Türkiye'de bir ilk: Devlet okulunda genetik laboratuvar kuruldu


Türkiye'de bir ilk: Devlet okulunda genetik laboratuvar kuruldu

Türkiye'de ilk kez bir okulda genetik laboratuvar kuruldu. Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki Aydın Ticaret Borsası Bilim ve Sanat Merkezinde Türkiye'deki okul düzeyinde kurulan ilk genetik laboratuvar kuruldu.

Türkiye'de bir ilk: Devlet okulunda genetik laboratuvar kuruldu
Türkiye'de bir ilk: Devlet okulunda genetik laboratuvar kuruldu
Öğrencilerin genetik gelişme ve uygulamaları bizzat genetik laboratuvarda görerek genetik yeniliklere, buluşlara imza atmaları bekleniyor.
 
İşte Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan basın açıklaması;
 
Bir İlke Daha İmza Attık…
 
Aydın Ticaret Borsası Bilim ve Sanat Merkezi GENETİK LABORATUVARI Açıldı. Türkiye genelinde eğitim-öğretime devam eden 139 bilim ve sanat merkezi arasında ilk kez oluşturulan Genetik Laboratuvarı ilimiz Efeler İlçesi Aydın Ticaret Borsası Bilim ve Sanat Merkezimizde Aydın Valisi Sayın Yavuz Selim KÖŞGER, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyfullah OKUMUŞ ve protokol üyelerinin katılımlarıyla açıldı.
 
Bakanlığımız 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde Bilim Sanat Merkezlerinde kurulabilecek, öğrencilerin ilgi duyabileceği farklı atölyelerin neler olabileceği konusunda ara ara Bilim Sanat Merkezlerinden görüş ve öneriler toplayan MEB Özel Yeteneklileri Geliştirme Daire Başkanlığı, atölye kurguları konusunda çeşitliliği artırma çabası içindedir. Bu kapsamda Aydın Ticaret Borsası Bilim ve Sanat Merkezi tarafından Bilim Sanat Merkezlerine Genetik Laboratuvarları kurulması fikri ilgili Daire Başkanlığına teklif edilmiş ve bu teklif Özel Yeteneklileri Geliştirme Daire Başkanlığı tarafından ilgiyle karşılanmıştır. Bilim Sanat Merkezi mezunlarının önemli bir bölümü Tıp Fakültelerini tercih etmekte; Fen Bilimleri, Tıp Bilimleri ve Genetik Bilimi BİLSEM öğrenci profilinin ilgi alanları içine girmektedir.
 
Ülke genelindeki 139 Bilim ve Sanat Merkezi içinde ilk olarak Aydın Ticaret Borsası Bilim Sanat Merkezine açılan Genetik Laboratuvarı, ülke genelindeki diğer Bilim Sanat Merkezlerine bir örnek niteliği taşımakta ve öncülük etmektedir. Genetik Laboratuvarının fiziksel ortamı, teknik donanımı, laboratuvarda yapılacak çalışma ve etkinlik planlamalarına ilişkin tüm bilgiler, bir rapor halinde Özel Yeteneklileri Geliştirme Daire Başkanlığına gönderilecek olup, Daire Başkanlığı tarafından Genetik Laboratuvarı kurulacak diğer Bilim Sanat Merkezlerine model olarak sunulacaktır.
 
Aydın Ticaret Odası Bilim ve Sanat Merkezimizdeki bu örnek genetik laboratuvarı; Aydın Valisi Sayın Yavuz Selim KÖŞGER’ in önderliğinde hayırseverlerimizin katkılarıyla donatılmış, merkezin öğrenci velilerinden olan Adnan Menderes Üniversitesi hekimleri de akademik anlamda destek vererek, 25 Nisan Dünya DNA Gününde anlamlı bir açılış gerçekleştirilmiştir. Tören sonunda Valimiz Sayın KÖŞGER ve İl Müdürümüz Sayın OKUMUŞ laboratuvarın oluşturulmasında katkıları bulunan hayırseverlerimize plaketlerini takdim ederek teşekkürlerini iletmiştir.
 
Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü Aydın Ticaret Borsası Bilim ve Sanat Merkezi Seyfullah OKUMUŞ 2023 Eğitim Vizyonu BİLSEM genetik laboratuvar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Öğretmenlerin Kasım Seminer Programı ve Konuları Belli Oldu
Öğretmenlerin Kasım Seminer Programı ve Konuları Belli Oldu
Öğretmenler 24 Kasım'ı Bir Hafta Kutlayacaklar!
Öğretmenler 24 Kasım'ı Bir Hafta Kutlayacaklar!