Greenhouse at school projesi: İlkokul bahçesinde sera


Greenhouse at school projesi: İlkokul bahçesinde sera

Manisa'nın Akhisar ilçesindeki Namık Oğul İlkokulunda öğrenciler, "Greenhouse at school" e-twinning projesiyle tablet, bilgisayar ve TV bağımlılığını azaltıp, stres atıyor...

Greenhouse at school projesi: İlkokul bahçesinde sera
Greenhouse at school projesi: İlkokul bahçesinde sera

Manisa'nın Akhisar ilçesindeki Namık Oğul İlkokulunda öğrenciler, "Greenhouse at school" etwinning projesiyle tablet, bilgisayar ve TV bağımlılığını azaltıp, stres atıyor ve okul bahçesinde kurulan sera ile eğlenerek toprakla buluşup üretmeyi öğreniyor.
 
2018-2019 eğitim öğretim yılında hayata geçirilen bu projeye tüm okul öğretmenleri ve öğrencileri sahip çıkarak işbirliği içinde üretmenin ve toprakla buluşmanın, doğa sevgisinin mutluluğunu yaşıyorlar.
 
Okul müdürü Murat Keskin Okulda Sera etwinning projesini "2023 eğitim vizyonunun Temel eğitim bölümünün 2.hedefi doğrultusunda çocukların kendi bölgelerinin üretim, kültür, sanat ve coğrafi kapasitesini keşfetmesine, bitki ve hayvan türlerini, oyun ve folklorunu tanımasına derslerle bütünleşik veya ders dışı etkinlik olarak ağırlık verilmektedir" şeklinde ifade etti.
 
Ayrıca özellikle bitki ekimi sorumluluğunu öğretmenlerinin koordinesinde üstlenen 3.ve 4.sınıf öğrencilerine ve katkıda bulunan okulun tüm velilerine teşekkür ettiğini belirtti. Böyle projelerin ekip işi olduğunu söyleyerek eğitimde öğretmen ,öğrenci, veli işbirliğinin önemli olduğunu ,okullarında bu işbirliğinin güçlü olduğunu ,velilerin ilgisinin, öğrencilerin azim ve çalışkanlıklarının, öğretmenlerin de emeklerinin büyük olduğunu söyledi.
 
Projenin başvuru ve yürütülmesi süreçlerinin takibini yapan Proje koordinatörü Merve Canca proje amaçlarını "gelişen teknoloji ile eve kapanan, toprakla uğraşmayan bilgisayar ve TV'ye bağımlı çocuklarımız için okul ortamını farklılaştırarak okulda sera kurmak ve sera içinde çeşitli bitkiler sebze meyveler ile okulun imkanlarının olduğu yerlerde çiçek yetiştirerek çocukların toprak ile uğraşmasını sağlamak , enerjilerini toprak ile atmalarını sağlamak aynı zamanda çevreyi koruma, doğayı sevme ve ülkedeki yeşil alanın artmasını sağlamak, çocuklarda küçük yaşta doğa sevgisi oluşturmak" şeklinde açıkladı. Bu proje yanında yine uluslarası etwinning projesi olan Tanıştırayım Arkadaşım Kitap projesinin de koordinatörlüğünü yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu okul idaresi ve tüm öğretmenlerin eğitime büyük değer vererek çağdaş toplum olma yönünde bu projeleri yaptıklarını belirtti.
 
Okul müdürü Murat Keskin proje tabanlı öğrenmeye önem verdiklerini Polonya, Gürcistan, Tunus ve İspanya'dan da ortaklarının olduğu Okulda Sera Greenhouse at School projesinin okullarına farklı bir vizyon kattığını belirtti. İlkokulun öğrencilerin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda hayata ve üst öğretime hazırlayan zorunlu eğitim çağını kapsadığını öğrencilerini bir taraftan üst öğrenim kurumlarına hazırlarken bir taraftan da hayata hazırlamakla yükümlü olduklarını ifade etti. Onları hayata hazırlarken doğayı tanıma sevme, koruma ve bir doğa dostu olarak biliçlenmesini amaçlamaktayız.  Bu amaç doğrultusunda tüm okullara örnek olacak bir sosyal sorumluluk anlayışıyla bu serayı kurduk dedi
 
Bu konuda çok güzel tepkiler aldıklarını dile getiren Keskin başta değerli okul öğretmenlerinin ve öğrenci ailelerinin kendilerine destek vermesinden dolayı çok mutlu olduklarını belirtti.

Greenhouse at school İlkokul bahçesinde sera Akhisar Manisa Namık Oğul İlkokulu e-twinning projesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenler 24 Kasım'ı Bir Hafta Kutlayacaklar!
Öğretmenler 24 Kasım'ı Bir Hafta Kutlayacaklar!
Öğretmene daha pahalı olan öğretmenevini dava etti: Kazandı!
Öğretmene daha pahalı olan öğretmenevini dava etti: Kazandı!