Apple 'SAR'sıldı: Radyasyon Miktarı (SAR) En Yüksek ve En Düşük Telefonlar


Apple 'SAR'sıldı: Radyasyon Miktarı (SAR) En Yüksek ve En Düşük Telefonlar

Almanya Radyasyondan Korunma Ajansı'nın verilerinden yola çıkarak piyasadaki en yüksek ve en düşük SAR değerlerine sahip telefonları araştıran araştırma şirketi Statista, bu verilerin sonucunda bir liste paylaştı.

Apple 'SAR'sıldı: Radyasyon Miktarı (SAR) En Yüksek ve En Düşük Telefonlar
Apple 'SAR'sıldı: Radyasyon Miktarı (SAR) En Yüksek ve En Düşük Telefonlar

Telefonların yaydıkları radyasyon değerlerinin ne kadar ciddi bir konu olduğuna neredeyse her videomuzda değinmeye çalışıyoruz. Son zamanlarda araştırma şirketi Statista’nın yaptığı listeye göre en yüksek radyasyon değerine sahip olan akıllı telefonlar açıklandı.

Listede birinciliğe oturan Xiaomi, Mi A1 cihazıyla kilogram başına 1,75 watt’lık radyasyon salınımıyla görenleri şaşırttı. İkinci sırada bizleri OnePlus’ın 5T cihazı kilogram başına 1,68’lik bir değerle karşımıza çıkarken Xiaomi Mi Max 3 ise 1,58’lik bir değerle üçüncü oldu. Xiaomi dışında, Apple'ın iPhone 7 ve 8 cihazları da yüksek SAR değeri ile kullanıcıları şaşırttı.

Alman Radyasyondan Korunma Ajansı’nın verilerinden faydalanarak yapılan listede Google, Apple, ZTE ve HTC gibi birçok marka yer aldı.

Bunun yanı sıra en düşük radyasyon salınımını yapan cihazları da açıklayan araştırma şirketinin listesinde Samsung markası hem birinci hem de listeyi oluşturan ağırlıklı marka oldu. Samsung’un Galaxy Note8 cihazı 0,17 watt’lık değerle birinci olurken listede bulunan 16 cihazdan sekizi Samsung’a aitti.

Akıllı telefonlardaki SAR değerleri nedir?

Specific Absorption Rate – Özgül Soğurma Oranı anlamındaki SAR, akıllı telefonların vücuda yaydığı radyasyon miktarını simgelemektedir.

SAR, bilimsel olarak insan vücüdu tarafından absorbe edilen elektro-manyetik radyasyon oranı anlamına geliyor. Yani vücut ısısını yükseltme etkisine sahip. Belli bir noktadan sonra vücut bundan zarar görmeye başlıyor.

SAR genelde, 100 kHz ve 10 Ghz aralığında bulunan alanlara maruz kalma düzeyini ölçmek için kullanılıyor. Bu da telefonlardan yayılan sinyal aralığına işaret ediyor.

SAR değeri 1 gramlık doku başına düşen değerlerle ölçülüyor. Ölçüm birimi olarak W / Kg kullanılıyor. Ölçümler ABD ve Avrupa’da değişiklik gösteriyor.

Bilim adamları insana zarar verdiği sınır olarak farklı açıklamalar yapıyorlar. Amerika Federal İletişim Komisyonu tarafından, cep telefonlarında izin verilen SAR oranı, 1.6 W/Kg olarak belirlenmiş. ABD‘de ölçümler 1 gramlık doku başına değerler baz alınarak yapılıyor. Avrupa’da ise değerler farklı.

Avrupa 10 gram doku üzerinden ölçüm yapıyor. Ölçülen dokudaki artışla beraber izin verilen SAR değeri de artıyor. Avrupa’da 2 W/Kg seviyesine kadar SAR değerindeki akıllı telefonların satışına izin veriliyor.

Bu yüzden ABD‘de satılan telefonlarla Avrupa‘da satılan telefonlar arasında SAR değer farkları bulunmaktadır. Avrupa‘da satılan telefonların SAR değerleri daha düşük oluyor.

Yüksek SAR değerine sahip cihazların insanlara verdiği yan etkiler (24 saat)

 • Görüş alanında daralma
 • Kalp rahatsızlıkları
 • Kalp pilinin bozulma riski
 • Hafıza zayıflaması ve beyin tümörü riski
 • Yoğun stres ve yorgunluk hissi
 • Kalıcı işitme bozuklukları
 • Konsantrasyon ve dikkat bozulması.
 • Embriyo gelişiminin zarar görmesi
 • Kulak çınlaması ve kulaklarda ısınma
 • Kadınlarda düşük riskinin artması
 • İşitmede geçici aksaklıklar oluşması
 • Kan hücrelerinin bozulması
 • Bas ağrıları ve sersemleme
 • Bağışıklık sisteminin bozulması

15 Dakika telefonla konuşan bir bireydeki ısı değişimi. Telefonla konuşurken kulaklık takmaya özen gösterin.

Yüksek SAR Değerlerine Sahip Cihazların Uzun Vadeli Zararları (10 yıl)

 • Yüksek tansiyon
 • Genetik yapının bozulması
 • Sperm sayısının azalması
 • Beyaz kan hücresi (lenfoma) kanseri
 • Cilt kanseri
 • Kan beyin bariyerinin zedelenmesi

Özellikle çift SIM kartlı telefonlarda SAR değerleri tavan yapmakta. Çift SIM kartlı telefonları alırken düşünmenizi öneriyorum. İki tane telefon yanınızda taşırken aynı anda ikisini kafanızın yanına getirmiyorsunuz. Fakat çift SIM kartlı modellerden telefonla konuştuğunuzda iki bağlantının radyasyonu sizin beyninize gitmekte.

Önemli Uyarılar

– Akıllı telefonla bir yeri ararken, numarayı ilk çevirişte telefonu kulağınıza dayamayın.

– Telefonla konuşurken kulaklık kullanmaya özen gösterin

– Bu sıralama, genel olarak üst seviye telefonlar gözetilerek yapılmıştır. Aralarda çok daha farklı modeller bulunabilir.

– Sıralamada Avrupa / Kafa bölgesi değerler kullanılmıştır.

webtekno.com - shiftdelete.net - guncelegitim.com

 

sar değeri cep telefonu radyasyon samsung radyasyon değeri apple radyasyon Xiaomi radyasyon Xiaomi sar SAR değerleri nedir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Ziya Selçuk açıkladı: 21 Eylül'de okullar açılacak. Uzaktan eğitim 31 Ağustos'ta başlayacak
Bakan Ziya Selçuk açıkladı: 21 Eylül'de okullar açılacak. Uzaktan eğitim 31 Ağustos'ta başlayacak
2020 LGS'de Hangi lise kaç puanla kapattı? İşte merkezi yerleştirme ile oluşan taban puanlar...
2020 LGS'de Hangi lise kaç puanla kapattı? İşte merkezi yerleştirme ile oluşan taban puanlar...