Öğrenciler isyan etmekte haklıymış


Öğrenciler isyan etmekte haklıymış

İstanbul Valiliği, İstanbul Üniversitesi’nin Çapa ve Cerrahpaşa yerleşkelerindeki birçok binada ‘hasar’ tespit edildiği ve bazılarının tahliyesine karar verildiğini duyurdu.

Öğrenciler isyan etmekte haklıymış
Öğrenciler isyan etmekte haklıymış

Depremin ardından binalarının durumu tartışma konusu olan ve günlerdir öğrencilerin binalara girmemek için eylem yaptığı Çapa Diş Hekimliği Fakültesi başta olmak üzere 'tartışmalı' binalar için İstanbul Valiliği kararını verdi. Valilik Çapa'daki 7 binanın tahliyesine karar verdi. Açıklamada; Diş Hekimliği Fakültesi'nin bodrum katlarında kullanılan betonun deniz kumundan imal edildiğinin ortaya çıktığı belirtildi.
 
Valilikten yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi;
 
“26 Eylül 2019 tarihinde meydana gelen deprem nedeniyle İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi ile İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi yerleşkelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızca görevlendirilen teknik ekipler tarafından ön tespitler gerçekleştirilmiştir.
 


İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin bodrum katlarında kullanılan betonun deniz kumundan imal edildiği ortaya çıktı.
 
İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi (Çapa Yerleşkesi)
 
İstanbul Tıp Fakültesi Çapa Yerleşkesi'nde bulunan binalarda yapılan deprem ön hasar tespitleri neticesinde; İç Hastalıkları Poliklinikleri Binası, Cerrahi Tıp Bilimleri Binası, Dekanlık Binası ve Temel Tıp Bilimleri Bölümü Binası'nda deprem kaynaklı yapısal bir hasara rastlanılmadığı, Ord. Prof. Dr. Hulusi Behçet Kütüphanesi Binasının; yapım yılı, malzeme kalitesi ve kullanım amacı dikkate alınarak yapılacak performans analizleri neticesine göre karar verilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
 
İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi
 
Diş Hekimliği Fakültesi'nde bulunan 7 adet binada yapılan deprem ön hasar tespiti incelemesi neticesinde; Binaların genel olarak bodrum katlarında kullanılan betonun deniz kumundan imal edildiği, beton kalitesinin düşük olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında çok sayıda kolonun rutubete bağlı olarak korozyona uğradığı, beton dökülmelerinin oluştuğu, kolonlarda hem deprem hem de fiziki şartlardan kaynaklı önemli yapısal hasar bulunduğu tespit edilmiş ve binaların tahliyesine karar verilmiştir.
 
İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
 
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi; Binalarda yapılan deprem ön hasar tespitleri neticesinde; 26.09.2019 tarihinde meydana gelen depremden dolayı; Çocuk Acil binasının az hasarlı, diğer 13 binada ise yapısal bir hasar olmadığı tespit edilmiştir.
 
Kardiyoloji Enstitüsü (Haseki) Mikrobiyoloji Laboratuvarı, Sağlık Bilimleri Fakültesi (Bakırköy) binaları, Veteriner Fakültesi (Avcılar) binasının az hasarlı olduğu tespit edilmiştir.

Binaların yapım yılı ve kullanım amacı dikkate alınarak yapılacak performans analizleri neticesine göre hareket edilmesi gerektiği bildirilmiştir. Yapılan çalışmalarda hasar tespit durumuna göre binalarda sunulan eğitim ve sağlık hizmetlerinin devamına ilişkin karar, her iki üniversitemizin rektörlüklerince verilecektir.”

Kaynak: Sözcü

Cerrahpaşa yerleşkesi Çapa yerleşkesi deprem hasar Çapa Diş Hekimliği Fakültesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Saadet Öğretmenin intiharında yeni gelişme: 'Öğrencilerin önünde bana yumruk attılar'
Saadet Öğretmenin intiharında yeni gelişme: 'Öğrencilerin önünde bana yumruk attılar'
Öğretmenlere Yüksek Lisans Müjdesi
Öğretmenlere Yüksek Lisans Müjdesi