Bakan Ziya Selçuk Ödev Konusunda Açıklama Yaptı


Bakan Ziya Selçuk Ödev Konusunda Açıklama Yaptı

Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk ödev hakkındaki düşüncelerinden bahsetti. Milyonlarca insan merakla Ziya Selçuk'un eğitimde yapacağı icraatları merak ediyor. Ve bir çok öğrencinin ve velinin bazen kabusu haline gelen ödev konusundaki düşünceleri merak içerisinde beklenmekte.

Bakan Ziya Selçuk Ödev Konusunda Açıklama Yaptı
Bakan Ziya Selçuk Ödev Konusunda Açıklama Yaptı

Bakan Ziya Selçuk'tan Ödev Hakkında Açıklama.

Herkes tarafından sevilen ve kucaklanan Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk ödev hakkındaki düşüncelerinden bahsetti. Milyonlarca insan merakla Ziya Selçuk'un eğitimde yapacağı icraatları merak ediyor. Ve bir çok öğrencinin ve velinin bazen kabusu haline gelen ödev konusundaki düşünceleri merak içerisinde beklenmekte.
 
Bakan Selçuk ödev hakkındaki düşüncelerini şu şekilde sıralıyor
 
“Ödevin bazı çocuklar için gerçekten işlevsel olduğunu bazıları içinse tamamen kaygıları yükselten, okuldan soğutan, öğretmen-öğrenci ilişkisini, anne-baba-çocuk ilişkisini zayıflatan bir karakteri var. Peki o zaman öğretmenlere ya da anne-babalara ödev hakkında nasıl bir mesaj verilebilir? İlk mesaj bence hangi çocuktan bahsettiğimizi dikkate almak. Yani odak noktamız hangi çocuğun ödev yapması söz konusu olmalı. Bazı çocuklar düzenli olarak ödev yapmaktan çok mutlu oluyorlar. Ama mizaçlarına göre değişen bir şekilde bazı çocuklar da ödevden hiç hoşlanmıyorlar. Hele hele ödevler arka arkaya 10 tane, 20 tane, 30 tane çoktan seçmeli soruysa bunlar sıkıcı ve bayat bir görüntü arz ediyor… Öğretmenler ödevin hangi çocuğa faydalı ya da zararlı olduğu konusunda bir fikir yürütmeli…

Sonuç olarak özetlemek gerekirse ödevin temelde ne yararı var diye toplamsal bir şey söylemek gerektiğinde araştırmalar şunu söylüyor: ‘Ödev, akademik bir yeterliliği geliştirmekten ziyade bir takım sosyal becerilerin, ders takibinin, sorumluluk sahibi olmanın, belirli bir işi teslim etme becerisinin ve belirli bir işe sahip çıkma becerisinin geliştirilmesi açısından faydaları oluyor.’ Ama biz ödevi sadece akademik başarı açısından ele alıyoruz Türkiye’de. Çocuk üzerinde sorumluluk geliştirici bir araç olarak da dikkat çekmekte fayda var…
 
Bizim vizyon olarak şöyle bir şey seçmemizde yarar var. Çocuğa özel ödev hazırlanabilir mi? Bu mümkün. Eğer bu söz konusu olursa o zaman bir takım desteklere ihtiyacımız var.”

Ziya Selçuk Ziya Selçuk Ödev Açıklaması


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2019 Yılı İl İçi Atama, Boş Kontenjanları Yayınlayan İller
2019 Yılı İl İçi Atama, Boş Kontenjanları Yayınlayan İller
Bakan Ziya Selçuk'un yaptığı öğretmenleri sevindiren değişlikler
Bakan Ziya Selçuk'un yaptığı öğretmenleri sevindiren değişlikler