Bütün Çocukları Kendi Çocuğumuz Gibi Önemsemeliyiz


Bütün Çocukları Kendi Çocuğumuz Gibi Önemsemeliyiz

Bir okurum, İstiklal Caddesi'nde yaşanan, yeni mezun bir mühendisin madde bağımlıları tarafından öldürülmesi olayının aşağıdaki yazımın önemini ortaya koyduğunu ifade etmiş. Her anne babanın okuması dileğiyle... Yazarımız Doğan CEYLAN yazdı...

Bütün Çocukları Kendi Çocuğumuz Gibi Önemsemeliyiz
Bütün Çocukları Kendi Çocuğumuz Gibi Önemsemeliyiz

Her anne baba kendi çocuğunu kurtarma çabasında...

Eğitim sisteminin yarışmacı yapısı içinde her anne baba kendi çocuğunu kurtarma çabasında.

Herkes kendi çocuğunun iyi bir okul bitirmesini iyi bir meslek sahibi olmasını istiyor. Bu süreçte diğer çocukları yeterince önemsemiyor.
 
Hak edenin hak ettiği yere gelmesini değil de kendi çocuklarımızın güvence altına alınmasını daha önemli görüyoruz.
 
Her bir çocuğu kendi çocuğumuz gibi görüp onların eğitimini önemsemediğimiz sürece geleceğe güvenle bakamayız.
 
Neden mi?
 
Belki siz çocuklarınızı kurslara gönderip özel ders aldırıp, sınavlarda başarılı kılabilirsiniz. Yıllarca mücadele verip onun doktor olmasını sağlayabilirsiniz. Ama, eğitimini önemsemediğiniz diğer çocuklardan birileri yaşadığımız acı olaylarda olduğu gibi kliniğe hasta olarak gelip onun kafasını kaldırım taşıyla ezmeye kalkabilir, burnunu kırabilir hatta hayatına son verebilir.
 
Belki siz çocuğunuzu askeri okullara gönderip bir subay, olmasını sağlayabilirsiniz. Lakin bu ülkenin kazanılamamış bazı çocukları, terör örgütlerince kandırılıp sizin çocuğunuza kurşun sıkabilir onu şehit edebilir.
 
Siz çocuğunuzu binbir emekle okutup iyi bir meslek sahibi yapabilirsiniz ama önemsenmediği için madde bağımlısı olmuş bir serseri sırf istediği bir lirayı vermedi diye sizin çocuğunuzu kalbinden bıçaklayıp öldürebilir.
 
Siz çocuklarınıza son model arabalar alacak kadar güzel bir gelecek hazırlayabilirsiniz ama bir trafik magandası yol verme tartışması çıkarıp sizin çocuğunuzun geleceğini karartabilir.
 
Siz çocuklarınıza güzel mahallelerde güzel evler alabilirsiniz ama hırsız olmuş birisi o evi soyabilir, yankesici, kapkaççı olup sizin çocuğunuzu dolandırabilir.
 
Bu ülkedeki her bir çocuğu kendi çocuğumuz gibi önemsemeli ve iyiliğini istemeliyiz. Yoksa geleceğe asla güvenle bakamayız.
 
Sevgili anne babalar,
Sizin çocuğunuz değil de başka biri o istediğiniz okulu kazandı diye üzülmeyin. Belki o çocuk ileride bir işletme açacak, sizin çocuğunuza iş verecek, ekmek kapısı olacaktır. Belki o çocuk bu ülkeye sizin çocuğunuzdan çok daha büyük katkılarda bulunacaktır.
 
Yurdumun güzel insanları,
Her çocuğu bu ülkenin bir değeri olarak görmeli ve kendi çocuğumuz kadar önemsemeliyiz. İşte o zaman çocuklarımız için gelecek kaygısı taşımamıza gerek kalmaz. Onları güvenle geleceğe yolcu edebiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
10 Soruda 2020 Yılı İller Arası Öğretmen Yer Değiştirme Başvuruları
10 Soruda 2020 Yılı İller Arası Öğretmen Yer Değiştirme Başvuruları
Öğretmenlerin Ek Ders Ücretleri  ( Temmuz 2020 )
Öğretmenlerin Ek Ders Ücretleri ( Temmuz 2020 )