Halı Sahada Gözaltına Alınan Öğretmenler Konuştu! İşte yaşanan olay!


Halı Sahada Gözaltına Alınan Öğretmenler Konuştu! İşte yaşanan olay!

Çermik 'te meydana gelen olayda savcı, halı sahaya erken gelip maçta olan öğretmenleri sahdan çıkartıp gözaltına aldırmıştı. Olayın tüm detayları belli oldu.

Halı Sahada Gözaltına Alınan Öğretmenler Konuştu! İşte yaşanan olay!
Halı Sahada Gözaltına Alınan Öğretmenler Konuştu! İşte yaşanan olay!

Diyarbakır 'da halı sahada meydana gelen olaydan sonra , gözaltına alınan öğretmenlerden ilk açıklama geldi.
 
Gözaltına alınan öğretmenlerden olan, emniyete kimlik sorgusu için götürülen Matematik Öğretmeni olan  Emrah Kızılyıldırım, yaşanan olayla ilgili  BBC 'nin sorularını yanıtlarken, "Savcı, kendi kimliğini kullanarak bize gücünü gösterdi, arkasına devletin gücünü alarak bizi kullandı. Öğretmen olduğumuzu bilmesine rağmen, yetkisini kişisel bir durum için kullandı" ifadelerini kullandı.
 
ÇERMİK'TE YAŞANAN OLAY
 
Çermik 'te 14 öğretmen, halı sahaya erken gelen ve sahaya erken girmek isteyen savcı tarafından  gözaltına alınmıştı. 
 
Edinilen bilgilere göre Çermik 'te  görev yapmakta olan 14 öğretmen, 9-10 saatleri arasında maç yapmak üzere halı sahaya girdi. Çermik Savcısı 'nın içinde bulunduğu takımının halı saha maçının 10-11  olmasına rağmen, savcının bulunduğu ekip erken geldi ve saat 9 'da sahaya girdi.  Bu saatin kendilerine ayrıldığını söyleyen savcı, öğretmen grubunun sahadan ayrılmasını istedi. Bu durum sonrası savcı bölgeye polis çağırdı ve GBT sorgusu yapmak istedi. Bölgeye gelen polis 14 öğretmeni emniyete götürdü. 
 
Gözaltına alınan öğretmenlerden olan Kızılyıldırım, olayı şu şekilde aktardı:
 
"9-10 halı saha maçına geldik. Bizimle beraber başka bir grup da halı sahaya girdi. Biz top oynamaya başladık. Sonra grup sahadan çıkmayınca bir karışıklık olduğunu farkettik. Tartışma olmasın diye uzaklaştık ve kalenin yanına geçtik. Saha sahibini çağırdık, bizim maçımız var, gruba söyler misiniz çıksınlar dedik. 'Abi savcıymış ve çıkmak istemediğini söylüyor' dedi. Bizim saatimiz, biz oynamak istiyoruz, savcı bey kendi saatinde oynasın dedik. Saha sahibini bunu savcıya iletmesini söyledik. O da 'Evet, bu saat sizin ama savcı şimdi oynamak istediğini söylüyor' dedi. Ondan sonra savcının arkadaşları çıkalım der gibi oldu ama savcı çıkmak istemedi. Biz tartışma çıkmasın diye hiç yanaşmadık, bırakın tartışmayı, uzakta izliyorduk sadece.Sahadan çıkmadık, maç yapmaya devam ettik. Bir baktık ki etrafımızda polisler.
 
ŞORTLUYDUK  KİMLİK TAŞIMIYORUZ DEDİK
 
"Topladı bizi, gençler, kimliklerinizi çıkarın dedi. Biz de şortluyuz, sahada şortumuzda kimlik taşımıyoruz dedik. Öğretmen olduğumuzu belirttik, polis de emir kulu olduğunu ve kimliklerimizi görmesi gerektiğini söyledi. TC numaramızı söyledik, polis üzerimizde kimlik olmadığı için karakolda tutanak tutacaklarını söyleyerek bizi emniyete götürdü.
 
Savcının emrine bianen bizi emniyete götürüp kimlik kontrolümüzü yapacaklarını söylediler. Orada GBT'leimizi kontrol ettiler, yaklaşık 40 dakika bizi oyaladılar, tabiri caiz ise maçın saatinin geçmesini beklediler, sonra bizi serbest bıraktılar. Tutanak tutmaya bile gerek yok dediler. Maça geldiğimizde savcı bey arkadaşlarıyla top oynuyordu. Yani bizi sırf kendisi oynamak istediği için sahadan çıkarttırdı."
 
Olayla ilgili HSK tarafından soruşturma başlatıldı ve HSK müfettişi Çermik 'e gitti.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Öğretmenlerin Kasım Seminer Programı ve Konuları Belli Oldu
Öğretmenlerin Kasım Seminer Programı ve Konuları Belli Oldu
Öğretmenler 24 Kasım'ı Bir Hafta Kutlayacaklar!
Öğretmenler 24 Kasım'ı Bir Hafta Kutlayacaklar!