Eğitimde başarı öğretmeni sevmekle başlar. İşte sevilen öğretmenin özellikleri


Eğitimde başarı öğretmeni sevmekle başlar. İşte sevilen öğretmenin özellikleri

Sevilen öğretmenlerin özellikleri konusu gerçekten çok önemli bir konudur. Çünkü öğrencilerin öğretmenlerini sevmesi eğitimde başarı sağlamanın ön şartlarından birisidir.

Eğitimde başarı öğretmeni sevmekle başlar. İşte sevilen öğretmenin özellikleri
Eğitimde başarı öğretmeni sevmekle başlar. İşte sevilen öğretmenin özellikleri

Toplum olarak en zorlandığımız konulardan birisi de empati yapmaktır. Empati kavramı çok arzuladığımız ancak bir türlü beceri haline getiremediğimiz erdemlerdendir.

Öğretmenlerin bir kısmı öğrencilik yıllarını unutarak öğrencilerin durumlarını anlamakta yetersiz kalabilirken; müdürler öğretmenlik günlerini unutup öğretmenin halinden anlamakta zorlanabilirler.

Oysa sağlıklı bir iletişim kurmanın ön şartı empati yapmak ve karşımızdaki insanların içinde bulundukları psikolojiden haberdar olmakla mümkündür. Bu anlamda öğretmenlerimiz öğrencilerin gönlünü kazanma yol ve yöntemlerini araştırmalı ve derslerinde verimi artırmalıdır.

Yapılan araştırmalar ve gözlemler sonucunda sevilen öğretmenlerin özelliklerini tespit ederek sizler için sıraladık.

İşte sizlere sevilen öğretmenlerin özelliklerinden bazıları:

- Sevilen öğretmenler aynı zamanda seven öğretmenlerdir. Sevgi bulaşıcıdır derler. Öğrencilerimiz kendisini seven öğretmenleri algılamakta ve sevgilerine karşılık vermektedirler. Derslerde başarılı olmak isteyen öğretmenler öğrencilerine sevgi ile yaklaşan öğretmenlerdir.

- Sevilen öğretmenler öğrencilerine dost gibi yaklaşan öğretmenlerdir. Öğrenciler okul ortamında başlarına gelen herhangi bir olumsuzluk karşısında hemen idareye veya öğrencilerin ailelerine giden öğretmenlerden pek hoşlanmazlar. Problemlerini çözme konusunda kendisine yardımcı olan öğretmenleri çok severler.

- Sevilen öğretmenler öğrencilere arkadaş gibi yaklaşan öğretmenlerdir. Öğrenciler evde ebeveynleri, okulda idare ve öğretmenlerin bir kısmı tarafından küçük görülmekten sıkıldıkları için kendilerine bir büyük gibi değil de arkadaş gibi davranan öğretmenleri çok severler.

- Öğrenciler toleranslı öğretmenleri çok severler. Öğrenciler yetişkinler gibi davranış gelişimlerini tam olarak tamamlayamadıkları için zaman zaman istemsiz hatalar da yapabilirler. Bu durumlarda hataları fazla abartmayan ve kendilerine anlayışla yaklaşan öğretmenleri çok severler.

- Öğrenciler adil öğretmenleri çok severler. Öğretmenler için sınıfta adil davranmak sınıf ortamının doğası gereği fazla kolay olmasa da nihayetinde adil öğretmenler öğrencilerin kalbinde taht kuran öğretmenlerdir.

- Öğrenciler anne baba görünümlü öğretmenleri çok severler. Ülkemizin eğitim şartları bellidir ve ebeveynlerin tamamı arzulanan seviyede eğitimli değildir. Eğitim seviyesi düşük olan bazı ailelerde çocuklar anne baba sevgisinden mahrumdur ve maalesef bu tür çocukların bir kısmı ihtiyaç duyduğu sevgiyi öğretmenlerinden temin etmek isterler. Bu durumun farkında olan şefkatli öğretmenler öğrenciler tarafından çok sevilmektedir.

- Öğrenciler her an ulaşabilecekleri öğretmenleri çok severler. Sevilen öğretmen, öğretmenden bir adım ötesidir ve öğrenci için 7/24 ulaşılabilecek bir rehberdir. Öğrenciler okul dışında da kendilerine desteklerini esirgemeyen öğretmenleri çok severler.

Aslında sevilen ve sevilmeyen öğretmen ayrımı da pek hoş bir ayrım değildir. Sevilmeyen öğretmen yoktur. Yetişkin insanlarla görüştüğümüzde öğrencilik yıllarında kendilerini döven öğretmenleri bile sevgi ile anmaktan geri kalmazlar. Ancak öğretmenlik mesleğinin inceliklerine dikkat çekmek  için böyle bir ayrım yapmak yazımızın konusu gereği zorunluluk olmuştur.

Hasılı sevilen öğretmenlerin özellikleri saymakla bitmez. Önemli olan her öğretmenin sevilen öğretmen olma konusunda bir adım atarak çaba sergilemesidir. Çünkü öğrencileri sevmek ülkemizi sevmektir.

Sevilen öğretmen öğrencisiyle empati kurabilen öğretmendir. Empati kurabilen öğretmenler;

- Öğrencilerinin duygularına karşı daha duyarlı olurlar.
- Öğretim sırasında öğrencilerinin düşüncelerine daha çok yer verirler.
- Öğrencilerle daha çok konuşur ve tartışırlar.
- Öğrencilerinin gururunu daha çok okşarlar.
- Öğrencilerle içten konuşmalar yaparlar.
- Öğrencilerinin motivasyonunu önemserler.
- İyi bir gözlemcidirler.
- Öğrencileri ile göz teması kurarlar.
- Öğrencilerin öz saygısını arttıcı davranırlar.
- Öğretilecek konuları öğrencilerin gereksinimlerine göre düzenlerler.
- Öğrenme amaçlarını öğrencilerle yaptıkları işbirliği sonucunda saptarlar.
- Notlandırma ile başarı yerine bireyin yaşam başarısının temelini oluştururlar.
- Öğrencilerinin canlılıklarını ve yaratıcılıklarını geliştirirler.
- Öğrencilerin düşünme yeteneklerini geliştirici bir öğretim gerçekleştirirler.

sevilen öğretmenin özellikleri Eğitimde başarı eğitimde empati
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bu ilçede konteynerlı eğitim kalıcı oldu
Bu ilçede konteynerlı eğitim kalıcı oldu
Öğretmenlerin velilerden 15 isteği var
Öğretmenlerin velilerden 15 isteği var