iPhone XS Alabilmek İçin Kaç Gün Çalışıyoruz?


iPhone XS Alabilmek İçin Kaç Gün Çalışıyoruz?

Eylül ayının 12’sinde Apple Inc, aralarında tarihin en pahalı akıllı telefonu olan iPhone XS Max’ın da bulunduğu, son ürünlerini tanıttı.

iPhone XS Alabilmek İçin Kaç Gün Çalışıyoruz?
iPhone XS Alabilmek İçin Kaç Gün Çalışıyoruz?

Picodi’nin analitik departmanı Türklerin ve diğer ülkelerden vatandaşların bu yeni Apple acayipliğini alabilmek için kaç gün çalışmaları gerektiğini araştırmaya karar verdi. Araştırmamızın sonuçları iPhone XS 64Gb’nin çeşitli ülkelerdeki fiyatlarına ve bu ülkelerdeki resmi ortalama maaş miktarlarına dayanmaktadır.

iPhone XS Alabilmek İçin Kaç Gün Çalışıyoruz

En iyi ortalama maaş/fiyat oranının Birleşik Devletler’de -Apple’ın en önemli pazarı- olmasını bekleyebilirsiniz ancak Apple’ın yeni ürününü en hızlı edinebilecekler, gelişmiş ülkelerde ya da Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşayan insanlar olarak görünüyor. Örneğin, ortalama bir İsviçrelinin 5.1 gün çalışması gerekirken ortalama bir Lüksemburglunun 7 günden az, ortalama bir Norveçlinin ise 7.5 gün çalışması gerekiyor. En az çalışılması gereken ülkeler arasında Birleşik Arap Emirlikleri de -7.6 gün- kendine bir yer buluyor. Birleşik Devletler’de ise 8.4 gün çalışmak gerekli.

Türkiye İstatistik Kurumu’nda mevcut olan ortalama maaş hakkında son rapor 2014 yılında çıktı. Bu yüzden numbeo.com sitesindeki verileri kullandık. Bu verilere göre bir iPhone XS 64Gb 10799₺ şeklinde fiyatlanırken Türkiye’deki ortalama maaş 2368₺ olarak ortaya çıkıyor. Bu durumda haftada 5 gün çalışan bir Türkün yeni iPhone XS 64Gb’yi alabilmesi için 95.8 gün çalışması gerekiyor.

Türkiye iPhone XS 64Gb’yi alabilmek için en uzun çalışması gereken 6. Ülke olurken, podyumun en yüksek basamağını ise tam 156 gün ile Filipinler alıyor. Ayrıca işler Nijerya için de iyi görünmüyor, bizim bir üstümüzde 91 günün biraz üzerinde.

Metodoloji

Analizimiz yeni iPhone SX 64Gb’nin 42 ülkedeki resmi fiyatları ve bu ülkelerdeki resmi 2017 yılındaki – ya da erişilebilen en güncel veri – ortalama maaş miktarlarına dayanmaktadır.

 Picodi.com


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenim ayağım acıyor oturabilir miyim?
Öğretmenim ayağım acıyor oturabilir miyim?
Bakan Selçuk açıkladı: Okulların tatil programları değişiyor
Bakan Selçuk açıkladı: Okulların tatil programları değişiyor