İlkokul Öğrencileri İçin Yarıyıl Tatili Ödevi, Öğretmenler İçin Tavsiyeler


İlkokul Öğrencileri İçin Yarıyıl Tatili Ödevi, Öğretmenler İçin Tavsiyeler

2017 yılı yarıyıl tatili öncesi yazarımız Ümit DEVECİ'nin yazdığı ''Ümit Öğretmenden farklı yarıyıl tatili ödevi - Keşke tüm ödevler böyle olsa!'' haberlerimiz büyük ilgi görmüş hatta tüm yazılı basında ve televiyonlarda yer almıştı. Yarıyıl tatiline az bir süre kala Ümit Öğretmen yine öğrencilere tatil ödevi verdi, öğretmenlere ise tavsiyelerde bulundu.

İlkokul Öğrencileri İçin Yarıyıl Tatili Ödevi, Öğretmenler İçin Tavsiyeler
İlkokul Öğrencileri İçin Yarıyıl Tatili Ödevi, Öğretmenler İçin Tavsiyeler

Yine bir yarıyıl tatilinin eşiğindeyiz. Kısa bir süre sonra öğrencilerimiz ve biz 18 haftalık yoğun tempoya kısa bir ara vereceğiz.

Tatil yaklaştıkça öğretmenlerin büyük bölümünde “Tatilde öğrencilerime ne ödev versem “ telaşı ve arayışı başladı. Buna bazı velilerde yüksek bir motivasyonla eşlik ettiğini gözlemliyoruz. Bu 15 günü öğretmeler öğrencileri için, anne babalar çocukları için kendilerince eksik gördükleri bilgi ve becerilerin tamamlanacağı bir dilim olarak gördüklerini üzüntüyle izlemekteyiz.

Birkaç yıl önce yine böyle bir yarıyıl tatiline birkaç gün kalmışken böyle bir “Tatil Ödevim” Sosyal medyada paylaşılmış ve değer görmüştü. Birçok meslektaşımla benzer düşünceler içerisinde öğrencilerimizin akademik seviyelerini dert etmeyi kısa bir süreliğine bırakıp, insani değerlere ve kişilik gelişimine uygun önerilerde bulunmayı, böylece binlerce öğrencinin hak ettikleri gibi bir tatil geçirmelerini sağlamıştık. Çok kıymetli düşüncelerle bezeli dönütler almıştım. Bu yıl bu önerileri sosyal medya aracılığı ile daha erken paylaşmayı düşündüm ki, daha çok kişiye ulaşabilsin. Belki de bu yıl daha fazla öğrencinin dilediği gibi bir tatil geçirmesine, birçok anne- babanın çocuğuna 15 gün boyunca gönülsüz öğretmenlik yapmak zorunda kalmamasına, sonuçta çocuğuyla ilişkisinin hasar görmemesine ön ayak olabiliriz. Umarım bu yıl daha fazla fark yaratabiliriz.   

İlk önce kafamızda bazı konuları netleştirmeliyiz.

1- Bu bir tatil mi, yoksa bir telafi ya da tamamlama arası mı?

2- Dört buçuk aylık bir sürede veremediğimiz neyi 15 günde vermeyi planlıyoruz?

3- 15 günlük sürede unutulacağını düşündüğümüz ve bu yüzden sayfalar dolusu ödevle tatillerini zehir ettiğimiz öğrencilerimizde bu bilgilerin, bir ömür boyu var olacağına nasıl inanabiliriz?  

4- Aynısı MEB tarafından bize yapılsa ne düşünürüz?

Gelelim yanıtlara; Bu bir dinlenme zamanıdır. Çocuğun dinleneceği, bol bol oyun oynayacağı, sosyal ilişkilerini geliştireceği, aile bağlarını, arkadaşlık ilişkilerini güçlendireceği kısa bir süredir. Bazı araştırma sonuçları bu abartılı ödevlerin öğrenciye yaşattığı stresin yanında anne-babayı da bir öğretmen gibi ödev takibi yapmak zorunda bırakan bireylere dönüştürdüğü, çocuk ve ebeveynleri arasında olması gereken sağlıklı ilişkiye de zarar verdiğini ortaya koymaktadır.  Öğretmen olarak bizim görevimiz öğrencilerimizin tatillerini bu amaçlar doğrultusunda geçirmelerine olanak tanıyacak önerilerde bulunmaktır.

Bazı arkadaşlarımız “15 gün boyunca birçok kazanım unutuluyor” gerekçesi ile ödev veriyor. Bu arkadaşların iyi niyetinden hiç kimse şüphe etmemeli ama 15 günde unutuluyorsa zaten öğrenilmemiştir. Ezberlenmiştir. Yine de bu 15 günde öğrencilerimizde bir miktar geriye gidiş olsa da tatil dönüşü iyi planlanmış birkaç etkinlik ile birkaç günde bu açık kapatılır.

OECD ortalamasının çok üstünde çalışan bir meslek gurubuyuz. Öğrencilerimiz de birçok Avrupa ülkesine göre daha fazla ders ve ödev yapıyorlar. Sonuç bu çabanın karşılığı değil ama. 30 yılın verdiği deneyim ile ben bu durumumuzu patinaj yapan arabaya benzetiyorum. Öğretmen ve öğrenciler olarak diğer bir çok örneğe göre çok daha yüksek bir efor ve performans ortaya koyuyoruz ama bir türlü istediğimiz ilerlemeyi göremiyoruz. Hatta tam aksine bu kadar çaba ve emeğin sonucunda sıralamadaki yerimizi bile korumakta güçlük çekiyoruz. Daha aşağılara kayıyoruz. Patinaj yapan araba gibi.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm öğrencilere, velilere ve meslektaşlarıma gönüllerince bir yarıyıl tatili diliyorum.

                     

İşte Bor Veli Bengü İlkokulu 3-A Sınıfı Öğrencileri İçin Hazırladığım

Yarıyıl Tatil Ödevi

1- Bolca dinlenin, sonra deli gibi eğlenin, koşun, oynayın, yine dinlenin, yine deli gibi koşun. Bunları sürekli yapın.

2- Tatil süresince en az bir kere AİLECE tiyatro ya da sinemaya gidin.

3- Tatil süresince “EKRANLARINIZLA değil, AKRANLARINIZLA” vakit geçirin. Güvenli alanlarda birlikte oynamaya özen gösterin.

4- Ülkesini gezmeyen, ülkesini bilemez. Ülkesini bilmeyen de ülkesini sevemez. Bu yüzden seyahate çıkarsanız ailece gitmeye çalışın. Bu konuda sahip olduğunuz bilgi ve genel kültür oldukça etkileyici. Ben birçoğunuzun ailesin sizleri başka şehirlere götürdüğünü biliyorum. Her zamanki meraklı halinizle gittiğiniz yerleri öğrenin ve aklınızda tutun. Oralardan bana bol bol fotoğraf yollayın.

5- Aile büyüklerinizi fırsat buldukça ziyaret edin. Sık sık yanlarına gidin ki sizi şımartmak için onlarda bol bol zaman bulsunlar. Ellerinden öpün ve benimde selamlarımı iletin.

6- Eğer yeterince kar yağarsa hepinizden en az bir tane kardan adam bekliyorum. Yaptığınız kardan adamları mutlaka fotoğraflayın ve bana gönderin. İletişim gurubumuzda aileler arası en ilginç kardan adam yarışması yapacağız.

7- Zorlu kış şartlarında çevremizdeki hayvan dostlarımızı unutmayalım. Artan yemek, ekmek, pilav ve diğer yiyecekleri onların ulaşabileceği yerlere bırakalım. Unutmayın, onlar hiç olmadıkları kadar bizlerin sevgisine ve ilgisine muhtaçlar. Hepimizin balkonlarında yer alan kuş yemliklerimizi ara sıra kontrol etmeyi unutmayalım. Bu sayede sizinle birlikte kışın zor günlerini atlatıp, bahara sağ salim ulaşmayı başaran kaç tane kuş olacağını asla bilemezsiniz ama emin olun düşündüğünüzden fazla olacaktır.

8- Gün içinde ve akşamları okuma saatlerimize özenle devam edelim. Unutmayın; Annemizin harika yemekleri vücudumuzu, kitaplar ise ruhumuzu ve kişiliğimizi geliştirir.

9- Son olarak beni aramak istediğiniz zaman bir bahaneye ihtiyacınız yok. Sesinizi duymayı her zaman isterim. Siz beni özlediğiniz zaman, ben sizi daha fazla özlemiş olacağım. Telefonum anne ve babalarınızda, hatta bazılarınızın dedesinde bile var. Sizlerden tatil boyunca bir telefon kadar uzakta olacağım. Dilediğiniz zaman beni arayabilirsiniz. Yaptığınız bütün etkinlikleri fotoğraflayarak isterseniz özelden bana, isterseniz sınıf gurubumuzda paylaşabilirsiniz.

Hepinize iyi tatiller dilerim. Görüşmek üzere. Öğretmeniniz: Ümit DEVECİ 

ÜMİT DEVECİ
Sınıf Öğretmeni-Eğitimci Yazar

GuncelEgitim.com / ÖZEL HABERİ (Yalnızca aktif link verilerek kullanılabilir)     

 

İlgili haberler:


Babasının ödevini yapmadı diye dövdüğü Mertcan hayatını kaybetti     
                                                                                     

 

Ümit DEVECİ Ümit Öğretmenden farklı yarıyıl tatili ödevi guncelegitim.com guncelegitim Keşke tüm ödevler böyle olsa niğde bor Bor Veli Bengü İlkokulu Yarıyıl Tatil Ödevi tatil ödevi sömestr tatili ödevi


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yeni yönetmelikle öğretmenlerin nöbet görevleri nasıl olacak?
Yeni yönetmelikle öğretmenlerin nöbet görevleri nasıl olacak?
MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik
MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik