MEB, Hasan Ali Yücel Anısına, Öğretmenler Arası Kısa Öykü Yarışması Düzenledi


MEB, Hasan Ali Yücel Anısına, Öğretmenler Arası Kısa Öykü Yarışması Düzenledi

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, Öğretmenler için "Anadolu" temalı kısa öykü yarışması düzenledi.

MEB, Hasan Ali Yücel Anısına, Öğretmenler Arası Kısa Öykü Yarışması Düzenledi
MEB, Hasan Ali Yücel Anısına, Öğretmenler Arası Kısa Öykü Yarışması Düzenledi
Öğretmenler, ilk kez düzenlenecek ve teması "Anadolu" olarak belirlenen kısa öykü yarışması için eserlerini 8 Ağustos 2019 tarihinden itibaren 30 Eylül'e kadar okul müdürlüklerine teslim edecek. 
 
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yarışmaya ilişkin yaptığı açıklamada  "Okullarımızdaki suskun kalemlerin sesini duyalım diye, Hasan Ali Yücel Edebiyat Ödülleri kapsamında Öğretmenler Arası Kısa Öykü Yarışması düzenledik. Tüm öğretmenlerimin katılımını ve desteğini beklerim." ifadelerini kullandı. 
 
Hasan Ali Yücel Edebiyat Ödülleri kapsamında düzenlenecek Öğretmenler Arası Kısa Öykü Yarışmasıyla Mehmet Akif Ersoy, Refik Halid Karay, Necip Fazıl Kısakürek, Halide Edip Adıvar, Gülten Dayıoğlu, Ahmet Hamdi Tanpınar gibi Türk edebiyatına önemli eserler kazandıran, edebiyatın sesini okullardan yükselten öğretmen yazar geleneğinin devamının sağlanması, okullardaki suskun kalemlerin sesinin duyurulması amaçlanıyor.
 
Tema "Anadolu" olarak belirlendi
2019 Öğretmenler Arası Kısa Öykü Yarışması'nın teması "Anadolu" olarak belirlendi. Bu eksende yazılacak bütün öyküler yarışma kapsamında kabul edilecek.
 
Yarışmaya Millî Eğitim Bakanlğı'na bağlı resmi ve özel okullarda görev yapan öğretmenler katılabilecek. Eserin Anayasa, Milli Eğitim Temel Kanunu ile Türk milli eğitiminin genel amaçlarına uygun, ilgili yasal düzenlemelerde belirtilen ilke, esas ve amaçlara aykırılık teşkil etmeyecek şekilde hazırlanması gerekiyor.
 
Başvuru sahipleri, en fazla bir eser ile yarışmaya katılacak. Yarışmaya başvurusu yapılan eserin daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış, ödül almamış ve herhangi bir yerde yayımlanmamış olması gerekiyor.
 
Başvurular 8 Ağustos'ta başlıyor
Başvuruda bulunmak isteyen öğretmenler, eserlerini, okul, kurum müdürlüklerine 8 Ağustos-30 Eylül tarihleri arasında teslim edecek. Okul müdürlükleri eserleri 2 Ekim'e kadar ilçe milli eğitim müdürlüklerine gönderecek ve il milli eğitim müdürlüklerinin il genelinde birinci eseri belirlemesi ve belirlediği eseri Bakanlığa göndermesi süreci 14-25 Ekim'de olacak. 
 
Bakanlıkça jüri değerlendirmesi ve dereceye giren eserlerin ilan edilmesi 28 Ekim-15 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek. İnceleme ve değerlendirme süreci bitiminden itibaren ilk beş derecede yer alan eser sahipleri, 24 Kasım haftası içerisinde "oygm.meb.gov.tr" adresinden ilan edilecek ve aynı hafta içerisinde ödül töreni düzenlenecek.
 
Yarışmada birinci olan eser 10 bin lira, ikinci 5 bin lira, üçüncü 2 bin 500 lira ile ödüllendirilecek. Ayrıca mansiyon ve jüri özel ödülü de biner lira olacak. Eserde yazarın kişisel bilgileri yer almayıp, kişi bilgisi yerine rumuz kullanılacak. Yarışmada il birincisi olan öyküler de bir kitapta toplanacak.
 
Yarışmayla ilgili detaylı bilgi ve başvuru formuna http://oygm.meb.gov.tr/kisaoyku/ adresinden ulaşılabiliyor.
 
MEB Kısa Öykü Yarışması meb öykü yarışması meb yarışma Hasan Ali Yücel Öğretmenler Arası Kısa Öykü Yarışması Anadolu


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlerin velilerden 15 isteği var
Öğretmenlerin velilerden 15 isteği var
MEB, Öğrenci Kulüpleri ile Belirli Gün ve Haftalar Çizelgelerini Değiştirdi
MEB, Öğrenci Kulüpleri ile Belirli Gün ve Haftalar Çizelgelerini Değiştirdi