MEB Yönetici Görevlendirmede Yanlış Yapmaktadır


MEB Yönetici Görevlendirmede Yanlış Yapmaktadır

Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreteri, Muhammet Ali GEZİCİ yazdı...

MEB Yönetici Görevlendirmede Yanlış Yapmaktadır
MEB Yönetici Görevlendirmede Yanlış Yapmaktadır

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinin Sözlü sınav başlıklı 21. maddesi 1. bendinde "(1) Yazılı sınavı sonucunda oluşan puan sıralamasına göre en yüksek puan alandan başlamak üzere, eğitim kurumlarının boş bulunan yönetici sayısının üç katı aday sözlü sınava çağrılır. Son sıradaki adayla aynı puana sahip olan adaylar da sözlü sınava çağrılır." Yazmaktadır. 

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yeniden Yönetici Görevlendirme Takvimine göre, müdür ve müdür yardımcılığı boş bulunan eğitim kurumların ilanı 01-05-Temmuz tarihleri arasında yapıldığından ve bu ilan edilen boş bulanan yöneticiliklerin sayısına göre 3 katı aday mülakata çağıldığından bu tarihten sonra yöneticiliği boşalan eğitim kurumları münhal listeye eklenmemelidir. Bu durum yönetmeliğe aykırıdır.

Yönetmelik maddesi açık iken MEB Personel Genel Müdürlüğü,  il milli eğitim müdürlüklerin elektronik posta ile  şu emri vermiştir: "02-05 Eylül 2019 tarihleri arasında müdür ve müdür yardımcısı görevlendirmeleri için boş kontenjanlar girileceğini ve boş kontenjanların girileceği son güne kadar açılış onayları alınmış olan eğitim kurumlan da dahil olmak üzere yöneticiliği münhal bulunan eğitim kurumlarının sisteme girilmesi sağlanacak." 

Sendika olarak tarafımıza ulaşan şikayetlerden anlaşıldığı üzere il milli eğitim müdürlüklerinin sonradan oluşan münhal eğitim kurumlarını eklemekte tereddüte düştüğü ve bazı il milli eğitim müdürlüklerinin eklediği, bazı il milli eğitim müdürlüklerinin eklemediği anlaşılmıştır. Sonradan oluşan boş eğitim kurumu yöneticiliklerine valilikler yetkileri çerçevesinde daha sonra tekrar yönetici görevlendirme sürecini işleterek çözüm bulmalıdır. Aksi takdirde idari davaların sonu gelmeyecektir.

Anadolu Eğitim Sendikası olarak bakanlığın bu yanlıştan dönmesini ve il milli eğitim müdürlüklerini konuyla ilgili yeniden uyarmasını bekliyoruz.

 

Muhammet Ali GEZİCİ Anadolu Eğitim Sendikası MEB Yönetici Görevlendirme MEB Yönetici Atama Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme sözlü sınav mülakat Yeniden Yönetici Görevlendirme
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEB kitabında tartışma yaratan görseller haberi ve MEB'in açıklaması
MEB kitabında tartışma yaratan görseller haberi ve MEB'in açıklaması
Öğretmenlerde Stockholm Sendromu
Öğretmenlerde Stockholm Sendromu