MEB dört beceriyi ölçen ilk Türkçe e-Sınav’ı yaptı


MEB dört beceriyi ölçen ilk Türkçe e-Sınav’ı yaptı

MEB okuma, yazma, konuşma ve dinleme olmak üzere dört beceride dil yeterliliklerini ölçen ilk Türkçe elektronik sınavı (e-Sınav) Ankara’da yaptı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Pilot uygulamalardan sonra elde edilen verileri kullanarak mevcut durumumuzu göreceğiz” dedi.

MEB dört beceriyi ölçen ilk Türkçe e-Sınav’ı yaptı
MEB dört beceriyi ölçen ilk Türkçe e-Sınav’ı yaptı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkçe dört dil becerisini ölçmeye yönelik sınav yapabilmek için çalışmaları 2018’de başlattıklarını hatırlatarak, ilk pilot uygulamanın Ankara’da uygulandığını söyledi. Pilot uygulama için 15 ilin seçildiğini belirten Bakan Selçuk, “İlk Ankara’da gerçekleştirildi. Sınava Ankara’da 9 okuldan 7’nci sınıflardan seçilen 374 öğrenci katılıyor. Millî Eğitim Bakanlığı Ankara elektronik sınav merkezinde uluslararası standartlarda sınav salonu oluşturdu. Nisanda ise pilot seçilen Ankara, İstanbul, Bursa, Kütahya, Denizli, Aydın, Antalya, Gaziantep, Şanlıurfa, Muğla, Adıyaman, Erzurum, Trabzon, Samsun ve Konya olmak üzere 15 ilde bu sınavı uygulayacağız” diye konuştu.
 
EĞİTİM SİSTEMİMİZDE BİR İLK

Türkçe´de dört dil yeterliliğinin ölçülmesine ilişkin e-Sınav uygulamasını çok önemsediklerini belirten Bakan Selçuk, şunları söyledi:
“Bu uygulama, Milli Eğitim sistemimizde bir ilk. İlk kez Türkçe dört becerisini ölçen bir e-Sınav yapıyoruz. Arkadaşlarımız çok yoğun bir çalışma yaptı. Soruların hazırlanması, soru havuzu oluşturulması ve yazılım geliştirilmesi aşamaları arkadaşlarımız tarafından titizlikle yürütüldü ve başarıyla tamamlandı. Pilot uygulamalardan sonra elde edilen verileri kullanarak mevcut durumumuzu göreceğiz ve anadildeki her bir beceriyle akademik başarı arasındaki ilişkileri inceleyeceğiz. Anadil eğitiminde, öğretmenlerimizin dört beceride ölçme yapabilmeleri için eğitimler düzenleyeceğiz. 2019’da farklı sınıflardaki öğrencilerimize yönelik anadilde dört beceri izleme ve değerlendirme araştırmaları, daha sonra 81 ilimizi kapsayacak şekilde devam edecek. İzleme araştırmalarından elde edeceğimiz geri beslemelerle anadil eğitimimizi sürekli güçlendireceğiz."
 
SURİYELİLER İÇİN DE E-SINAV YAPILACAK

Bakan Selçuk, Suriyelilere yönelik Türkçe öğretiminde de bu elektronik sınavları kullanmayı planladıklarını belirtti. Türkiye'de yaşayan Suriyelilere Türkçe öğretimiyle ilgili çok sayıda projeyi başarılı şekilde uyguladıklarını vurgulayan Selçuk, “2019´da dört beceride Türkçe sınavını bu projelerin çıktılarını değerlendirmek için de kullanacağız. Böylece projelerin verimliliğini de izleme imkanımız olacak” diye konuştu.

ÖLÇME MERKEZLERİNDE AR-GE FAALİYETLERİ YÜRÜTÜLECEK

81 ilde kurdukları ölçme ve değerlendirme merkezlerinin, izleme ve değerlendirme araştırmalarında çok önemli bir işlev gördüğünün altını çizen Selçuk, “Bu merkezlerimizi sadece Türkçe dört beceri sınavları için değil aynı zamanda nisanda 81 ilde yapacağımız Türkçe, matematik ve fen bilimlerinde 4, 7 ve 10’uncu sınıflara yönelik izleme araştırmalarında da kullanacağız. Bu merkezlerimizi her ilde Ar-Ge araştırmaları ve proje yönetimlerini de kapsayacak şekilde genişleteceğiz” dedi.

hürriyet

 

Türkçe elektronik sınavı e-sınav Ziya Selçuk meb
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yüz yüze eğitim 31 Ağustos'ta başlayacak. Telafi eğitimi üç hafta sürecek
Yüz yüze eğitim 31 Ağustos'ta başlayacak. Telafi eğitimi üç hafta sürecek
MEB'den 19 Haziran'a kadar idari izin, 19 Haziran'dan sonra ek ders ücreti yazısı
MEB'den 19 Haziran'a kadar idari izin, 19 Haziran'dan sonra ek ders ücreti yazısı