Bakan Selçuk’a şu an en çok öğretmenler yardımcı olabilir


Bakan Selçuk’a şu an en çok öğretmenler yardımcı olabilir

Lider Eğitimci Yazarlar Derneği Kırklareli İl Başkanı Emrah MUTLUER, Ziya Selçuk’un Milli Eğitim Bakanı olmasının ardından her açıklamasının ardından bir sorunun çözüleceği algısı yaratılmasının doğru olmadığını yazdı ve ekledi…

Bakan Selçuk’a şu an en çok öğretmenler yardımcı olabilir
Bakan Selçuk’a şu an en çok öğretmenler yardımcı olabilir

Yıllardır eğitim camiasının beklentisi, Milli Eğitim Bakanlığının başında, eğitim kökenli bir bakan olmasıydı. Bakan Selçuk böyle olunca da eğitimde yılların biriktirdiği sorunlar kısa sürede çözülecek algısı oluştu.

Öğleki Ziya Selçuk’un daha bakan olmadan yayınlanan yüzlerce eğitim videosu bir anda önümüze geldi. Hayretler içerisinde ve işte budur diyerek bu videoları izledik, destekledik. İzledikçe de işte bu bakan bizim tüm sorunlarımızı çözecek kişi diyerek beklentilerimizi yükselttik.

Bakan Ziya Selçuk’un sözlerinden bazıları şöyle:

“Öğretmenin zalim olduğu dönemde talebe oldum; talebenin zalim olduğu dönemde öğretmen oldum”. Diyarbakırlı bir usta öğretmenden yorum. (20 Haziran 2017)

Öğretmenlik kutsal bir meslektir diyenler, “kutsal mesleklerle uğraşanlar fazla para istemez” düşüncesiyle diyor olabilirler mi acaba? (23 Kasım 2012)

Şahsiyeti şahsiyet bina eder. Öğretmeni hakikaten güçlendirmeyeceksek kimse gelecek vadetmesin. (24 Kasım 2012)

Mükemmel bir müfredat yetersiz öğretmeni kanatlandırmaz; kötü bir müfredat iyi öğretmene engel olmaz. Yeni bir özdeyiş :) (20 Ocak 2017)

Zemin olmadan şekil olmaz. Atatürk’ün manevi şahsında yurdumuzu, insanımızı ve bayrağımızı yücelten feda nesline sonsuz şükran duygularımla. (29 Ekim 2017)

Eğitim şart diyenler nedense bu ifadeyi kendisi için değil, başkaları için kullanıyor hep. (22 Ekim 2014)

Elbette daha yüzlercesi var bu sözlerin. Tamamında ortak nokta; öğretmenlere hak ettiği değeri vermek, adalet ve liyakat…

Bakan olduktan sonra açıklamaları da en az bu sözler kadar öğretmenleri sevindiren, işte benim bakanım böyle olur dedirten cinsten…

İyi de eğitimde yılların biriktirdiği bir yığın sorun, sadece bakan değişikliğiyle çözülebilir mi?

Anlıyoruz herkes isyanlarda.

Yaşadıkları değersizliğin bir an önce sona ermesini istiyor. Bu nedenden dolayı olsa Bakanın her açıklamasında hemen bazı sorunların çözüleceğini düşünüyor.

Eğitim nasıl doğumdan ölüme bir süreçse, bu sistemde yaşanan sorunların çözümü de bir süreç gerektirecektir. Bu konuda aceleci davranılmaması şuan için yerinde olacaktır. Bakan Ziya Selçuk’un liyakatinden kimse şüphe duymuyorsa, sorunları çözeceğinden de kimse şüphe duymamalıdır.

23 Ekim’de açıklanacak vizyon belgesinde bu çözümlerin neler olacağını hep beraber göreceğiz. Çünkü bundan öncekiler gibi Bakan Selçuk günü kurtarma derdinde değil. Eğitimi geleceği inşa edecek şekilde planlamak ve buna göre değişiklikleri yapmak istiyor. Bu da takdir edersiniz ki bir süreç gerektirecektir.

Son söz olarak Lider Eğitimci Yazarlar Derneği olarak Sayın Bakanımızın doğru işler yapacağına yürekten inanıyor, öğretmenlerin de hiç olmadığı kadar bakanımıza sahip çıkıp, görevlerini en iyi şekilde yapmalarının oldukça yerinde bir davranış olacağını belirtmek istiyoruz. Zira biz öyle yapacağız.

Saygılarımla

 

Lider Eğitimci Yazarlar Derneği Emrah MUTLUER Ziya Selçuk


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Selçuk’a sorulan 40 soru ve asıl sorulması gereken sorular!
Bakan Selçuk’a sorulan 40 soru ve asıl sorulması gereken sorular!
Bakan Selçuk açıkladı: Okulların tatil programları değişiyor
Bakan Selçuk açıkladı: Okulların tatil programları değişiyor