Otomatik BES Zorunlu Oluyor


Otomatik BES Zorunlu Oluyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı Yeni Ekonomi Programı'na göre, otomatik BES sistemi artık zorunlu hale geliyor. Yeni düzenlemeyle, çalışanlar en az 3 yıl süreyle sistemden ayrılamayacak.

Otomatik BES Zorunlu Oluyor
Otomatik BES Zorunlu Oluyor

Geçtiğimiz hafta hükümet tarafından açıklanan 2019-2021 yıllarını kapsayan 3 yıllık Yeni Ekonomi Programı'na çalışanlar için zorunlu olan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) de girdi.

Hürriyet gazetesi yazarı Noyan Doğan, "YEP'te otomatik BES zorunlu oluyor" başlıklı yazısında, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın 20 Eylül'de sunduğu YEP'e bireysel emeklilik sistemine ilişkin yeni bir düzenlemenin de dahil edildiğini yazdı.
 
Bakanlığın düzenlemenin gerekçesini "Otomatik BES'in yeniden yapılandırılarak daha sürdürülebilir hale getirilmesi" olarak belirlediğini belirten Doğan, ‘sürdürülebilir'den kastın uygulamanın zorunlu hale gelmesi olduğunu ileri sürdü.
 
Doğan "Yeni Ekonomi Programı'nda yer alan otomatik BES'in yeniden yapılandırılarak daha sürdürülebilir hale getirilecek olmasından kasıt, uygulamanın zorunlu hale getirilmesi. Malum, otomatik katılım, zorunlu bir sistem değil; isteyen dilediği zaman sistemden ayrılabiliyor. Yeni düzenleme ile çalışanlar sistemden ayrılamayacak. Ne kadar süreyle? Öğrendiğime göre üç yıl süreyle. Daha açık bir anlatımla, çalışanlar, işverenleri tarafından sisteme dahil edilecek ve üç yıl boyunca da sistemden çıkamayacak; her ay maaşlarından belli bir miktar kesilip, tasarruf için emeklilik şirketlerine gönderilecek" yazdı.
 
Yazının tamamı için tıklayınız...

Hürriyet

Otomatik BES Otomatik BES Zorunlu mu BES sistemi bireysel emeklilik sistemi


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Ziya Selçuk'un yaptığı öğretmenleri sevindiren değişlikler
Bakan Ziya Selçuk'un yaptığı öğretmenleri sevindiren değişlikler
Beden Eğitimi Öğretmenleri Tepkili
Beden Eğitimi Öğretmenleri Tepkili