Liselere sınavsız yerleştirmede kayıt bölgeleri yenileniyor


Liselere sınavsız yerleştirmede kayıt bölgeleri yenileniyor

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Liselere Geçiş Sistemi kapsamında sınavsız yerleştirmede kayıt bölgelerini, yeni kurulan coğrafi bilgi sistemi doğrultusunda ve geçen yıl karşılaşılan sorunları çözecek şekilde güncelleme çalışmalarına başladıklarını bildirdi.

Liselere sınavsız yerleştirmede kayıt bölgeleri yenileniyor
Liselere sınavsız yerleştirmede kayıt bölgeleri yenileniyor

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, liselere geçiş sistemi kapsamında sınavsız yerleştirmede kayıt bölgelerini güncelleme çalışmalarına başladıklarını söyledi.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer "LGS kapsamındaki liselere  sınavsız yerleştirmede kayıt bölgeleri, hem yeni kurulan coğrafi bilgi sistemi  hem de geçen sene karşılaşılan sorunları çözecek şekilde güncelleniyor". "Bu  amaçla sahadaki arkadaşlarımızla, il müdürlerimizle birlikte her ili ayrı ayrı  inceliyoruz. Bu süreçte her ilde yaşanan sorunları tek tek inceliyor ve çözümler  geliştiriyoruz" diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığının LGS kapsamında sınavsız  yerleştirme çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.
 
Bakanlık olarak bir önceki yılın kayıt bölgelerini gözden geçirerek  güncellemeler yapmak üzere tüm illerin milli eğitim il müdürleri ile birebir  çalışmaya başladıklarını belirten Özer, bölgesel toplantıların ilkinin Marmara  Bölgesi il müdürleri ile yapıldığını anlattı.
 
 İlk olarak derslik ve sınıf kapasiteleri güncellendi
 
Bakan Yardımcısı Özer, ilk olarak 2019'da sınavsız yerleştirme  yapılacak tüm liselerin derslik ve sınıf kapasitelerini yerinde tespit ederek  mevcut verileri güncellediklerini bildirdi.
 
Özer, Bakanlığın bu alandaki çalışmalarına ilişkin şunları kaydetti:
 
 "Her bir okulun türü ve coğrafi konumunu da tespit ederek merkezi bir  coğrafi bilgi sistemi (CBS) oluşturduk. Bu çalışma 2018 yılı sonu itibarıyla  tamamlandı. Artık kayıt bölgeleri bu yeni veri tabanı kullanılarak oluşturulacak.  Kayıt bölgeleri, hem yeni kurulan coğrafi bilgi sistemi hem de geçen sene  karşılaşılan sorunları çözecek şekilde güncelleniyor. Bu amaçla sahadaki  arkadaşlarımızla, il müdürlerimizle birlikte her ili ayrı ayrı inceliyoruz. Bu  süreçte her ilde yaşanan sorunları tek tek inceliyor ve çözümler geliştiriyoruz."
 
 Özer'in verdiği bilgiye göre LGS kapsamındaki sınavsız yerleştirmede  Marmara Bölgesi il müdürleri ile yapılan ilk toplantıya, Ortaöğretim Genel Müdürü  Cevdet Vural, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Varım Numanoğlu, Din  Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Özgür Türk ve  İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Balıkesir, Bilecek, Bursa, Yalova, Çanakkale,  Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli il müdürleri katıldı.

gazetevatan.com

Liselere sınavsız yerleştirme kayıt bölgeleri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmene Yıpranma Payı İçin TBMM'de Yasa Tasarısı Verildi
Öğretmene Yıpranma Payı İçin TBMM'de Yasa Tasarısı Verildi
Okul Öncesi Öğretmenlerinden kesintisiz 6 saat derse dava
Okul Öncesi Öğretmenlerinden kesintisiz 6 saat derse dava