Okulda Karma Eğitimin Kaldırıldığı Resmi Yazışmaya Yansıdı


Okulda Karma Eğitimin Kaldırıldığı Resmi Yazışmaya Yansıdı

Kız ve erkek öğrencilerin ayrı sınıflarda olduğu resmi yazışmalara yansıdı. Cumhuriyet'ten Hakan Dirik'in haberine göre Buca’daki Evliya Çelebi İmam Hatip Ortaokulu yönetimi, kız sınıfı aynı katta ders yapıyor diye kendilerinden etkinlik için kullanılmayan boş derslikleri isteyen Kozağaç Ortaokulu’na boş dersliklerı öğrencilerin kullanması için izin vermedi.

Okulda Karma Eğitimin Kaldırıldığı Resmi Yazışmaya Yansıdı
Okulda Karma Eğitimin Kaldırıldığı Resmi Yazışmaya Yansıdı

İzmir’deki bir okulda karma eğitimin kaldırıldığı resmi yazışmaya yansıdı. Buca’daki Evliya Çelebi İmam Hatip Ortaokulu yönetimi, kendilerinden etkinlik için kullanılmayan boş derslikleri isteyen Kozağaç Ortaokulu’na yazdığı yazıda “Belirtilen saatlerde kullanmadığımız dersliklerin bulunduğu katta 3 kız sınıfımızın bulunmasından dolayı karma eğitime uygun olmadığı görülmüştür” görüşünü bildirdi. Öğrenci velileri ve eğitimciler, karma eğitimin kaldırıldığının resmi yazışmayla itiraf edildiğini kaydederek uygulamaya tepki gösterdi.
 
Binası eski ve yetersiz kalan, bu nedenle yerine yenisi planlanan Buca Kozağaç Ortaokulu, eğitim öğretim faaliyetlerine yakındaki Evliya Çelebi İmam Hatip Ortaokulu binasında sürdürüyor. Burada sabahları 300 imam hatip öğrencisi, öğleden sonra ise 900 öğrencisiyle Kozağaç öğrencileri eğitim görüyor. Kozağaç Ortaokulu yönetimi, sabah saatlerinde egzersiz çalışması için okuldaki boş dersliklerin tahsisini istedi. Bu isteğe, Evliya Çelebi İmam Hatip Ortaokulu Müdiresi Müjgan Mutlu tarafından 28 Eylül tarihinde verilen yanıtta “Ders dışı egzersiz çalışmalarının yürütülmesi için 11.00-13.30 saatleri arasında kullanmadığımız dersliklerin kullanımıyla ilgili talebiniz incelenmiş olup, belirtilen saatlerde kullanmadığımız dersliklerin bulunduğu katta 3 kız sınıfımızın bulunmasından dolayı karma eğitime uygun olmadığı görülmüştür” denildi.

Öğrenci Veli Derneği Genel Başkanı İlknur Kaya Bahadır, okul müdürünün “Öğrenciler karma eğitim görüyor” iddiasında bulunduğunu, ancak fiili olarak bu sistemin ortadan kaldırıldığını tespit ettiklerini belirtti. Öğrencilerin cinsiyete göre ayrı dersliklerde eğitimgördüğünü, yalnızca bahçede ortak alanı kullandıklarını kaydetti.

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, “Bu sistemde en büyük hak ihlali aynı zamanda imam hatip ortaokulları ve liselerinde okuyan öğrencilere yapılmakta, gerici eğitim politikaları müfredat, zorunlu mescit, zorunlu-seçmeli din dersleri, karmaeğitimin fiilen kaldırılması politikaları ile de tüm öğrencilerimizin haklarına ve geleceklerine el konulmaktadır.

[Haber görseli]

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr

Evliya Çelebi İmam Hatip Ortaokulu Kozağaç Ortaokulu kız sınıfı Öğrenci Veli Derneği İlknur Kaya Bahadır İlknur Kaya Bahadır Feray Aytekin Aydoğan eğitim sen Karma Eğitim Kız ve erkek öğrenicleri ayırma Müjgan Mutlu


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İlkokul ve Ortaokulda Sınıf Geçmek Zorlaşacak
İlkokul ve Ortaokulda Sınıf Geçmek Zorlaşacak
2019 Yılı İl İçi Atama, Boş Kontenjanları Yayımlayan İller (73 İl Yayımladı)
2019 Yılı İl İçi Atama, Boş Kontenjanları Yayımlayan İller (73 İl Yayımladı)