Öğrendiklerinizi tatilde unutmamanız için 10 öneri


Öğrendiklerinizi tatilde unutmamanız için 10 öneri

Okulların açılmasına bir ay kaldı. Uzun tatil okulda öğrenilen bazı bilgilerin unutulmasına yol açabiliyor. Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ali Ekber Şahin, ortalama bir öğrencide öğrenme kaybının, bir akademik yılın yaklaşık bir ayına karşılık geldiğini vurguluyor. “Yazın sadece okula ara veririz, öğrenmeye değil” diyen Prof. Dr. Şahin’den çocukların öğrendiklerini hatırlamasına yardım edecek öneriler aldık.

Öğrendiklerinizi tatilde unutmamanız için 10 öneri
Öğrendiklerinizi tatilde unutmamanız için 10 öneri

Yaz tatilinin en büyük sorunlarından biri de okul döneminde öğrenilenlerin unutulması. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yeni eğitim takvimi düzenlemeleriyle bunu önlemeye çalışsa da bazı eğitimciler, yaz tatilinin hâlâ uzun olduğunu, bu sürede öğrencilerin edindikleri bilgileri unuttuğunu söylüyor. Özellikle birinci sınıf öğrencilerinin okuma-yazmayı bile unutabildiklerini belirtiyorlar. Hacettepe Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ali Ekber Şahin, tatilde unutmanın önüne geçecek öneriler sıraladı. Şahin, “Yaz tatiliyle birlikte sadece okula ara veririz, öğrenmeye değil. Öğrencilerimiz yaz boyunca günlük öğrenme etkinliklerinden kopmadıkları sürece hem keyifli bir tatil geçirebilecek hem de öğrenme kaybı yaşamayacak” diyor. Prof. Dr. Şahin’in 10 başlıkta topladığı, öğrencilerin hem öğrendiklerini hatırlamalarına hem de yeni öğrenmelerle gelişimlerini sürdürmelerine destek olabilecek önerileri ise şöyle:
 
OKULA ARA VERİLDİ ÖĞRENMEYE DEĞİL

1- Öğrendiklerinizi öğretin: Bildiklerimizi başkalarına öğretmek, öğrendiklerimizin kalıcılığını sağlamanın en etkili yolu. Annenize, babanıza, kardeşinize, sınıf arkadaşınıza, komşunuzun çocuğuna ve daha pek çok insana sınıf düzeyiniz ne olursa olsun öğrendiklerinizi öğretme fırsatlarını değerlendirin.
 
2- Gönüllü olun: Sınıfta başarılı olabilmek için ihtiyaç duyulan sosyal becerilere, yeni kuşaklar ne yazık ki eski kuşaklar kadar sahip değil. Yaz tatilinde bir işte çalışmak veya gönüllü faaliyetlerde bulunmak, öğrencilerin sosyal farkındalıkları ile sorumluluklarının artmasına yardımcı olur. Öğrenilen bilgilerin iş yaşamında ve gönüllü faaliyetlerde kullanılması kalıcılığını etkiler.
 
3- Meslek sahiplerini gözlemleyin: Bir meslek sahibini, örneğin avukatı, doktoru, aşçıyı, mühendisi, kuaförü, mimarı, çiftçiyi yakından gözlemleyin. Adeta onların gölgesi gibi yaptıkları tüm faaliyetleri izlemeye çalışın. Okulda öğrendiklerinizin onların yaptıkları işlerde nasıl kullanıldığını inceleyin.
 
4- Ders notlarınızı gözden geçirin: Okul dönemi biter bitmez tüm ders notlarını, materyalleri yok etme eğilimine gireriz. Oysa ki bu notlar öğrendiklerimizi hatırlamamızı sağlayacak değerli bir kaynak. Yaz tatili süresince bu notlara her gün kısaca göz atmak öğrendiklerimizi hatırlamamızı sağlar.
 
5- Keyifle okuyun: “Zamanım olduğunda mutlaka okuyacağım” dediğiniz kitapları edinin. Sınıf ve okul kitaplıklarından, belediye ve halk kütüphanelerinden yararlanın. Okumak beynimizi aktifleştirir. Okuduklarımızla öğrendiklerimiz arasında mümkün olduğunca bağ kurmaya özen gösterelim. Mümkünse ailece, aynı kitabı okuyun ve okuduklarınızı birlikte değerlendirin.
 
6- Yaratıcı çalışmalar yapın:
Motor becerilerinizi çizerek, resim yaparak, bir müzik aleti çalmayı öğrenerek, dans ederek, fotoğraf çekerek geliştirebilirsiniz. Okuma yanında yaratıcı yazma çalışmalarına ağırlık verebilirsiniz. Böylece zihniniz aktif ve zinde kalır, öğrenme kaybı riski azalır.

Esra ÜLKAR -Hürriyet

 

tatilde ders çalışma Ali Ekber Şahin Milli Eğitim Bakanlığı MEB
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim Sen'den eğitim faaliyetleri dışındaki zorunlu görevlendirmeler için itiraz dilekçesi
Eğitim Sen'den eğitim faaliyetleri dışındaki zorunlu görevlendirmeler için itiraz dilekçesi
Koronavirüs Nedeniyle Bir Öğretmen Daha Hayatını Kaybetti
Koronavirüs Nedeniyle Bir Öğretmen Daha Hayatını Kaybetti