Memurlar dikkat! Mayıs ayında üst vergi dilimine girmiş olabilirsiniz


Memurlar dikkat! Mayıs ayında üst vergi dilimine girmiş olabilirsiniz

Mayıs ayında memurların çoğunun yüzde 20'lik vergi dilimine girmiş olduğu tahmin ediliyor. Üst vergi dilimine giren memurların maaşlarında azalma olacak.

Memurlar dikkat! Mayıs ayında üst vergi dilimine girmiş olabilirsiniz
Memurlar dikkat! Mayıs ayında üst vergi dilimine girmiş olabilirsiniz

Memurların Mayıs ayı maaş bordroları e-Devlette yayımlandı. Kamu çalışanları e-Devlet şifreleri ile giriş yaparak Mayıs ayı maaşlarını öğrenebilirler.

ÜST VERGİ DİLİMİNE GİRDİM Mİ?

Çalışanlar vergi dilimi düzeyinde yılın ilk aylarında %15'lik vergi diliminden gelir vergisi ödüyorlar. Aşağıdaki tabloda 2019 yılı vergi dilimi oranları yer almaktadır. Buna göre bir üst vergi dilimine girip girmediklerinide öğrenebileceklerdir.

Gelir Vergisi Kanununun 103 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan gelir vergisine tabi gelirlerin vergilendirilmesinde esas alınan tarife, 2019 takvim yılı gelirlerinin vergilendirilmesinde esas alınmak üzere aşağıdaki şekilde yeniden belirlenmiştir.

18.000 TL'ye kadar % 15

40.000 TL'nin 18.000 TL'si için 2.700 TL, fazlası % 20

98.000 TL'nin 40.000 TL'si için 7.100 TL, (ücret gelirlerinde 148.000 TL'nin

40.000 TL'si için 7.100 TL), fazlası % 27

98.000 TL'den fazlasının 98.000 TL'si için 22.760 TL, (ücret gelirlerinde

148.000 TL'den fazlasının 148.000 TL'si için 36.260 TL), fazlası % 35

E Bordro uygulaması sayesinde maaş bordroları internet üzerinden sorgulanabilmektedir. Ancak bu hizmetten sadece devlet memurları yararlanır. Özel sektörde çalışanlar ve 4C veya farklı şekilde sözleşmeli olarak çalışan memurlar bu sistemden yararlanamaz. Peki, e-Devlet maaş bordro sorgulama nasıl yapılır?

E DEVLET MAAŞ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

E Devlet sistemi içerisinde yer alan e bordro uygulaması sayesinde maaş bordroları internet üzerinden sorgulanabilmektedir. Ancak bu hizmetten sadece devlet memurları yararlanabilmektedir. Özel sektörde çalışanlar ve 4C veya farklı şekilde sözleşmeli olarak çalışan memurlar bu sistemden yararlanamaz. E bordro maaş sorgulama ile ilgili yapılması gerekenler şu şekildedir:

1. www.turkiye.gov.tr adresinden ana sayfanın üst kısmında yer alan “Sisteme Giriş” butonuna tıklayın.

2. Açılan ekranda e-Devlet Şifresi, e-İmza, Mobil İmza, T.C. Kimlik Kartı veya İnternet Bankacılığı seçeneklerinden herhangi birini kullanarak sisteme geçiş yapabilirsiniz.

3. Eğer e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapmak isterseniz ise; belirtilen alanlara T.C. Kimlik Numaranızı ve e-Devlet şifrenizi yazın. Ardından altı taraftakiler alan “Sisteme Giriş Yap” butonunu kullanın.

4. Sisteme giriş yapıp e-Hizmetler kısmından veya yukarıda bulunan arama bölümünden yararlanmak istediğiniz hizmetin adını girin.

5. e-Bordro yazmanızın ardından bu hizmetin adı karşınıza çıkacaktır. Sonrasında Maliye Bakanlığı e-Bordro Sorgulama hizmetine tıklayın. Açılan ekrandan görüntülemek istediğiniz bordroyu seçin.

6. İsterseniz maaş bordronuzu yine aynı sayfada yer alan “Yazdır” butonu yardımıyla yazdırabilirsiniz.

E devlet sayfasına gitmek için Tıklayınız

vergi dilimi gelir vergisi yüzde 15 vergi dilimi yüzde 20 vergi dilimi e bordro e-devlet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Öğretmenlerin Kasım Seminer Programı ve Konuları Belli Oldu
Öğretmenlerin Kasım Seminer Programı ve Konuları Belli Oldu
Öğretmenler 24 Kasım'ı Bir Hafta Kutlayacaklar!
Öğretmenler 24 Kasım'ı Bir Hafta Kutlayacaklar!