Kurayla öğretmenlik


Kurayla öğretmenlik

MEB bazı şehirlerde ücretli öğretmen alımında liyakat ve yeteneği görmezden geldi.

Kurayla öğretmenlik
Kurayla öğretmenlik

Öğretmen atamalarında liyakati görmezden gelen Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB) öğrencilerin eğitimini şansa bıraktı. Bakanlığın bazı şehirlerde ücretli öğretmen alımında başvurular arasında kura çekerek yeni eğitim-öğretim dönemi için öğretmen seçtiği ortaya çıktı.
 
Bu yıl atanamayan öğretmen adayları bazı illerde milli eğitim müdürlüklerinin ilginç seçim yöntemi ile karşılaştı. MEB, e-Devlet sistemi üzerinden başvuran ve düşük ücretler ile çalışmayı bile kabul eden öğretmen adaylarını, liyakat, yetenek ve diplomalarını değil şans unsuruna göre seçecek.
 
Ücretli öğretmen adaylarına “ kura çekimi yöntemi” ile görevlendirme yapılacağı duyruldu. Kura gerekçesi ise “ihtiyaç fazlası başvuru” olarak açıklandı. Şansa bırakılan alanların arasında Biyoloji, Fen ve Teknoloji, Matematik, Türkçe, İngilizce, Tarih ve Sosyal Bilgiler gibi öğrencilerin geleceklerine doğrudan etki edecek önemli alanlar yer aldı.
 
Şanslı olan gelsin
 
Ücretli öğretmenler için yapılan duyuruda, kura çekimi için davet edilen adayların belirlenen tarih ve saatte salonda hazır bulunmaları istenerek, kura sırasında alanda bulunmayan adaylara ise “görev almadıkları düşünülerek kura çekimleri iptal edilecek ve bu adaylar herhangi bir hak iddiasında bulunamayacaklardır” uyarısı da yapıldı. Ücretli öğretmenler kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlerin üçte biri oranında ücret alırken sigortaları tam olarak yatırılmıyor.

Cumhuriyet


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2019 LGS liselere yerleştirme tercih sonuçları açıklandı!
2019 LGS liselere yerleştirme tercih sonuçları açıklandı!
Öğretmenlere 3 Ek Ders Ödenecek, Müdür ve Yardımcılarına Ek Ders Ücreti Yok
Öğretmenlere 3 Ek Ders Ödenecek, Müdür ve Yardımcılarına Ek Ders Ücreti Yok