Eğitim İş ortaya koydu: Okullarda Mobbing yaygınlaşıyor


Eğitim İş ortaya koydu: Okullarda Mobbing yaygınlaşıyor

Eğitim-İş Sendikası Bursa Şubesi’nce Bursa il ve ilçelerinde 2.144 eğitim çalışanı ile yüz yüze görüşme yöntemiyle gerçekleştirilen Okullarda Mobbing (Psikolojik Baskı) Düzeyini Ölçme Anketi sonuçlandı. Önemli verilere ulaşılan anketi Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım ile Bursa Şube Başkanı Özkan Rona kamuoyuna birlikte açıkladı.

Eğitim İş ortaya koydu: Okullarda Mobbing yaygınlaşıyor
Eğitim İş ortaya koydu: Okullarda Mobbing yaygınlaşıyor

Okullarda mobbing düzeyini ölçme araştırması sonuçlarına bakıldığında, mobbingin tahmin edildiğinden daha yaygın olarak yaşandığı belirtilerek, çözüme dönük talepler de dile getirildi.

Açıklamada şöyle denildi:

“Eğitim-İş olarak üyemiz olsun ya da olmasın, bu güne kadar olduğu gibi bu günden sonra da mobbinge maruz kalan tüm eğitim çalışanlarının yanında olmaya, onlara her türlü hukuksal ve örgütsel desteği sunmaya devam edeceğiz.
Milli Eğitim Bakanı unutmamalıdır ki, öğretmenin mutlu olmadığı bir okul ortamında dünyanın en gelişmiş eğitim programlarının bile başarı getirmesine olanak yoktur.

Eğitim-İş olarak ülkemizin geleceği için eğitimin paydaşı olan tüm kişi ve kurumları, çocuklarımızın sağlıklı okul ortamına kavuşmaları, öğretmenlerimizin motivasyonunu arttırarak huzurlu okul ortamını yaratmak için mobbinge karşı duyarlı olmaya ve birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz.”

OKULLARDA MOBBİNG YAYGINLAŞIYOR

Okullarda mobbing düzeyini ölçme araştırması sonuçlarına bakıldığında, mobbingin tahmin edildiğinden daha yaygın olarak yaşandığı anlaşılmaktadır. Özellikle öğretmenlik gibi geniş kesimlere hitap eden bir mesleğin bu yaygınlıkta bir mobbingle karşı karşıya olması, bir yandan mesleki verimi düşürürken, aynı zamanda eğitim ortamını da olumsuz etkilemektedir. Giderek yaygınlaşan mobbing nedeniyle işyeri barışı bozulmakta, öğretmen motivasyonu düşmektedir. Ülkemizde öğretmenlerin bu derece yüksek oranlarda mobbingle karşı karşıya olması, mobbinge karşı acil bir eylem planının uygulamaya alınmasını zorunlu kılmaktadır. Mobbing , öğretmenlerin mesleki anlamda kendilerini göstermelerini ve kurum içinde sağlıklı iletişim kurmalarını engellemekte, aile yaşantılarına kadar uzanan sosyal ilişkilerini olumsuz etkilemekte, mesleki saygınlıklarının azalmasına neden olmakta, yaşam kalitesini ve sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Yapılan mobbing ölçme çalışması, mobbingin çoğunlukla düşey doğrultuda, amirler tarafından uygulandığını göstermektedir. Görevi başındaki on binlerce okul yöneticisinin mobbing konusunda sıkı bir eğitimden geçirilmesi için çalışmalar acilen başlatılmalıdır. Okul içinde gerekli iletişimleri sağlayamayan, çalışanlar üzerinde otorite kurmak için sıklıkla mobbinge başvuran idareciler bu görevlerden uzaklaştırılmalıdır.

Eğitim-İş’in MEB’den talepleri şöyle:

“1. Okul içi ders programı / nöbet çizelgesi gibi görevlendirmelerin yapılması belirli kurallara bağlanmalıdır.

 1. Okullarda, çoğunlukla da müdür odalarında bulunan ekranlarla güvenlik kamerası aracılığıyla öğretmenlerin takip edilmesi durumuna son verilmeli, yönetici odalarındaki bu ekranlar kaldırılmalı, güvenlik kameraları personeli izlemek için değil, amacına uygun olarak güvenlik için kullanılmalıdır.
 2. Öğretmenlerin kişiliğine yönelik; azarlama, hakaret, grup içinde rencide edici davranışlar gibi olumsuz tutumların ortadan kaldırılması için caydırıcı tedbirler alınmalıdır.
 3. İl içi tayin ve emeklilik başvurularının yoğunlaştığı okullar mercek altına alınmalı, öğretmenlerin bu okullardan ayrılma istekleri nedenleriyle araştırılmalıdır.
 4. Öğretmenlerin başarılarını ödüllendirmede sendikal ayrımcılık ortadan kaldırılmalı, adil bir ödüllendirme sistemi kurulmalıdır.
 5. Çalışanlar arasında yapılan ayrımcılık görmezden gelinmemeli, ayrımcılıkla yönetim anlayışını benimsemiş olan idarecilerin bu davranışları engellenmelidir.
 6. Öğretmen-idare arasındaki şikayet ve soruşturmaların yoğunlaştığı okullarda idareler mercek altına alınmalıdır.
 7. Öğretmenlere çeşitli adlar altında para toplatılması uygulamasına son verilmeli, okulların kaynak ihtiyacı giderilmelidir.
 8. Teftiş mekanizması adaletli işletilmeli, soruşturma süreçlerinde okul idarecilerinin muhakkik olarak görevlendirilmesi uygulamasına son verilmelidir.
 9. Öğretmenlere, sendika tercihleri konusunda zorlayıcı ya da yönlendirici tutum sergileyen idarecilere caydırıcı yasal yaptırımlar uygulanmalıdır.
 10. Görevdeki okul idarecileri mobbingin tüm sonuçları hakkında kapsamlı bir eğitimden geçirilmeli, ilk defa idareciliğe alınmada mobbinge yönelik bilinç düzeyi ölçülmelidir.
 11. Mobbingin bir suç olduğu gerçeğinden hareketle ülkemizde mobbing konusundaki yasal eksiklikler giderilmeli, kapsamı ve uygulanacak yasal yaptırımlar belirlenmelidir.”

İşte raporun tam metni…

Kaynakhttps://www.egitimradyosu.com/egitim-is-ortaya-koydu-okullarda-mobbing-yayginlasiyor/

 


Araştırma: Öğretmenler okullarında mutsuz! Yüzde 67'si okul değiştirmek istiyor!

eğitim iş eğitim iş bursa Orhan Yıldırım Özkan Rona Okullarda mobbing mobbing
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Personel Genel Müdürü'nden il içi ve iller arası atama tarihleri açıklaması
Personel Genel Müdürü'nden il içi ve iller arası atama tarihleri açıklaması
Milli boksör tarafından öldürülen Zeynep öğretmenin WhatsApp mesajları ortaya çıktı
Milli boksör tarafından öldürülen Zeynep öğretmenin WhatsApp mesajları ortaya çıktı