savunmayı destekleyecek düzenlemeler yürürlüğe konmuş; belli bir dini öven veya propagandasını yapan ifadeler müfredattan ve ders kitaplarından ayıklanmıştı.

Yani Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin “öğrencilerin dinini öğrenmesi için” müfredata konulduğu yönünde bir kaide yok.

Öte yandan öğretmenlik şartları arasında da “Müslüman olma” koşulu yer almıyor.

“Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esasları” kitapçığından ekran alıntısı

Öyle ki Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu tarafından Tebliğler Dergisi’nin Ocak 2018’de 2724 numaralı sayısında yayınlanan çizelgede, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği için ilgili fakültelerden mezun olmanın yeterli olduğu belirtiliyor.

Yani herhangi bir inanca mensup veya inançsız birinin öğrencilere Ahlak Bilgisi ve Din Kültürü dersi vermesinde kanunen bir engel bulunmuyor.

Kaynak: gazetekarinca.com


VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Basında çıkan haberler üzerine Aydın Valiliği'nden konuyla ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada, "Adı geçen öğretmenin derslerde misyonerlik faaliyetleri yürüttüğü yönündeki ihbarın Aydın Milli Eğitim Müdürlüğü'ne ulaşmasının ardından Valiliğimiz tarafından 22.10.2019 tarihinde milli eğitim müfettişi görevlendirilerek inceleme- soruşturma başlatılmış olup, dosya safahatı devam etmektedir. Konunun önemi gereği lüzum eden tüm yasal süreç Valiliğimiz tarafından hassasiyetle takip edilmektedir" denildi.

AVUKATINDAN AÇIKLAMA: İDDİALAR ASILSIZ

Din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinde misyonerlik yaptığı iddia edilen ve hakkında soruşturma başlatılan öğretmen Esma B.K.’nın avukatı Can Kurtulan, iddialara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Avukat Kurtulan yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Geçtiğimiz günlerde hakkında çıkan asılsız haberler sebebiyle, müvekkilim üzerinden algı oluşturulmak istendiğini düşünmekteyiz. Müvekkilim ne misyonerlik faaliyeti yürütmektedir ne de din kültürü ve ahlak bilgisi müfredatına ve içeriğine aykırı ders anlatımı yapmaktadır. Buna karşılık, basında yer alan hedef gösterici haberler sonrasında, müvekkilim sosyal medya üzerinden adeta saldırıya uğramış; söz konusu saldırılar iş ve özel hayatının ciddi anlamda zarar görmesine neden olmuştur. Yalnızca iddiadan ibaret olan haberlerde müvekkilimin açık kişi bilgilerine yer verilmesi; aynı zamanda özel hayat ve aile hayatı gizliliğinin ihlal edilmesiyle sonuçlanmış ve halihazırda devam eden bu süreç müvekkilimin huzurunu ve psikolojisini olumsuz yönde etkilemiştir. Konunun hassasiyeti ve soruşturmanın selameti bakımından şu aşamada daha fazla açıklama yapılmasına gerek olmamakla birlikte; sürecin hukuka uygun ilerlemesi ve adil bir şekilde sonuçlanması için tüm adımların takipçisi olunacaktır."

din dersi hıristiyan öğretmen açığa alınan hıristiyan öğretmen Hasan Fatma Önal Anadolu Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Okullar yangın yeri: Binlerce şikayet, huzursuzluk, soruşturma...
Okullar yangın yeri: Binlerce şikayet, huzursuzluk, soruşturma...
Ziya Selçuk sarılan iki öğretmene ceza verilmesinin nedenini anlattı
Ziya Selçuk sarılan iki öğretmene ceza verilmesinin nedenini anlattı