Ödüllendirmede Keyfiyetin Getirdiği Adaletsizlik!


Ödüllendirmede Keyfiyetin Getirdiği Adaletsizlik!

Maarif Sen: Milli Eğitim Bakanlığı; ödüllendirme usul ve esaslarını yeniden düzenlemeli, yapılacak taltifi bir kaç kişinin keyfine değil ölçülebilir ve güvenilir kriterlere bağlamalıdır.

Ödüllendirmede Keyfiyetin Getirdiği Adaletsizlik!
Ödüllendirmede Keyfiyetin Getirdiği Adaletsizlik!
657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun “Başarı, Üstün Başarı Değerlendirmesi ve Ödül” başlıklı 122. maddesinde devlet memurlarının ödüllendirme usul ve esasları belirtilmiştir.
 
Milli Eğitim Bakanlığı da personeline başarı, üstün başarı ve ödüllendirilmesine yönelik olarak Mart 2013'te bir yönerge hazırlamıştır.  Bu yönergenin amacı, Millî Eğitim Bakanlığı personelinden olağanüstü gayret ve çalışmaları ile emsallerine göre başarılı görev yapanlara, Başarı Belgesi ve Üstün Başarı Belgesi ile Ödül verilmesine dair usul ve esasları düzenlemektir. 
 
Bu yönergenin 5. maddesinde:  "Başarı Belgesi, olağanüstü gayret ve çalışmaları ile emsallerine göre başarılı görev yapmak suretiyle;
 
a) Kamu kaynağında önemli ölçüde tasarruf sağlanmasında,
b) Kamu zararının oluşmasının önlenmesinde veya önlenemez kamu zararlarının önemli 1/6 ölçüde azaltılmasında,
c) Kamusal fayda ve gelirlerin beklenenin üzerinde artırılmasında veya sunulan hizmetlerin etkililik ve kalitesinin yükseltilmesinde somut olaylara ve verilere dayalı olarak katkı sağladıkları denetimlerde veya disiplin amirleri ile Başarı Belgesi vermeye yetkili makamlarca tespit edilen personele verilebilir." denilmektedir. 
 
Ödüllendirme Usul ve Esasları kanun ve yönerge ile belli iken uygulamada yöneticiler tarafından uygulanan keyfiyet, adaletsizliği beraberinde getirmektedir. Sahada ödüllendirmenin yapılış usul ve esasları ise şöyle anlaşılmakta ve bilinmektedir:
 
1- Belirli bir sendikanın üyesi olma
2- Amirlerinin kurşun askeri olma
3- Belgeyi verenlerle iyi ilişkiler kurma
 
Elbette ödüllendirilen bütün personellerimizi itham altında bırakmak istemeyiz. Çünkü gerçekten ödüllendirilmeyi hak eden birkaç arkadaşımızı da araya sıkıştırıyor büyüklerimiz. İtiraz gelince de onların başarılarını anlatıp diğerlerini kamufle ediyorlar. Bazen Milli Eğitim Müdürlerinin bile neden ödüllendirdiğini bilmediği evlere şenlik ödüllendirme listelerini; görevlendirme listesi, katılımcı listesi, davetli listesi gibi keyfiyete dayalı çeşitli listeler hazırlamakta mahir(!) çalışma ortamının huzurunu ve barışını bu tarz listeler hazırlamak suretiyle dinamitleyen şube müdürleri yapıyor.  Ayrıca huzursuzluğun kaynağı olmalarına rağmen kendilerine emanet ediliyor taltif işleri...
 
Belirli bir hizip veya grup devamlı taltif ediliyorsa ve idare işlerini ahbap çavuş ilişkisiyle sürdürüyorsa orada; adalet, liyakat ve ehliyet yerle bir edilmiş demektir. 
 
Milli Eğitim Bakanlığı; ödüllendirme usul ve esaslarını yeniden düzenlemeli, yapılacak taltifi bir kaç kişinin keyfine değil ölçülebilir ve güvenilir kriterlere bağlamalıdır.

 

 
maarif sen Ödüllendirme aylıkla ödül başarı Üstün Başarı ödül


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Okullara ücretsiz materyal gönderen kurum ve kuruluşar
Okullara ücretsiz materyal gönderen kurum ve kuruluşar
Öğretmenlerimizi Nasıl Bu Hale Getirdik?
Öğretmenlerimizi Nasıl Bu Hale Getirdik?