Küçük ressamlar 29 Ekim'de Anıtkabir'de tuval başına geçecek


Küçük ressamlar 29 Ekim'de Anıtkabir'de tuval başına geçecek

İstanbul ve Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili sanat çalışmalarıyla adını duyuran sanat ve kültür platformu İstanbul1881 ve platformun tasarım ekibi 29 Ekim 2018 Pazartesi günü “Küçük Ressamlar Anıtkabir’de” projesi ile 4. Kez Anıtkabir’de tuvalin başına geçiyor.

Küçük ressamlar 29 Ekim'de Anıtkabir'de tuval başına geçecek
Küçük ressamlar 29 Ekim'de Anıtkabir'de tuval başına geçecek

Küçük Ressamlar Anıtkabir’de projesinin ilk etkinliğini 23 Nisan 2015’te Anıtkabir Komutanlığı ile birlikte düzenleyen sanat platformu, İngiliz ressam Ned Pamphilon’un çalışmaları ve 1.100 çocuğun katılımıyla Atatürk’ün “Yurtta Barış ve Dünyada Barış” sözlerine dikkat çekmişti.

Mustafa Kemal Atatürk ile Ülkü Adatepe’nin, Yalova Yürüyen Köşk önünde yer alan eserini barış sözleriyle oluşturulmuş bir komposizyon olarak küçük ressamlar ile birlikte resmedilmişti.

23 Nisan 2016’da ise 1.500 çocuk ile birlikte tuvalinin başında yer alan İstanbul1881, yine Ned Pamphilon’un çalışmalarıyla Prof. Dr. Aziz Sancar’a 19 Mayıs’ta Anıtkabir’de düzenlenen törende hediye edilen bilimsel tabloyu, Mustafa Kemal Atatürk’ün geometri kitabından esinlenerek boyamış ve oluşturulan büyük komposizyonda “Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir” sözü ile yer alan resmi küçük ressamlar ile birlikte renklendirilmişti.

23 Nisan 2017 Pazar günü ise 1.700 küçük ressamla birlikte “Bütün Ümidim Gençliktedir”veciz sözünün yer aldığı komposizyonun boyaması gerçekleştirildi.

2018’de Türkiye Cumhuriyeti’nin 95.Yılı nedeniyle 29 Ekim 2018 Pazartesi günü saat 12:30 Anıtkabir’de tuvalin başında yer alacak küçük ressamlar Atatürk’ün “Türkiye Cumhuriyeti İlelebet Payidar Kalacaktır” sözünün boyamasını gerçekleştirecekler.

Anıtkabir Komutanlığı’nın düzenlediği tüm çocuklara açık, ücretsiz olan ve 29 Ekim 2018 Pazartesi günü saat 12:30’da Anıtkabir’de başlayacak olan etkinlikte, 2-7 yaş grubu çocuklar, kendileri için özel olarak hazırlanan alana rengarenk el izlerini bırakacaklar. Dev tuvali daha sonra deviralacak 8-14 yaş arasındaki çocuklar, “Türkiye Cumhuriyeti İlelebet Payidar Kalacaktır” mesajını İstanbul1881 tasarım ekibi ile birlikte oluşturmaya çalışacaklar.

İstanbu1881 sanat ve kültür platformunun Genel Müdürü Alp Armutlu yaptığı açıklamada: ‘İstanbul ve Mustafa Kemal’e büyük bir sevgi ve saygı ile farklı açılardan bakabilmeyi başaran tasarım ekibimizin projelerini desteklemek ve yürütmek bizlere büyük mutluluk veriyor. Bu sene artan sponsor sayımız ve özellikle global oyuncu Vestel’in verdiği önemli destek; katkı sağlayan Hayal Meyal Baskı Sistemleri, Falckon Özel İtfaiyecilik, Parlayan Medikal ve Nehir Kağıtçılık bizleri Atatürk ile ilgili gerçekleştirilen bu özel projede motive etti. Küçük Ressamlar Anıtkabir’de projesi her yıl daha kalabalık ve daha büyük bir coşku ile düzenleniyor, 4. Yılımızda da tüm küçük ressamlarımız için üreteceğiz ve çalışacağız. Ebeveynlerimizi ve tüm küçük kardeşlerimizi etkinliğimize bekliyoruz’ diyerek, proje hakkında destek veren tüm kuruluşlara teşekkür etmeyi bir borç olarak bildiklerini sözlerine kaydetti.

İstanbul1881 hakkında

İstanbul’da faaliyet göstermekte olan sanat platformu İstanbul1881, Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden giderek İstanbul’un geçmişini ve Türkiye’nin kültürel değerlerini sanatseverlere ve sanat aracılığıyla halkın her kesimine anlatabilmeyi amaçlıyor. İstanbul1881 çatısı altında, başta İngiliz ressam Ned Pamphilon olmak üzere, takı tasarımcısı Meral Saatçi ve dünyaca ünlü minyatür sanatçısı Taner Alakuş eserlerini hayata geçiriyor. Platform ayrıca, telif hakkına sahip olduğu eserleri kanvas tablolar, baskı ve posterler şeklinde de çoğaltarak www.istanbul1881.com adresi üzerinden satışa sunuyor, böylece eserlerin tüm mekanlarda dileyen herkese ulaşabilmesini sağlıyor.

birgun.net

Küçük ressamlar 29 Ekim Anıtkabir tuval Küçük Ressamlar Anıtkabir’de Yurtta Barış ve Dünyada Barış aziz sancar Bütün Ümidim Gençliktedir


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere 3 Ek Ders Ödenecek, Müdür ve Yardımcılarına Ek Ders Ücreti Yok
Öğretmenlere 3 Ek Ders Ödenecek, Müdür ve Yardımcılarına Ek Ders Ücreti Yok
MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik
MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik