MEB'de Yeni Takvim: 9 Yanlış, 1 Doğru!


MEB'de Yeni Takvim: 9 Yanlış, 1 Doğru!

Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona yazdı: Eğitimin yığınlar halindeki onca kritik sorununu çözme konusuna aciz kalan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bu sorunları gözden kaçırmak için topluma bir kez daha "aaa kuşa bak" dedi.

MEB'de Yeni Takvim: 9 Yanlış, 1 Doğru!
MEB'de Yeni Takvim: 9 Yanlış, 1 Doğru!
Yeni eğitim öğretim yılında uygulanması planlanan iş günü takvimi, hangi bilimsel gerçeklerden hareketle ortaya çıktı bilemiyoruz. Ancak bu takvimin ülkemizin gerçeklerine uygun olmadığını bir bakışta görebiliyoruz.
 
Sayın bakan tarım bölgelerinde Mayıs sonuna doğru çocukların okuldan ayrıldığını bilmiyor mu acaba, 19 Haziran a kadar takvimi uzattığında devamsızlık süresini de uzatmış olacağını kimse söylememiş mi?
 
Adana, Antalya, Urfa gibi bir çok ilde Haziran sonuna kadar çocukları okula getirip 40 derecede eğitim denemesi mi yapacak, yoksa bakana tüm okulların klimalı olduğu bilgisi mi verildi?
 
Ara tatilleri çeşitli etkilinlerle zenginleştirmek gibi kulağa hoş gelen açıklamaları yaparken; gezi, fuar vb etkinliklerin mali yükünü yine velilerin sırtına yüklemekten başka ne düşünmüş olabilirler?
 
Öğrencileri ve öğretmenleri insanlıktan çıkaran bu eğitim temposunun temel nedeni yarışmacı, seçkinci, eleyici, sınava dayalı bir sistemin varlığı iken ; bu sistemde herkesi perişan etmeye devam edeceğiz ama arada nefes almak için zaman bırakıyoruz mu demek istiyorlar?
 
Peki Sayın Bakan, arada dinlenmek için kısa bir mola vermek iyi geldi diyelim:
 
Bu molayı; torpille öğretmen ve yönetici atamalarını, sahte mülakatları, idari baskıları, kalabalık sınıfları, yoksulluk sınırının yarısındaki öğretmen maaşlarını, tarikat ve cemaatlerin okullardaki çalışmalarını, eğitimde hızla yürütülen özelleştirmeleri, okulların kaynak sorunlarını, öğretmen açığını, işsiz öğretmenleri, bilimin okuldan kovulmasını, üniversitelerin içler acısı halini, okul türlerindeki dayatmaları, öğretmene yönelen şiddeti ve itibarsızlaştırmayı, her gün ellerimizden kayıp giden çocuklarımızı... tüm bunları unutalım diye mi verdiniz?
 
Arada mola vermek iyidir iyi olmasına da, moladan önce biraz çalışsanız diyoruz...
 
Özkan Rona
Eğitim İş Bursa Şube Başkanı 
 

İlgili Haber:


Ara Tatillerde Öğretmenler Okullarında Neler Yapacak?

 
 

Selçuk: Öğrenciler Nisan ve Kasım'da 1'er Hafta Ara Tatil Yapacak. Öğretmenlere Tatil Yok!
özkan rona meb yeni takvim
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Öğretmenlerin Kasım Seminer Programı ve Konuları Belli Oldu
Öğretmenlerin Kasım Seminer Programı ve Konuları Belli Oldu
Öğretmenler 24 Kasım'ı Bir Hafta Kutlayacaklar!
Öğretmenler 24 Kasım'ı Bir Hafta Kutlayacaklar!