MEB'in Raporunda İmam Hatiplerle İlgili Çarpıcı Durum!


MEB'in Raporunda İmam Hatiplerle İlgili Çarpıcı Durum!

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yayımladığı faaliyet raporuna göre imam hatipler bu yıl da devamsızlık ve yılsonu başarısızlığında diğer okul türlerine göre başı çekti.

MEB'in Raporunda İmam Hatiplerle İlgili Çarpıcı Durum!
MEB'in Raporunda İmam Hatiplerle İlgili Çarpıcı Durum!

MEB, imam hatiplerin bu yıl da devamsızlık ve yılsonu başarısızlığında diğer okul türlerine göre başı çektiğini açıkladı.
 
Cumhuriyet'ten Ozan Çepni'nin aktardığına göre, MEB Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından hazırlanan ‘2018 Yılı İdari Faaliyet Raporu’ yayımlandı. Bakanlığın geçmiş 5 yıllık planı, yıllık hedefleri ve '2023 vizyonu' kapsamında faaliyetlerin gerçekleşme oranları raporda yer aldı. Birçok alanda kendisini ‘başarılı’ bulan bakanlığın, yıllardır imam hatiplerde hedeflerini tutturamaması dikkati çekti.
 
Bakanlık raporuna göre, imam hatipler devamsızlık, sosyal etkinliklere katılma ve kitap okuma hedeflerini tutturamadı. İmam hatipler bir tek yılsonu başarı puanı ortalamasında bakanlığın hedefini tuttursa da o alanda da en düşük hedefe sahip ve ‘başarısız okul türü’ olarak dikkat çekti. Genel ortaöğretimde öğrencilerin yılsonu başarı ortalaması 76 olarak tespit edilirken, ortalaması 66.7 olan meslek liselerinin de gerisinde kalan imam hatiplerin yılsonu ortalaması 65.9’da kaldı. 
 
Bakanlığın bu göstergenin altına ise “İmam hatip ortaokullarında dönem göstergelerinin gerçekleşmesi açısından değerlendirildiğinde başarılıdır. 2019 yılında imam hatip ortaokullarının yılsonu başarı puanı ortalamasının yükseleceği tahmin edilmektedir. 2019’da Anadolu imam hatip liselerinde yerleştirme ve destekleme kursları kanalıyla yılsonu başarı puanı ortlamasının yükseleceği tahmin edilmektedir” notu yer aldı.

Cumhuriyet

imam hatipler devamsızlık yılsonu başarı MEB Strateji Geliştirme Başkanlığı 2018 Yılı İdari Faaliyet Raporu 2023 vizyonu imam hatipler devamsızlık kitap okuma sosyal etkinliklere katılma


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
HAMİT     2019-03-04 Maalesef özellikle ilköğretimde başarısız ve haylaz öğrencilerin velileri imam hatip okullarını sanki bir ıslah hane gibi görüyor ve bu okullara kaydettiriyor ,imam hatip programları anadolu liselerine göre biraz ağır,mesleki dersler çalışmayı gerektiriyor ve bu nedenle kalite çok düşüyor tabii sınıf geçirme baskısı da buna eklenince öğretmen çaresiz kalıyor ,bütün çaba ve gayretleri boşa gidiyor ve yılıyor,zaten çocuklarda en çok meslek derslerinde zorlanıyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ortaöğretim yeni sistemde kaç öğretmen açıkta kalacak?
Ortaöğretim yeni sistemde kaç öğretmen açıkta kalacak?
Ekşi Sözlük'te Tepki Çeken Başlığı Açan Yazar: Yanlış Anlaşıldım
Ekşi Sözlük'te Tepki Çeken Başlığı Açan Yazar: Yanlış Anlaşıldım