2019 Eğitime hazırlık ödeneği ne kadar olacak?


2019 Eğitime hazırlık ödeneği ne kadar olacak?

Kamu görevlilerinden bazılarına her öğretim yılı için bir defa olmak üzere ödenen eğitim-öğretim yılına hazırlık ödeneğinin miktarı 2019 yılında 50 TL artacak.

2019 Eğitime hazırlık ödeneği ne kadar olacak?
2019 Eğitime hazırlık ödeneği ne kadar olacak?

Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda görev yapanlar (Milli Eğitim Bakanlığına bağlı her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarının müdür ve müdür yardımcıları, cezaevi okullarında çalışan öğretmenler, yönetici, eğitim uzmanı ve eğitim uzman yardımcıları da dahil) ile Diyanet İşleri Başkanlığında Kur’an kursu öğreticisi pozisyonlarında sözleşmeli olarak istihdam edilenlerden fiilen öğreticilik yapanlara, her öğretim yılı için öğretim yılına hazırlık ödeneği verilmektedir.
 
Brüt miktarı ilgili yıl bütçe kanunu veya ilgili dönem toplu sözleşmesiyle belirlenen hazırlık ödeneği üzerinden sadece binde 759 oranında damga vergisi kesilmektedir.
 
Ödeneği 2019-2020 öğretim yılına ilişkin miktarı
 
2017 yılında imzalanan ve kamu çalışanlarının 2019 yılına ilişkin mali ve sosyal hakları konusunda belirlemeler de içeren 4.Dönem Toplu Sözleşmeye gör, 2019-2020 eğitim öğretim yılında öğretmenlere brüt 1.180 TL tutarında hazırlık ödeneği verilecek.
 
Buna göre, 2018-2019 öğretim yılında brüt miktarı 1.130 TL olan bu ödenek, 2019-2020 öğretim yılı için 50 TL artmış olacak.
 
2019 yılında brüt 1.180 TL tutarında ödenecek olan hazırlık ödeneğinin net miktarı ise 1.171 TL olacak.
 
Ödenekten yararlanma usulü
 
Öğretim yılının başladığı ay (Eylül) içinde Öğretmenlere verilen hazırlık ödeneğinin ödeneceği gün Milli Eğitim Bakanı tarafından belirleniyor.
 
Ancak, çeşitli sebeplerle (yasal izin kullanma veya ilk defa ya da yeniden atanma gibi) öğretim yılının başladığı aydan (Eylül ayından) sonra;
 
**Birinci dönem ders yılı bitmeden göreve başlayanlara, hazırlık ödeneğinin %75’i tutarında ödeme yapılıyor.
 
**Birinci dönem ders yılı bitimi ile ikinci dönem ders yılı bitimi arasında kalan dönemde göreve başlayanlara, hazırlık ödeneğinin %50’si tutarında ödeme yapılıyor.
 
Ayrıca, öğretim yılı bitmeden; emekliye ayrılma, ayrıksız izne ayrılma, naklen başka kuruma geçme, istifa etme veya ölüm halinde, önceden verilmiş olan hazırlık ödeneği ilgililerden (veya mirasçılarından) geri alınmaz.
 
Memurunyeri

 

hazırlık ödeneği eğitime hazırlık ödeneği


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2019 LGS liselere yerleştirme tercih sonuçları açıklandı!
2019 LGS liselere yerleştirme tercih sonuçları açıklandı!
Öğretmenlere 3 Ek Ders Ödenecek, Müdür ve Yardımcılarına Ek Ders Ücreti Yok
Öğretmenlere 3 Ek Ders Ödenecek, Müdür ve Yardımcılarına Ek Ders Ücreti Yok