Ziya Selçuk: Öğretmenlik Meslek Yasası tamam. Öğretmenlere ödül ve ceza sistemi gelecek!


Ziya Selçuk: Öğretmenlik Meslek Yasası tamam. Öğretmenlere ödül ve ceza sistemi gelecek!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Eğitim demokrasiyle çok yakından ilgili. Eğitimde güçlü bir beklenti varsa o zaman yerel seçimlerde bize destek olunması gerektiği çok açık" dedi. Öte yandan Bakan Selçuk, Öğretmenlik Meslek Yasası ile ilgili hazırlıkların tamamlandığını duyurdu.

Ziya Selçuk: Öğretmenlik Meslek Yasası tamam. Öğretmenlere ödül ve ceza sistemi gelecek!
Ziya Selçuk: Öğretmenlik Meslek Yasası tamam. Öğretmenlere ödül ve ceza sistemi gelecek!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, canlı yayında eğitim ile ilgili soruları yanıtlıyor ve değerlendirmelerde bulunuyor.
 
Ziya Selçuk'un açıklamalarından satır başları;

DMK'ya göre bazı sınırlıklar olabiliyor. Birçok mevzuatta öğretmenlikle ilgili atıflar var ve karışmış. Bunların hepsini toplayıp, tek bir söylem oluşturmaya çalışıyoruz. Öğretmenlerin Statü ve itibarı güçlendirmemiz lazım.

''Öğretmenlere ödül ve ceza sistemi gelecek!''

Öğretmenlerin kariyer basamakları konusunda eksiklikler var bunları gidermeye çalışıyoruz.

Görevde yükselme, ödül, ceza gibi bir takım düzenlemeler bu meslek kanununda düzenlenecek. Bu konu yeni yasama dönemine kalabilir diye düşünüyoruz.

Öğretmenlik Meslek Yasası ile ilgili hazırlıkların tamamlandığını belirten Bakan Selçuk, okullarda tüm derslere ilişkin video kütüphaneleri oluşturduklarını belirtti.

"Eğitim demokrasiyle çok yakından ilgili"

Bakan Selçuk,  "Elimizdeki bütün verilerin rahatlıkla kurulabileceği dijital bir ağ kuruyoruz. 2023 ile yapılan bütün faaliyetlerle ilgili eş zamanlı bir çalışma yürüyor. Genel olarak baktığımızda fazlasını yapıyoruz. Çünkü bizim eksik bulduğumuz işler var onları tamamlayarak gidiyoruz. Eğitim demokrasiyle çok yakından ilgili. Eğitimde güçlü bir  beklenti varsa o zaman yerel seçimlerde bize destek olunması gerektiği çok açık." dedi.
Milli Eğitim Bakanı Selçuk, Öğretmenlik Meslek Yasası ile ilgili hazırlıkların tamamlandığını bildirdi.
 
"Bakanlığımızın yapay zeka stratejisi bir ay içinde çıkacak"
 
Bakanlığın yapay zeka stratejisinin bir ay içinde çıkacağını belirten Selçuk, "Bu strateji ile ilgili dijital altyapı kuruyoruz." ifadesini kullandı.
 
"Destek kurslarının iyileştirilmesiyle ilgili çok yönlü bir modelleme çıkardık"
 
Milli Eğitim Bakanı Selçuk, dershanelere ilişkin şunları kaydetti:
 
"Okullarımızda bu ihtiyaç nasıl giderilir ile ilgili bir çalışmamız var, bu bitti. Mevcut okullarımızdaki destek kurslarının iyileştirilmesiyle ilgili çok yönlü bir modelleme çıkardık. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı sonrasında bizim için önemli olan şey, mevcut durumdaki ihtiyaçları tümüyle tatmin etmek."
 
"Tüm derslere ilişkin video kütüphanesi oluşturuyoruz"
 
Selçuk, "Tüm derslere ilişkin video kütüphanesi oluşturuyoruz. Çok yetkin öğretmenleri seçiyor, yıl boyunca var olan içerikleri sunmasını istiyoruz. Ücretsiz olarak, mobil olarak, bir IP tv üzerinden ya da başka yerden, bunun senaryoları hazırlandı. Bunu ortaöğretimin iyileştirilmesi meselesi olarak görüyoruz." diye konuştu.
 
En iyi soru hazırlayan ekibiyle çalışıyoruz .Çocuğun karşılaşabileceği en iyi dersleri hazırlıyoruz.
 
"Okula başlama yaşında 69 ayı başlatacağız" 
 
Okula başlama yaşıyla ilgili Selçuk, "Çağ nüfuslarını net ayırabilelim diye 69 ayı önümüzdeki yıl gerçekleştirmiş olacağız." dedi.
 
Hiç okula gidemeyenlere okul öncesi paketi
 
Selçuk, "Hiç okula gidemeyenlerin evine okul öncesi paketi anlamında nasıl destek veririz ile ilgili paketler hazırladık, süreç devam ediyor." ifadesini kullandı.
 
"Merdivenaltı dersaneler takibat sistematiğine tabi tutulacak"
 
Merdivenaltı dersaneler konusuna değinen Bakan Selçuk, "Bu, idare ya da ceza hukukunun konusu olarak bir takibat sistematiğine tabi tutulacak." açıklamasında bulundu.
 
"Okul profili çalışması 13 Mart'ta kamuoyuna tanıtılacak"
 
Milli Eğitim Bakanı Selçuk, okul profili adlı çalışmanın 13 Mart'ta açıklanacağını ve kamuoyuna tanıtılacağını bildirdi.
 
"Öğretmenlere yan alanlarda sertifikalar vereceğiz"
 
Selçuk, "Üniversitelerle yaptığımız anlaşmalarla öğretmenlere yan alanlarda sertifikalar vereceğiz. Öğretmenlerimizin açıkta kalması söz konusu değil." ifadelerini kullandı.
 
"Amaç okulların ilerlemeleri hususunda farkındalık oluşturmak"
 
Okul profili konusunu açıklayan Selçuk, "Amaç hiçbir okulu birbiriyle yarıştırmak değil sadece kendi ilerlemeleri hususunda bir farkındalık oluşturmak. Bütün okullar iyi ya da kötü derken neye göre iyi ya da kötü, bunun akademik temelini kuruyoruz." dedi.
 
Selçuk, hayırseverlerin okullara yaptırdıklarının okulun web sayfasından izlenmesine imkan sağlayacak yazılımın nisanda hizmete gireceğini bildirdi.

 

Günün öne çıkan haberleri


Norm kadro fazlası öğretmen boşta kalmayacak! Yan alan sertifikası geliyor

 


Ziya Selçuk'un açıklamalarının tam metni

 


Öğretmene istemediği halde seçim görevi verilmesi

 


Bakan Selçuk: İlkokula başlama yaşı 69 ay olacak

Öğretmenlere ödül ve ceza sistemi Öğretmenlik Meslek Yasası
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenler 24 Kasım'ı Bir Hafta Kutlayacaklar!
Öğretmenler 24 Kasım'ı Bir Hafta Kutlayacaklar!
Öğretmene daha pahalı olan öğretmenevini dava etti: Kazandı!
Öğretmene daha pahalı olan öğretmenevini dava etti: Kazandı!