İnat etti, 22 sayfalık raporu Bakan Selçuk’a verdi


İnat etti, 22 sayfalık raporu Bakan Selçuk’a verdi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un Bursa gezisinde eğitimin en önemli unsurlarından biri olan öğretmenlerin temsilcisi sendikalarla ilgili de ilginç bir gelişme, daha doğrusu bir inat ve başarı öyküsü yaşandı. Olayın kahramanı, Bakan Selçuk'un Bursa gezisi kendilerine bildirilmeyen Eğitim-İş Sendikası Bursa Şube Başkanı Özkan Rona.

İnat etti, 22 sayfalık raporu Bakan Selçuk’a verdi
İnat etti, 22 sayfalık raporu Bakan Selçuk’a verdi

Namık GÖZ

Dünyada en kıymetli hazine yetişmiş işgücü. Bunu da sağlayan en önemli unsur eğitim. Kaliteli eğitim ise artık ticari bir piyasaya dönüşmüş durumda. Üstelik kaliteli eğitim kurumları da bulundukları ülkelerin en önemli gelir araçlarından biri.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, önceki gün Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ile mesleki eğitim protokolü imzaladı. Bursa açısından büyük önem taşıyan bu protokolle, BTSO özel program ve proje uygulayan eğitim kurumları içinde yer alacak. Bakanlıkla birlikte BTSO'nun da söz sahibi olacağı okullarda eğitim alanları teknoloji ile uyumlu hale getirilecek. Ailelere meslek seçimi ile ilgili rehberlik hizmeti verilirken mezuniyetlerinde ise istihdam önceliği sağlanacak.

(...)

İNAT ETTİ, 22 SAYFALIK RAPORU BAKANA VERDİ

Geziden haberdar edilmemelerine tepki gösteren ve bunu bir gün önce sosyal medya hesabından duyuran Özkan Rona, o gün akşam saatlerinde milli eğitim müdürlüğünden aranır. Telefonun diğer ucundaki bürokrat, Rona'yı bakanın eğitimin sorunlarının konuşulacağı toplantı yerine okul yöneticilerine hitap edeceği Merinos AKKM'deki toplantıya davet eder. Rona, bürokrata sorar; Bakana soru sorabilecek miyiz? Aldığı yanıt 'hayır' olunca Rona, 'davet etmeseniz de gelip bizim penceremizden görünen manzarayı anlatacağız' der.

Rona, elinde 22 sayfalık raporuyla saat 15.00'te Merinos'a gider ancak toplantı iptal edilmiştir. Rona, ısrarını sürdürür, müdürler toplantısında raporu vermeye kararlıdır.

Bakanın protokol müdürü toplantı öncesi Rona'nın yanına gelerek, 'koruma bariyerleri var. Öncesinde ve sonrasında bakan beye ulaşamazsınız. Raporu bize verin biz bakan beye ulaştırırız' der. Rona, buna itiraz ederek, aracılığı vasıtasıyla sunmak isteseydik mail gönderirdik yanıtını vererek ısrarını sürdürür.

Sonunda bakanlık yetkilileri, Bakan Selçuk salona girmeden ortam oluşturularak görüşmeyi sağlarlar ve Rona, raporu bakana sunmayı başarır ve ayaküstü bir süre de görüşür.

Peki Rona'nın raporunda neler vardı? Bunları ayrıntıları yazmak mümkün değil ama özeti şu:

'Okullardaki planlama hataları, öğrencilerin tercihte imam hatip lisesine yönlendirilmeleri, karma eğitimin fiilen kaldırılması için yapılan çalışmalar, kadrolaşma ve en önemlisi öğretmenlere uygulanan mobbing...'

bursahakimiyet.com.tr

Namık GÖZ Ziya Selçuk özkan rona Eğitim-İş sendikası Bursa Şube Başkanı Bursa


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenler Ara Tatillerde Ne Yapacak? Bakan Selçuk Açıkladı...
Öğretmenler Ara Tatillerde Ne Yapacak? Bakan Selçuk Açıkladı...
MEB okullara yazı gönderdi: İşte okul kantininde satılacak ve satılmayacak gıdalar
MEB okullara yazı gönderdi: İşte okul kantininde satılacak ve satılmayacak gıdalar