Anne - Baba Eğitimi ‘Devlet Politikası’ Olmalıdır


Anne - Baba Eğitimi ‘Devlet Politikası’ Olmalıdır

Çocuk yetiştirme yöntemleri hakkında eğitim verilerek, anne-babalar bilgilendirilmelidir. Anne-Baba eğitimi bir devlet politikası haline gelmelidir. Kadriye Demirel, Guncelegitim.com'a konuştu...

Anne - Baba Eğitimi ‘Devlet Politikası’ Olmalıdır
Anne - Baba Eğitimi ‘Devlet Politikası’ Olmalıdır

Her geçen gün kendi doğrularımıza daha çok inanır olduk. Ve derken kendi doğrularımızın kontrolüne girdik. Her şeyi bilen, öğrenmeye ihtiyaç duymayan, doğruları söyleyenlere kulak tıkayan ya da onu sindiren bir toplum olduk. Bunu çocuk yetiştirirken de yaptık. En acısı da bu sanırım. Bu tutumumuz; çocuklarımızın gençlerimizin ellerimizden uçup gitmesine sebep oluyor. Kontrolsüz çocuklar, kontrolsüz gençler ve sonuçta kontrolsüz amaçsız nesiller…

Ve en büyük sorun da, bu kontrolsüz çocukları, kontrolsüz gençleri okullarda kontrol altında tutabilmek. Ne yazık ki bu kontrolsüz nesli eğitmek, olumsuz davranışlarını değiştirmek; her şeyi bilen, müdahaleci ebeveynlerin engeline takıldığı için daha da imkânsızlaşmaktadır. Büyükleri karşısında küçük olmayı unutup; saygı kurallarını hiçe sayan, yine küçükleri karşısında; büyük olmayı unutup, sevgiyi esirgeyen bir nesille karşı karşıyayız.

İşte eğitimde yaşadığımız en büyük sorun da asıl bu. BEN duygusu ile yetiştirilmiş, BİZ olmayı unutmuş, istekleri hep gerçekleştirilmeye çalışılmış, karşılaştığı sorunlarla yüzleştirilmemiş ve çözüm üretmesine gerek kalmamış. Ebeveyni tarafından onun adına her şeyi düşünülmüş, planlanmış… Bir yandan şımarık ama aslında aciz bir durunda zavallı bir nesil….

İşte bu nesli kurtarmalıyız…

Nasıl mı? Anne-Babalara eğitim vererek elbette. Etkili anne baba nasıl olunur? Çocuk nasıl yetiştirilir? Çocuk nasıl sosyalleşir? Çocukla doğru iletişim nasıl kurulur? Sorumluluk nasıl kazandırılır? Ve benzeri daha birçok konuda çocuk yetiştirme yöntemleri hakkında eğitim verilerek, anne-babalar bilgilendirilmelidir. Anne-Baba eğitimi bir devlet politikası haline gelmelidir.

Nasıl ki… İnsanların bir trafik canavarı olmaması için, trafik kurallarını öğrenmesi ve otomobil kullanma becerisini kazanması gerekiyorsa, çocukların da bilinçsizce yetiştirilip harcanmaması için; Anne-babalara da. Bilinçli anne-baba olma eğitimi bir gerekliliktir.

Okul çağı gelene kadar; doğru yetiştirilmiş, yaşına göre temel becerileri kazanmış, toplumsal değerlerle tanışmış bir nesil, anne - baba eğitimini üstlenmiş bir devlet politikası ile mümkündür.

Anne-babalar, çocuk yetiştirme konusunda uzmanlarca bilgilendirilmedikleri sürece, eğitimdeki sorunların da çözülmesi mümkün değildir.

Çünkü görevi eğitim ve öğretim olan eğitimcilerin, yanlış tutum içindeki bu ebeveynler tarafından önü kesilmekte, hatta bu ebeveynlerce sözel ve fiziksel şiddete maruz kaldıkları görülmektedir. Okulda öğrencisi ya da velisi tarafından şiddet gören öğretmen haberleri ne yazık ki sık sık gündeme gelmektedir.

Ancak burada ihmal edilen, şiddete maruz bırakılarak; küstürülen, susturulan öğretmen değildir. Milletin yok edilen geleceğidir.

Unutulmamalıdır ki… Umut dolu geleceğe güçlü adımlarla yürüyen bir toplum; iyi yetişmiş anne-babaların, doğru yetiştirilmiş çocuklarına, mesleğini severek yapan, mutlu öğretmenlerin dokunuşlarıyla mümkündür.

Kadriye Demirel

 

Anne - Baba Eğitimi Kadriye Demirel


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ÖĞRETMEN ADAYI ÜCRETLİ     2019-01-11 KAHROLSUN SAYGISIZ ÖĞRENCİ VE KÖSTEK İDARECİ VE VELİLER DİYORUM BAŞKA BİRŞEY DEMİYORUM.HEM MADDİ HEMDE MANAVİ OLARAK AŞAĞILAMIŞ BİZİ MİLLİ EZİYET DENEN KENDİ PERSONELİNE DÜŞMAN OLAN TEK BAKANLIK.SAĞLIK BAKANIN ZIT ANLAMLISIDIR AYNI ZAMANDA EZİYET YADA EZİK BAKANLIK.TERBİYE REHBER AVUKATLIK NÖBETÇİLİK TEMİZLİK İLK YARDIM ÖĞRETMEN DEĞİL İLGİLİLERİN İŞİDİR.ÜSTÜNE EVE İŞ YETİŞTİR LANET MESLEK HALİNE DÖNÜŞMÜŞ.SAYGI VE SADECE OKULDA ÇALIŞMAK OLSUN YILLIK 20 GÜNLÜK İZİN OLSADA GAM YEMEM.
MATEMATİKÇİ     2019-01-11 HAYAL ETTİĞİM ÖĞRETMENLİK 1990 ÖNCESİ HENÜZ SINIFA GİRMEDEN AYAĞA KALKAN VE EMPATİSİ YÜKSEK ÖĞRENCİ BABANA KARŞI GÖSTERDİĞİ SAYGIYI KENDİSİNE GÖSTEREN ÖĞRENCİ.AMA GERÇEKTE OLAN ATAMAM OLURSA OLABİLECEĞİM ÖĞRETMENLİK İSE HAYAT BİLGİSİ SOSYAL BİLGİLERDE TERBİYENİN ,EMPATİNİN NE OLDUĞU ÖĞRETİLDİĞİ HALDE ÇOK SAYGISIZ , ŞIMARIK ,AYAĞA DAVETİYEİLE DAHİ KALKMAYAN TAŞ KAFALI ,BÜYÜĞÜNÜ DÖVEN KÜFÜRBAZ YOĞUNLUKLU ÖĞRENCİLER BURDA BEN DİLİ UYGULAMAK GÜLÜNÇTÜR.ŞU AN ÜCRETLİYİM BU TİPLERE İYİ DAVRANMAM ASLA
bülent     2019-01-02 Çok net ve doğru bir yazı olmuş.Ama malesef ilgililerin bu uyarıları dikkate alacağını zannetmiyorum. Velilerin kendi doğruları olduğu için böyle bir eğitim almak istemeyeceklerini de düşünüyorum.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Okul Müdürünün Norm Kadro Oyununa Yargı Dur Dedi
Okul Müdürünün Norm Kadro Oyununa Yargı Dur Dedi
2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı İlkokula Kayıt Yaş Tablosu
2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı İlkokula Kayıt Yaş Tablosu