DES: Andımız Bilimsel Açıdan Değerlendirilmeli


DES: Andımız Bilimsel Açıdan Değerlendirilmeli

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı İshak ÇELEBİ Öğrenci Andı'nın günlük siyasete alet edilemeyecek kadar önemli olduğunu; konunun mutlaka sosyolog, pedagog, psikolog ve eğitimciler tarafından değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

DES: Andımız  Bilimsel Açıdan Değerlendirilmeli
DES: Andımız  Bilimsel Açıdan Değerlendirilmeli

Öğrencilerimizi aynı ülkü ve değerler doğrultusunda birleştirmek için 1933-2013 tarihleri arasında okutulan, 2013 yılında kaldırılan ve Danıştay’ın iptal kararını bozmasıyla tekrar  gündeme gelen  “Öğrenci Andının”  (Andımız) okullarda yeniden okutulması ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu.
 
Çelebi, “Milli birlik ve beraberliği sağlamak, güçlendirmek amacıyla uygulamaya konan Andımızın birleşme yerine toplumumuzda ayrışmaya neden olması son derece üzücüdür. Tartışmaların sona ermesi için Andımız tarafsız, yetkin uzmanlar tarafından Milli Eğitimin Temel İlkeleri doğrultusunda sosyolojik, psikolojik, pedagojik açıdan etraflıca değerlendirilmelidir. Gerekirse diğer ülkelerdeki uygulamalara da bakılmalıdır. 

Anayasamızın 66. Maddesinde “Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür.”   Cumhurbaşkanımızın Milli birlik ve beraberliği güçlendirmek amacıyla kullandığı “Tek vatan, Tek devlet, Tek millet, Tek bayrak” sözlerinden de anlaşılacağı üzere Türk kelimesi etnik bir kimlikten daha çok Türkiye  Cumhuriyeti  sınırları içinde yaşayan herkesi kapsayan bir ifade olduğunu belirten Çelebi, bu yüzden metinde ki Türk  kelimesi etnik kimlik temelli tartışmalardan uzak tutulmalıdır.
 
Çelebi, Gözardı edilmemesi gereken diğer bir konu ise olayın hukuki boyutu olduğunu söyledi. Hukukun üstünlüğünün sıkça tartışıldığı bu aralar mahkemelik bir olayı ya siyaseten çözeceğiz ya da hukukun üstünlüğüne saygı duyacağız.

Demokrat Eğitimciler Sendikası İshak ÇELEBİ Öğrenci Andı andımız danıştay kararı


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere 3 Ek Ders Ödenecek, Müdür ve Yardımcılarına Ek Ders Ücreti Yok
Öğretmenlere 3 Ek Ders Ödenecek, Müdür ve Yardımcılarına Ek Ders Ücreti Yok
MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik
MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik