MEB'den yeni uygulama: Öğrenciler iş başı eğitimi alacak


MEB'den yeni uygulama: Öğrenciler iş başı eğitimi alacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ( TOBB ETÜ) arasında "Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü" TOBB İkiz Kuleler Konferans Salonu'nda düzenlenen törenle imzalandı.

MEB'den yeni uygulama: Öğrenciler iş başı eğitimi alacak
MEB'den yeni uygulama: Öğrenciler iş başı eğitimi alacak

MEB ve TOBB ETÜ arasında "Mesleki İş Birliği Protokolü" imzalandı. Mesleki eğitim ile reel sektör birbirine entegre ediliyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, TOBB İkiz Kuleler Konferans Salonu'nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada ekonominin itici gücü olan  TOBB'un varlığının ve TOBB-MEB iş birliğinin hayati önem taşıdığını belirterek,  "Bu önemi ekonomi ve eğitim arasındaki ilişki ile doğrudan doğruya ifade  ediyoruz. Çünkü ekonomide orta gelir tuzağından  söz ediliyorsa bu aslında orta  eğitim tuzağıdır. Yani 'eğitiminiz iyileşirse ekonominiz iyileşecektir' mesajı  bize verilir. Bu bağlamda böyle bir adım atıyor olmanın mutluluğu içindeyiz."  değerlendirmesinde bulundu.
 
Mesleki ve teknik eğitimdeki dönüşümün asıl hedef olduğuna değinen  Selçuk, "Bu dönüşüm çerçevesinde mesleki ve teknik eğitimin ders çizelgeleri,  öğretmen eğitimleri, iş ve işlemlerin yürütülmesi, üretim bazlı eğitime geçilmesi  vesaire bunlar mesleki eğitimde paradigmanın değişeceğini gösteriyor." dedi. Selçuk, protokolün sadece Bakanlığın aldığı kararlarla değil, oda  temsilcilerinin gayretleri ve okul müdürlerinin kararlarıyla belli bir noktaya  taşınacağının altını çizerek, şöyle devam etti: "Biz de gayretlerimizi esirgemeden desteklerimizi ortaya koymak  durumundayız. 2023 eğitim hedeflerimiz doğrultusunda eğitim camiası olarak biz  üzerimize düşeni yerine getirmeye çalışıyoruz. Tabii ki iş dünyasından da   beklentilerimiz var. Bu protokol çerçevesinde gereken desteği vermek için taahhüt  altına girdiler. Çünkü artık mazeretimiz kalmadı. Bazı sorunlar, bazı beklentiler  vardı. Hepsi oldu. Biraz önce TOBB Başkanı Almanya'dan örnek verdi. Almanya'da  mesleki teknik okulların yüzde 80'i özel sektörün desteklediği okullardır. Bizde  bu oran yüzde 4 civarında. Ben tüm bu çalışmaların bir başlangıç olduğunu  düşünüyorum."
 
 
  "Uzun zamandır hayal edilen bir çalışma"
 
 
 Bu çalışmaların süreç içinde diğer teknik ve mesleki okulları  etkileyeceğini ve yaklaşık 130  bin civarındaki öğretmenin de bu bağlamda  yetişmesine hizmet edeceğini vurgulayan Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü:  "Bu çalışmaların TOBB ve TOBB ETÜ ile birlikte yapılıyor olması TOBB  ETÜ'nün, yani yüksek öğretim ayağının da olması, orta öğretimle yüksek öğretim  arasındaki bağın da ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Burada TOBB  ETÜ'nün  varlığı TOBB'la bağlantısı olması açısından değil, orta öğretime yansıtılması  açısından önem taşıyor. Tüm bu çalışmaları yaparken mesleki ve teknik eğitimde  yeni bir dönemin başladığını ve bu dönemin sektörle iç içe bir dönem  olduğunu,  ortak bir yönetim anlayışının söz konusu olduğunu, buna bağlı olarak da  okullarımızda üretimin aslında bir öğrenme yöntemi olduğunun vurgulandığını  rahatlıkla söyleyebiliriz. Yıllardır düşünülen, üzerinde konuşulan bir konu,  odalar birliğimizin çok emek verdiği bir konu. Uzun yıllardır hayal edilen bir  çalışmanın gerçekleştiriliyor olması için herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum."
 
 
  
 
"Mesleki eğitim ile reel sektörü, birbirine entegre ediyoruz"
 
 
 TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da imza töreninin hem eğitim sistemi  hem de iş dünyası için tarihi bir gün olduğunu söyledi. Yıllardır dile getirilen ama bir türlü hayata geçirilemeyen bir adımın  atıldığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "Mesleki eğitim ile reel sektörü, birbirine  entegre ediyoruz. Bu vizyoner adımın atılmasını, Milli Eğitim Bakanımız  Ziya  Selçuk sağladı." dedi.  İş dünyasından gelen bir bakanın farkını, ezberleri nasıl bozduğunu  gördüklerini belirten Hisarcıklıoğlu, "Biz yıllardır hep şundan şikayet eder  dururduk: 'Firmalarımız çalıştıracak nitelikli eleman bulamıyor. Ama memleketin  her yerinde kahvehanelerde gençler işsiz bir şekilde oturuyor.' diye. Niye, çünkü  okullarda verdiğimiz eğitim, dışarıda işe yaramıyor. Dışarıda talep gören  nitelikler, okullarda öğretilmiyor. Bu asimetrik yapıyı değiştirmek zorundaydık."  değerlendirmesini yaptı.
 
 Hisarcıklıoğlu, bu süreçte Avrupa'daki örnekleri incelediklerini  vurgulayarak, "Avrupa'da genç işsizliğin en düşük olduğu ülke, yüzde 6 ile  Almanya. Niye? Çünkü mesleki eğitim ile reel sektörü, odalar vasıtasıyla  birbirine entegre etmişler. 'Genç nüfusumuz var.' diye övünüyoruz. Ama aslında bu  potansiyelimizi kullanamıyoruz. Mesleksiz olduğu için birçok gencimiz işsiz  kalıyor. Bu aslında gelecek açısından da büyük bir risk." diye konuştu.
 
 
 
"Türk iş dünyası elini taşın altına koyuyor"
 
Protokolle Türk iş dünyasının, odaları ve borsaları vasıtasıyla elini  taşın altına koyduğuna dikkati çeken Hisarcıklıoğlu,  şunları kaydetti: "Milli Eğitim Bakanımızın cesur ve kararlı politikası sayesinde  Türkiye’de bir ilk başlıyor. Piyasada talep gören niteliklere göre hazırlanan,  yeni ve dinamik bir mesleki eğitim modeline geçiyoruz. Bu kapsamda 81 ilde 81  meslek lisesi, protokol kapsamına alınıyor. Odalarımız ve borsalarımız  vasıtasıyla buralardaki mesleki eğitimin dinamik, sektörün ihtiyaçları  doğrultusunda tasarlanmasını sağlayacağız. Bu okullarda atölyeler ve  laboratuvarlar kuracağız, mevcut olanları yenileyeceğiz. Ar-Ge ve beceri tasarım  atölyelerini faaliyete geçireceğiz. Eğitim içeriklerini TOBB ETÜ desteğiyle  hazırlayacağız."
 
Hisarcıklıoğlu, Türkiye'de, bir yılda üç dönem eğitimi ve "ortak  eğitim" sistemini ilk başlatan ve tek uygulayanın TOBB Ekonomi ve Teknoloji  Üniversitesi olduğunu hatırlatarak, protokolün içeriğini şöyle anlattı: "Şimdi bu sistem ülkemize model oldu. Buradaki tecrübemizi meslek  okullarına da aktaracağız. Ayrıca bu okullardaki öğretmenlere, hizmet içi eğitimi  ve iş başı eğitim vererek, onları da geliştireceğiz. Öğrencilere oda ve borsa  üyesi firmalarda staj ve işbaşı eğitim imkanı sağlayacağız. Mezunların firmalarda  istihdamını da destekleyeceğiz. Özetle 81 ilde 81 meslek lisesine TOBB camiası  olarak sahip çıkacağız. Bu pilot projeyle geliştireceğimiz kamu-özel sektör ortak  yönetim modelini, daha sonra tüm mesleki eğitim sistemine yaygınlaştıracağız."
 
 Bu imzalar sayesinde mesleki eğitimde özel sektörün rolünün artacağına  işaret eden Hisarcıklıoğlu, buradan mezun meslek liselilerin iş hayatına hazır  şekilde yetişeceğini ve söz konusu gençlerin, ara elman değil, aranan eleman  olacağını kaydetti. Konuşmaların ardından Milli Eğitim Bakanı Selçuk ve TOBB Başkanı  Hisarcıklıoğlu protokolü imzaladı. Daha sonra protokole katkısı olan isimlerle  fotoğraf çekildi.
 
 MEB ile TOBB arasında imzalanan protokolle, meslek liseliler TOBB  koordinasyonunda, genişletilmiş staj ve uygulamalı eğitim imkanlarıyla ortak  eğitim modelinin avantajlarından faydalanacak.
 
TOBB ve bağlı oda ve borsalar tarafından okullarda "AR-GE ve  Tasarım-Beceri Atölyeleri" kurulacak. Başarılı öğrencilere burs verilecek.  Öğrencilere, TOBB'a bağlı oda ve borsalara üye işyerlerinde staj ve iş imkanı  sağlanacak. İllerde, MEB teşkilatı ve TOBB'a bağlı oda/borsalar tarafından  Protokol Yürütme Kurulu (PYK) oluşturulacak.  PYK, yerelde sanayinin ve insan  kaynağının ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, okul yönetimlerini ve müfredatı  şekillendirecek çalışmalar yapacak. Proje ile öğrenciler bilimi, tekniği ve pratiği öğrenecek, mezun  olduğunda hızla iş hayatına entegre olacak.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenler 24 Kasım'ı Bir Hafta Kutlayacaklar!
Öğretmenler 24 Kasım'ı Bir Hafta Kutlayacaklar!
Öğretmene daha pahalı olan öğretmenevini dava etti: Kazandı!
Öğretmene daha pahalı olan öğretmenevini dava etti: Kazandı!