Ünlü okul dönüştürülüyor iddiası!


Ünlü okul dönüştürülüyor iddiası!

IB programının Türkiye'deki sayılı uygulayıcılarından olan Kocaeli'nin Gebze ilçesinde üstün yetenek sınavlarıyla öğrenci alan TEVİTÖL bu programı sonlandırdı ve hazırlık sınıfını da kapattı.

Ünlü okul dönüştürülüyor iddiası!
Ünlü okul dönüştürülüyor iddiası!

Sözcü'den Uğur Enç'in haberine göre; önümüzdeki yıl 'özel' statüsünü sona erdirecek olan kurum Anadolu lisesi olarak yeniden kapılarını açacak ve kayıt alacak. Türk Eğitim Vakfı iddialarla ilgili yaptığı açıklamada; “TEVİTÖL, bugüne kadar olduğu gibi Anadolu Lisesi statüsünde hizmet vermeye devam edecektir. TEVİTÖL 2019-2020 eğitim öğretim döneminde özel seçim yöntemlerinin de dahil olduğu bir sistemle kayıt almaya devam edecektir” açıklaması yaptı.
 
Üstün yetenekli öğrencilerin eğitim gördüğü sayılı liselerden olan Kocaeli Gebze’deki TEVİTÖL’ün (Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi) IB programı ve İngilizce hazırlık sınıfları kapatıldı.
 
2001 yılında Türkiye Eğitim Vakfı (TEV) bünyesine alınan okul, Anadolu lisesine dönüştürülürken öğrenim süresi de 5 yıldan 4 yıla indirildi.
 
“MAALİYET ARTIŞI NEDENİYLE”
TEV Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adnan Adil İğnebekçili daha önce yaptığı açıklama; Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL) Uluslararası IB programını ve İngilizce hazırlık sınıflarını çok ciddi maliyeti artışı nedeniyle kapattıklarını söylemişti. İğnebekçili, üstün zekalı öğrencilerin devam ettiği TEVİTÖL’e her yıl 3 milyon dolar ayırdıklarını belirterek, daha çok öğrenciye burs verebilmek için böyle bir karar aldıklarını ifade etmişti.
 
ANADOLU LİSESİ OLACAK
Üstün yetenekli öğrencilerin devam ettiği Türkiye’nin sayılı liselerinden olan TEVİTÖL’ün IB programı ve İngilizce hazırlık sınıflarının kaldırılmasının ardından okulda Anadolu Lisesi müfredatı ve “TEVİTÖL 21. Yüzyıl” programı uygulanacak. Bu yıl öğrenci alınmayan okulun eğitim dili de değiştirildi. Tamamen İngilizce eğitim gören öğrenciler artık Türkçe eğitim alacak. Bu yıl yeni öğrenci almayan okula önümüzdeki yıl 75 öğrenci alınacak. İddialara göre okul müdürü Tekin Baransel yapılan değişikliklere tepki göstererek istifa etti. Baransel’in istifasının ardından okul müdürlüğüne Mustafa Aydos atandı.
 
TÜRK EĞİTİM VAKFI’NDAN AÇIKLAMA GELDİ

Türk Eğitim Vakfı'ndan iddialarla ilgili gelen açıklamada “TEVİTÖL, bugüne kadar olduğu gibi Anadolu Lisesi statüsünde hizmet vermeye devam edecektir. TEVİTÖL 2019-2020 eğitim öğretim döneminde özel seçim yöntemlerinin de dahil olduğu bir sistemle kayıt almaya devam edecektir.” ifadelerine yer verildi.

TEVİTÖL Türk Eğitim Vakfı Kocaeli Gebze TEV IB programı


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere 3 Ek Ders Ödenecek, Müdür ve Yardımcılarına Ek Ders Ücreti Yok
Öğretmenlere 3 Ek Ders Ödenecek, Müdür ve Yardımcılarına Ek Ders Ücreti Yok
MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik
MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik