Atanan öğretmenler ders başı yapamıyor


Atanan öğretmenler ders başı yapamıyor

Okullar bu pazartesi açılıyor. Temmuz ayında ataması gerçekleştirilen 20 bin sözleşmeli öğretmen ise güvenlik soruşturması tamamlanmadığı için görevlerine başlayamıyor.

Atanan öğretmenler ders başı yapamıyor
Atanan öğretmenler ders başı yapamıyor

Temmuz ayında gerçekleştirilen 20 bin sözleşmeli öğretmen ise güvenlik soruşturmasını sonuçlarını bekliyor? Peki güvenlik soruşturması neden bu kadar uzun sürüyor? Öğrenciler yeni ders yılına öğretmensiz mi başlayacak?
 
20 bin sözleşmeli öğretmen ataması 24 Temmuz 2018 tarihinde gerçekleştirildi. Mymemur'da yer alan habere göre, öğretmen ataması sonuçlarının açıklanmasını üzerinden neredeyse 2 ay geçmesine rağmen çok sayıda öğrenmenin hala güvenlik soruşturması tamamlanmadı. Pazartesi günü yeni öğretim yılı başlayacak. Ancak, ataması yapılan öğretmenlerin güvenlik soruşturması tamamlanmadığı için öğretmenler görevlerine başlayamayacak. Bu nedenle çok sayıda öğrencinin derslerinin boş geçeceği tahmin ediliyor.
 
Süreç 1-2 ay sürebillir
 
Ülkemizin en önemli sorunlarından olan eğitim konusunda Milli Eğitim Bakanlığı'nın süreci hızlandırmak adına bir şeyler yapması gerekiyor. Bazı illerde adaylara emniyetten gelen dosyaların İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından Milli Eğitim Bakanlığı'na gönderildiği söyleniyor. Öğretmenler MEB'i aradığında ise konuyla ilgili bir komisyon oluşturulacağı ve komisyonun vereceği kararın ardından İl Milli Eğitim Müdürlüklerine sonuçların gönderileceği bilgisi öğretmenlerle paylaşılıyor ve sürecin 1-2 ay sürebileceği ifade ediliyor. Geçtiğimiz hafta MEB'e giden dosyalar hakkında adaylar bu cevabı alınca büyük bir umutsuzluğa düşüyor. Sonuçların bir komisyon kurulması sonucunda hemen açıklanabileceğini düşünen öğretmenler Bakanlığının komisyonun kurulması ve kararlarını vermesi için neyi beklediğini merak ediyor.
 
Sosyal medya üzerinden MEB Bakanı Ziya Selçuk'a seslenerek güvenlik soruşturmalarının bir an önce sonlandırılmasını isteyen öğretmenler öğretmenler, aksi takdirde hem kendilerinin hem de öğrencilerin büyük mağduriyet yaşayacağını vurguluyor.

Cumhuriyet

atanan öğretmenler aday öğretmenler Stajyer öğretmen güvenlik soruşturması 20 bin sözleşmeli öğretmen


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yılbaşı tatili kaç gün olacak? 31 Aralık okullar tatil mi?
Yılbaşı tatili kaç gün olacak? 31 Aralık okullar tatil mi?
3600 ek gösterge ile emekli maaşları ve ikramiyeleri ne kadar artacak?
3600 ek gösterge ile emekli maaşları ve ikramiyeleri ne kadar artacak?