Bilsem Sınav Görevlendirmelerindeki Karmaşa


Bilsem Sınav Görevlendirmelerindeki Karmaşa

Lider Eğitimci Yazarlar Derneğinden Serdar Tekin yazdI: 2018-2019 Dönemi Bilsem Sınav Görevlendirmelerindeki Karmaşa

Bilsem Sınav Görevlendirmelerindeki Karmaşa
Bilsem Sınav Görevlendirmelerindeki Karmaşa

Bu dönem yapılacak Bilsem Sınavları 19/01/2019 tarihinde başlayıp 24/03/2019 tarihinde sona erecektir.

Bilsem sınavlarında sınav ücreti ile ödeme yapılacaksa sınav ücreti ödenen sınavlarla ilgili yönetmeliğe tabi tutulmalı, ek ders karşılığı sınav görevi ücreti ödenecekse ise de Ek ders ile ilgili yönetmeliğe tabi tutulmalıdır. Bilsem sınavlarının iki yönetmeliğe de dâhil edilmeden uygulanması sınavın muallak da kalmasına sebep olmuştur. Sınav görev dağılımına çözüm olarak illerin geneli RAM ve BİLSEM öğretmenlerine eşit görev dağılımı yapmıştır. Bugüne kadar bu böyle olmuştur.

Diğer taraftan bu yılki sınavlarda, cumartesi günleri BİLSEM’ler de eğitim - öğretimin devam edeceği gerekçe gösterilerek Pazar günleri BİLSEM öğretmenlerine, cumartesi de RAM öğretmenlerine sınav görevi verilmesi belirtilmiştir.

Yapılacak olan Bilsem Sınavlarında oturum başı 5 ek ders saati ücret ödenecektir. Öncelikle bu sınavın ücretleri ek ders saati karşılığı ödeneceği için MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN DERS VE EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN KARAR’ının Sınav Görevi başlıklı MADDE 12 hükümlerinin uygulanması gerektiğini düşünmekteyim.

İlgili madde gereğince bir öğretim yılında bir kişiye 12’den fazla sınav komisyon üyeliği, 15’ ten fazla da sınav gözcülüğü görevi verilememektedir.

Yaklaşık on hafta sonu günlük 6 oturumdan sınavın yapılacağını düşündüğümüzde her pazar en az 5 oturuma giren Bilsem personeli günlük 25 yahut 30 ek ders saati ücret alacaktır. Sis-teme 30 ek ders saati bir günde girilemeyeceği için, anladığım kadarıyla ek dersler sınav başka günlerde de yapılmış gibi sisteme başka günlere bölünerek girilmektedir. Yanlış beyan söz konusu olacaktır.

On haftada toplamda, bir Bilsem personeli en az 50 oturum görevi ile 250 yahut 300 ek ders saati ücret alabilecektir.

Bu yaptığımız hesaplama çoğu ile göre minimum düzeydedir. Çünkü bir il merkezinde bir adet Bilsem olduğunu, ortalama, merkezi ilçelerinde 3 adet RAM olduğunu düşünürsek ortada açık bir haksızlık söz konusudur. Sadece cumartesi günü 6 oturum sınavlarda görev alacak Ram öğretmeni toplamda 15 adet sınav gözcülüğü görevini bile alamayacaktır.

Komisyonların tamamında genelde yöneticiler (idareciler) tam şekilde görev almaktadır. Oysaki yukarıda bahsettiğimiz Ek Ders Kararında yöneticilere (idareciler) sınav görevi karşılığı ek ders saati ücreti ödenmemektedir. Acaba bu ücretler yöneticilere hangi yönetmelik madde-sine göre ödenecektir?

Bu konuda Bakanlığımızın bu karmaşayı sonlandırmasını, Ram öğretmeni ve Bilsem öğret-menlerine sınav görev dağılımının eşit dağıtılmasını sağlamasını ve eksiklik olduğu takdirde de il merkezindeki diğer özel eğitim ve rehberlik öğretmenlerine görev verilmesini sağlaması-mı temenni ederim. Bu haksız uygulama hemen sonlandırılmalıdır.

Serdar TEKİN
Eğitimci Yazar

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenler Mesleki Çalışmalarını 24-28 Ağustos'ta Yapacak
Öğretmenler Mesleki Çalışmalarını 24-28 Ağustos'ta Yapacak
Öğretmenlerin Enflasyon Farkı ile Oluşan Temmuz Maaşları
Öğretmenlerin Enflasyon Farkı ile Oluşan Temmuz Maaşları