Bakan Selçuk: Somut projelerimizi açıklayacağız


Bakan Selçuk: Somut projelerimizi açıklayacağız

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum hazine arazisine okul yapımıkonusunda protokol anlaşmasına imza attılar. 700 milyon liralık arsa okul yapımına verilecek.

Bakan Selçuk: Somut projelerimizi açıklayacağız
Bakan Selçuk: Somut projelerimizi açıklayacağız

İki haftalık sömestr tatili sona erdi, 18 milyon öğrenci bugün ders başı yaptı. Okulun ilk günü Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bir araya gelerek "Hazine Taşınmazları Karşılığında Okul Yapılmasına İlişkin Protokol" imzaladı. Mehmet Akif İnan İlkokulunda düzenlenen törene katılan Bakan Selçuk, yeni öğretim dönemine başlarken çocuklara başarılar dilemeye geldiklerini belirtti. 

Protokole ilişkin bilgi veren Selçuk, "Bizim okullarımız çok daha güzel ve yaşanabilir mekanlar haline getirebilmek gibi sorumluluğumuz var. Bu sorumluluğumuzu da yerine getirmeye çalışıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı olarak attığımız her adımı pilot olarak yapmaya çalışıyor ve ortaya çıkan duruma göre yeni bir modele doğru yöneliyoruz. Bu yeni modelle çocuklarımızın rahat okullarda eğitim görmelerine fırsat sağlamaya çalışıyoruz. Okul yapımının finansmanında iş birlikleri de çok önemli yer tutuyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla başlattığımız arsa karşılığında okul yapımı modeliyle kaynak çeşitliliğimizi arttırmış oluyoruz. Hazine taşınmazlarını da yeni projelerle değerlendirilmiş oluyor. Bütün iş adamlarımızı bu projeye dahil olmaya davet ediyorum" mesajını verdi. 
 
"Somut projelerimizi açıklayacağız" 
 
Selçuk öğrencilerle de bir araya gelerek yeni döneme ilişkin kısa bir konuşma yaptı. "Bütün ekip arkadaşlarımız olarak, bütün öğretmenlerimiz, bütün okul yöneticilerimiz ve diğer yöneticilerimizle beraber Türkiye’nin eğitim hikayesini birlikte yazmaya devam edeceğiz" diyen Selçuk, "İnşallah, sağlıkla, mutluluk ve başarı ile yeni bir dönemi daha birlikte geçireceğiz. Bunun çok daha kaliteli olması için, çok daha yüksek standartlarla gerçekleşmesi için, var gücümüzle çalışıyoruz. Önümüzdeki aylarda eğitim-öğretim hayatımızın çok daha nitelikli şekilde sürmesi somut projelerimizi her ay peş peşe sunacağız. Ben bütün öğrenci, öğretmen ve velilerimize çok sağlıklı, sıhhatli bir yıl temennisinde bulunuyorum" şeklinde konuştu. 
 
Selçuk, anne-babalara çocukların önce sağlığı, kişiliği ve güçlü bir şahsiyet geliştirmesi, arkasından eğitim-öğretim hedeflerinin olduğunu belirtti. Konuşmaların ardından iki bakan önce protokolü imzaladı, ardından da sınıfları gezerek öğrencilerle sohbet etti. Öğretmenler odasında öğretmenlerle de bir araya gelen iki bakan programın sonunda okul bahçesinde bulunan "Sıfır Atık Projesi" kapsamında çocuklarla atıkları geri dönüştürme merkezine attı. 
 
Okullarda sıfır atık

Sıfır Atık Projesi'ne de değinen Kurum, "Ülkemizde yaklaşık 64 bin 500 okulumuzun hemen hemen 7 bin 800'ünde sıfır atık uygulamasına geçmiş bulunuyoruz. Mehmet Akif İnan okulumuz da sıfır atık uygulamasına geçmiş okullarımızdan biri. Bu anlamda okul müdürümüzü, öğretmenlerimizi, öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Bu noktada Milli Eğitim Bakanlığı, TEMA ve Bakanlığımız arasında yapılan protokol çerçevesinde de 50 bin öğrencimize sıfır atık eğitimini ve bilincini kazandırmaya gayret gösteriyoruz." dedi.
 
700 milyon liralık hazine arazisi
 
Bakan Kurum, bu protokol kapsamında, MEB'in okul ihtiyacı olan illeri belirlediğini, Bakanlığın da toplamda 2 bin dersliğin yaptırılması karşılığında, arsa karşılığı inşaat yöntemiyle Hazine taşınmazlarını yüklenicilere devrettiklerini dile getirdi. Bu kapsamda illk etapta 20 ilde bin 400 derslik yapımı için 700 milyon lira değerinde Hazine taşınmazını belirlendi. İkinci etapta ise kalan 2 bin dersliği tamamlamak üzere ihtiyaç duyulan bölge ve illerde Hazine taşınmazlarını okul yapımına ayrılacak.
 
MEB okula bakanlık araziye karar verecek

MEB'in yaptırılacak okulların tip projelerini ve maliyetlerini belirleyeceğini anlatan Kurum, kendilerinin de imar planlarında ticaret, konut ve sanayi alanı olarak ayrılmış hazine arazilerini okul yapımı karşılığında yüklenicilere devredeceklerini söyledi.
 
Bir lira harcamadan 2 bin derslik

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise "Bütçe kaynaklarıyla yapılacak okullara ilaveten Bakanlığımız olarak Hazine taşınmazları verilmek suretiyle biz de bir lira bütçe kaynağı kullanmadan, 2 bin dersliği ülkemize kazandırmış olacağız" dedi. (gazetevatan.com)

Ziya Selçuk Murat Kurum


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere 3 Oturum Yeni Sınav Görevi
Öğretmenlere 3 Oturum Yeni Sınav Görevi
Bu okula öğrenciler ve öğretmenler ayakkabısız girecek
Bu okula öğrenciler ve öğretmenler ayakkabısız girecek