Ziya Selçuk açıkladı: Şubat ayında başlıyor


Ziya Selçuk açıkladı: Şubat ayında başlıyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Antalya'da önemli açıklamalarda bulundu. Selçuk, önümüzdeki dönemde hayata geçirilecek önemli projeleri de anlattı: ''Okul profili değerlendirme… Bunun pilot çalışmaları şubat ayında başlıyor. Önümüzdeki öğretim yılında okullarımızın takibiyle ilgili veriye dayalı yönetim sistemine de geçiyoruz"

Ziya Selçuk açıkladı: Şubat ayında başlıyor
Ziya Selçuk açıkladı: Şubat ayında başlıyor

Bakan Selçuk, yürütülen hazırlıklara ilişkin şu bilgileri paylaştı:
 
"Bu hazırlıklarımız dijital bir altyapının oluşturulması, Türkiye'nin en iyi birikimine sahip öğretmenleriyle beraber video kütüphanelerin oluşturulması, yapay zeka temelli yazılımların devreye sokulması, birtakım televizyon kanalları, mobil kanallarla her türlü erişimin olanaklı hale getirildiği ortamların oluşturulması ve buna benzer çok fazla imkanları ortaya koyabileceğiz. Bu konuyla ilgili bütün hazırlıklarımız da bitti. Herkes rahat olsun. Biz hiçbir zaman elimizden geldiği kadar sürpriz yapmayacağız derken aynı şeyi yine söylüyorum; bir sürpriz yok, daha önceden alınan kararlar ne ise bu biliyorsunuz bu 4, 5 sene önce alınmış olan bir karar. Bundan sonrası için de nasıl bir yol haritası izleyeceğimizi ilgili kişiler, aktörlerle çok açıklıkla paylaşacağız. Sadece bu konunun velilerimiz tarafından dikkatle ele alınmasına önem verdiğimi belirtmek isterim. Çünkü bu konunun istismarı söz konusu olabilir, bu konunun kötüye kullanılmasıyla ilgili bir takım girişimler olabilir. Bunların engellenmesiyle ilgili Milli Eğitim Bakanlığı olarak her türlü önlemi zaten alma imkanına sahibiz ve bunu ısrarla da takip edeceğiz."
 
- "Okul Profili" çalışmasının pilot uygulaması şubatta başlayacak
 
Bakan Selçuk, "2023 vizyonu çerçevesinde ele aldığımız birçok altyapı dinamikleri var. Bunlar önümüzdeki haftalarda, aylarda her ay somut olarak sizinle paylaşılacak. Biz bu senenin kasım ayına kadar hangi hafta, hangi ay, hangi somut projeyi, çalışmayı hayata nasıl geçireceğimizin bütün ayrıntılarını kamuoyuyla paylaşacağız." dedi.
 
Bunlardan birinin "Okul Profili" değerlendirme çalışması olduğunu anlatan Selçuk, şöyle devam etti:
 
"Türkiye'deki bütün resmi okullarımızın belli parametreler çerçevesinde tabiri caizse MR'ının çekilmesi ve bunun mobil olarak izlenmesi, her bir okulumuzun her bir ihtiyacının somut olarak takip edilmesi ve ihtiyaçlarının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılanması konusunda hem mali hem de idari tedbirlerimizi almış vaziyetteyiz.
 
Bu süreç içerisinde okullarımızın hangisinde ne tür problemler, ihtiyaçlar olduğunu izleme, değerlendirme ve bunların gelişmesi konusunda asla bir rekabet söz konusu olmaksızın gelişmesi konusunda bir Türkiye ortak modeli çıktı. Bunun pilot çalışmaları şubat ayında başlıyor ve pilot çalışmaların sonucunda da önümüzdeki öğretim yılında ülkedeki bütün okullarımızın takibiyle ilgili başka bir veriye dayalı yönetim sistemine geçiyoruz. Böylece büyük ölçekli ve uluslararası akreditasyon yapılarına uyumlu bir model de hayata geçmiş olacak. Hayata geçtiğinde de okullarımızın özellikle imkanı daha zayıf olan okullarımızın iyileştirilmesi için bir yol haritasına da sahip olmuş olacağız."
 
Kamuoyunun "neden acilen değişiklik yapılmıyor" baskısı ile yol almamız mümkün değil. Önümüzdeki süreçte, bizim öğretmenlerimizin öğrencilerimizin ve velilerimizin ani değişiklikler ile sorunlar yaşamamaları için her türlü şeyi dikkate alıyoruz.
 
İnsana kaynak diyen bir anlayışla bizim bir yere varmamız mümkün değil, eğitim sisteminin de konuyu bu bakışla ele alması önemlidir. Eğer bir yaptığımız işleri nasıl bir temelde yapıyoruz nasıl bir etik yol izliyoruz diye kendimize sormazsak kalıcı çözümler bulamayız.

Okul profili Okul profili değerlendirme
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Rektör üç kızını, iki damadını ve bir yeğenini üniversiteye hoca yapmış
Rektör üç kızını, iki damadını ve bir yeğenini üniversiteye hoca yapmış
MEB duyuru: Öğretmenler ve idareciler etkinliklerini buradan paylaşacak
MEB duyuru: Öğretmenler ve idareciler etkinliklerini buradan paylaşacak