Meclis tatile girdi 3600 ek gösterge ortada kaldı


Meclis tatile girdi 3600 ek gösterge ortada kaldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan genel seçimlerden önce Öğretmene Polise, İtfaiye ve din görevlilerine 3600 ek gösterge müjdesi vermişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıkladığı ikinci 100 günlük eylem planında öğretmenlerin ek göstergelerinin 3600'e yükseltilmesi yer almıştı. Ancak Meclis tatile girdi 3600 ek gösterge ortada kaldı

Meclis tatile girdi 3600 ek gösterge ortada kaldı
Meclis tatile girdi 3600 ek gösterge ortada kaldı

Ak Parti Grup başkan vekili Bülent Turan 3800 ek göstergenin seçimlere kadar çıkacağını söylemişti.
 
Turan hükümetimiz söz verdimi yerine getirir demişti.
 
3600 ek gösterge bekleyen polis ve öğretmenler şimdi bu yasanın Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile çıkmasını bekliyor.
 
1.6 milyon memuru ilgilendiren 3600 ek gösterge düzenlemesi ile beraber hem emekli maaşları hem de memur maaşları ve emekli ikramiyelerinde artışlar olacak. Öğretmen, polis, hemşire, din görevlileri ayırım yapılmaksızın 3600 kapsamına alınırken, yeni göstergeyle emekli olacak memurların maaşları, emekli ikramiyeleri yaklaşık yüzde 20 yükselecek. Emekli ikramiyeleri en az 25 bin lira artacak. Paket kapsamında yaklaşık 280 bin polis, 1 milyon 100 bin öğretmen, 110 bin hemşire, 120 bin din görevlisi yararlanacak.
 
İLK ETAPTA HANGİ MESLEKLERE ÇIKACAK?
 
Daha önceden İbrahim Kalın’ın yaptığı açıklamada dört meslek grubuyla ilgili bir paket olacağını duyurmuşlardı. İlk etapta; polis, öğretmen, hemşire, din görevlisi şeklinde gerçekleştirileceği duyurulmuştu. 3600 ek gösterge kapsamında dul ve yetimlerde yararlanacak.
 
3600 EK GÖSTERGE KİMLERİ KAPSIYOR?
 
Ek gösterge, devlet memurlarının maaşlarını, emekli ikramiye ve maaşlarının hesaplanmasında uygulanan bir hesaplama rakamları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösteriyor. Ek gösterge maaşı, ek gösterge puanının aylık katsayısı olarak belirlenir. Ek göstergesi 3 bin 600 olan bir memur, göstergesi 2 bin 500 olan bir memurdan emeklilikte daha fazla ikramiye ve maaş ala biliyor.
 
Memuriyette 30 hizmet yılını dolduran ve 1. derecenin 4. kademesine ulaşmış olan yükseköğretim mezunu personel arasında ek göstergeden yararlanmayan ya da ek göstergesi 3600'den düşük olanların ek gösterge rakamlarının 3600 olarak belirlenmesi durumunda aylık ücretlerinde ve emekliliğe ilişkin haklarında değişiklik yaratıyor.
 
Murat POLAt / Anayurt

 

3600 ek gösterge
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenler 24 Kasım'ı Bir Hafta Kutlayacaklar!
Öğretmenler 24 Kasım'ı Bir Hafta Kutlayacaklar!
Öğretmene daha pahalı olan öğretmenevini dava etti: Kazandı!
Öğretmene daha pahalı olan öğretmenevini dava etti: Kazandı!