Ücretli öğretmenler MEB'den ne istiyor?


Ücretli öğretmenler MEB'den ne istiyor?

Sizden gelenler bölümümüzün bu haftaki yazarı, ek ders ücreti karşılığı görev yapan bir eğitimci yani ücretli öğretmen. Peki ücretli öğretmenler Bakanlıktan ne istiyor? Detaylar haberimizde...

Ücretli öğretmenler MEB'den ne istiyor?
Ücretli öğretmenler MEB'den ne istiyor?

Merhaba; sizinle oldukça önemli bir konuda kısaca bir paylaşımda bulunmak istiyorum. Eğer bu konuyu gündeme getirirseniz hemen çözüm bulacağını düşünüyorum.

Milli Eğitim Bakanlığı resmi okullarda özel eğitim branşında öğretmen çalıştırıyor. Kadrolu Özel eğitim öğretmeni ortalama 4000 lira maaş alıyor bunun yanında haftada 20 saat ek ders ücreti alıyor. Ortalama bir ayda 20 iş gününde 80 saat ek ders ücreti kadrolu olunca vergi kesintisinin % 15 olduğu durumda net 13,90 lira’dan 80 ile çarpınca 1112 lira yapar. Artı ek ders ücretini % 25 artırımlı alır. Bu da 278 lira yapar. Toplamda 1390 lira. Özel öğrenciler oldukları için öğretmen teneffüse çıkamaz diye nöbet ücreti de haftada 3 saat ödenir. 12 saat ücret 166 lira etti mi toplamda 1556 lira. Çok mu? Hayır değil helali hoş olsun. Peki, sorun ne? Bakanlık kadrolu öğretmen almayınca Ücretli öğretmen görevlendiriyor. Her iş günü için günde 6 saat ders veriyor. Haftada 30 saat. Ortalama 20 iş gününde 120 saat yapar. Ücretli öğretmenin maaşı böyle hesaplanıyor. Fakat ders saati için; 11,94 lira ödeme yapıyor. Bu da 120 saat olunca 1432 lira yapar. Bunun üstüne de 152 lira asgari geçim indirimi eklenince 1587 lira yapar. Tabi bu en iyi ihtimal eğer tatil olursa veya ücretli öğretmen okula gidemezse o günün ücreti kesilir.

Sonuç olarak anlatmak istediğim; ücretli özel eğitim öğretmeni bir ayda alabileceği en fazla tutar ( maaş ) olarak 1587 lira. Kadrolunun ek dersi 1556 lira. Artı maaş.

Milli Eğitim Bakanlığı açıkladığı 2023 vizyon belgesinde ücretli öğretmenler için Eylül 2019’ da iyileştirme yapacağını ifade etti. Ama sizden ricamız ek ders yönetmeliğinde yapılacak küçücük bir değişiklikle ücretli özel eğitim öğretmenleri için kadrolu öğretmenlerde olduğu gibi ek ders ücretini % 25 artırımlı ödenmesini ve haftada 3 saat nöbet ücreti ödenmesi için bakanlığa bir çağrı yapmanız.

Belki önümüzdeki aylar ve yıllarda yeni bakan şartlar elverdiğince iyileştirmeler yapmaya çalışabilir ama hayat akıp gidiyor. Sigortamız ise 120 saat çalışınca ayda 16 gün yatırılıyor. Güler misiniz? Ağlar mısınız?

Büyük ihtimalle Milli Eğitim Bakanı bu konuda bilgi sahibi değildir. Eğer olsaydı hemen bu sorunun çözümünü sağlardı. Sizden isteğimiz bu çağrıyı köşenize taşımanız.

Belki pazartesi bu yazıyı yazarsanız, aynı gün yönetmelik değişir.

Size ücretli öğretmenlikle ilgili başka sorunları da yazmak istiyorum ancak onu ayrı bir yazıda aynı dosyada ileteceğim. Emin olmamakla beraber ülke genelinde en fazla, ücretli özel eğitim öğretmeni sayısı 1000 olabilir diye düşünüyorum. Yani bu küçük artışın yıllık maliyeti bakanlığın bütçesinin % 000000000000000,1 ‘ine ancak tekabül edebilir.

Desteğiniz için teşekkür ederiz.

Ücretli Öğretmenler
guncelegitim.com / ÖZEL HABER

 

İlgili Haber:


İşte Ücretli Öğretmenlerin Yeni Maaşları

ücretli öğretmenler ücretli öğretmen ücretli öğretmen maaşı ek ders ücreti ek ders karşılığı görev yapanlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ana Sınıfı, İlkokul ve Ortaokul Kayıtları e-Okul'da Erişime Açıldı
Ana Sınıfı, İlkokul ve Ortaokul Kayıtları e-Okul'da Erişime Açıldı
2020 Yılı Yaz Dönemi Destekleme ve Yetiştirme Kursları (DYK) Takvimi
2020 Yılı Yaz Dönemi Destekleme ve Yetiştirme Kursları (DYK) Takvimi