Şubat'ta 40 Bin Öğretmen Ataması İhtiyaçtır


Şubat'ta 40 Bin Öğretmen Ataması İhtiyaçtır

Anadolu Eğitim Sendikası: Milli Eğitim Bakanlığı 117 bin öğretmen açığını resmen açıkladıktan sonra artık üzerine düşen görevi yerine getirmeli, ücretli öğretmen yerine kadrolu 40 bin atama yapmalıdır!

Şubat'ta 40 Bin Öğretmen Ataması İhtiyaçtır
Şubat'ta 40 Bin Öğretmen Ataması İhtiyaçtır

Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, 2018 yılı itibarıyla göreve geldiği günden bu yana üç önemli sorunu gündeme getirdi. İlk iki konu çözülürken sorunlardan biri kısmen çözdü diyebiliriz. Bunlardan biri öğretmenleri töhmet altında tutan ALO 147 hattıydı. Bakan Selçuk’un ilk icraatı bu oldu ve oldukça yerinde bir işlem tesis edildi. İkinci icraatı ise öğretmenlerin performans değerlendirme uygulamasını kaldırmak oldu.

Diğer bir sorun ise 20 bin yeni öğretmen alımı! İşte tam de kısmen çözülen sorun budur. 2017 KPSS adayları için sadece 20 bin öğretmen ataması gerçekleştirildi ve tarihinin en az öğretmen alımı denebilir.

2018 Şubat ataması Ekim ayı geldi tamamlanamadı! Üstelik güvenlik soruşturmaları tamamlanmadığı için 2018-2019 eğitim öğretim yılının üçüncü haftası başlamasına rağmen bazı öğretmenlerimizin göreve başlamaları henüz gerçekleştirilemedi. 17 Eylül’de okullar açıldı, 1 Ekim oldu göreve başlama tamamlanamadı.

2018-2019 eğitim-öğretim yılı da taşeron öğretmen alımları ile başladı! 117 bin öğretmen açığı var ama sözleşmeli sadece 20 bin öğretmen alımı yapılıyor. Eğitimden tasarruf edilemez söylemi hep dillerde ama icraata bir türlü geçilemiyor. Eğitime ayrılan pay bütçede hep en çok ama nedense öğretmen atamalarına gelince bu bütçeden pay yok.

Ücretli öğretmenlik branşları da cabası! MEB’in 117 bin öğretmen açığı var ve bu ihtiyaç geçici çözümlerle (adına çözüm demek imkansız!) geçiştiriliyor. Taşeron sistemde ücretli öğretmen alımları yapılmaya devam ediliyor! Ücretli öğretmenlik branşlarına da bakılacak olursa zaten eğitimden ne kadar uzak oldukları görülebilir.

Çözüm çok basit! MEB, işi ciddiye aldığını göstermesini ve 15 Ekim’de açıklanacak yol haritasında sözleşmeli öğretmenlik ile ücretli öğretmenlik uygulamalarının tamamen kaldırıldığı müjdesini vermesi beklenmektedir. Mülakatsız 40 bin atama bile MEB için yetersiz iken, öğretmen alımlarından tasarruf edilmesi kabul edilebilir mi?

40 Bin Öğretmen Ataması 117 bin öğretmen açığını ilk atama sözleşmeli öğretmen ataması ücretli öğretmen


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Yiğit     2018-10-09 Sınıflar 10-11 kişilik şubelere ayrılarak fantazi yapılmaz,makul seviyeye çıkartılırsa, eğitim bölgeleri adam gibi belirlenebilir, yürüme mesafeli mahalle ve köyler ayrı müstakil bölge yapılmazsa, Ülkede en az 100 bin öğretmen fazla olduğu görülecektir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖSYM, tartışmalı matematik sorusunu iptal etti
ÖSYM, tartışmalı matematik sorusunu iptal etti
LGS'de İtiraz Edilen FEN Sorusu ile İlgili MEB Açıklama Yaptı
LGS'de İtiraz Edilen FEN Sorusu ile İlgili MEB Açıklama Yaptı