Çocuğunuzun geleceği için okul seçiminde bunlara dikkat edin!


Çocuğunuzun geleceği için okul seçiminde bunlara dikkat edin!

Okul seçimi, çocuğun anaokulundan liseye kadar her kademesinde önemli bir karar. Aileler, çocukları okul çağına geldikleri andan itibaren hangi okula gitmeleri gerektiğini detaylı bir şekilde araştırıyor.

Çocuğunuzun geleceği için okul seçiminde bunlara dikkat edin!
Çocuğunuzun geleceği için okul seçiminde bunlara dikkat edin!

Uğur Koleji Kurucusu Kemal Koçak, çocuklara eğitim verecek okulun akademik kadro, eğitim modelleri ve sosyal imkanlar açısından tam donanımlı olması gerektiğini vurgulayarak velilerin tercihlerini bu yönde yapmalarının önemini belirtiyor.

Okul seçimi için araştırmalar devam ediyor. Okulların açılmasına sayılı günler kaldı.  Veliler de okul okul gezip çocukları için en uygun olanı seçmeye çalışıyorlar. Öğretmen, eğitim sistemi, sosyal olanaklar, okulun fiziksel özellikleri, yöneticilerin aile ile iletişimleri… Okul seçiminde pek çok önemli kriter bulunuyor. Bu durumda anne babaların bazı kriterleri göz önünde bulundurmaları ve gezdikleri okulları buna göre değerlendirmeleri gerekiyor.

Okul seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken kriterler

  • Eğitim sistemi: Her çocuğun farklı özellikleri bulunuyor. Bu nedenle bilgiyi öğretmeyi değil, bilginin öğrenilebilmesi için gerekli beceriyi kazandırmayı hedefleyen, öğrenciye zengin öğrenme seçeneği sunan okul kabul edilmeli.
  • Sosyal etkinliklerin önemi: Ders programı dışında çocukların ilgi ve yeteneklerine uygun etkinliklerin olması çocuk için farklı aktivitelere katılma olanağı sağlıyor. Tercih konusunda sosyal etkinliklere de dikkat edilmesi gerekiyor.
  • Diğer kriterler: Okulun ders sayısı, saatleri, lise ve üniversite giriş sınavlarına hazırlık programları, yabancı dil eğitimi, okulun fiziksel olanakları (bahçesinin, spor salonunun, kütüphanesinin olması gibi), sınıf mevcutları, aileyle iletişim, güvenlik önlemleri, sağlık ve temizliğe verilen önem, veli profili, yemek kalitesi, eğitim kadrosunun sürekliliği ve tecrübesi, okulun sınavlardaki başarı puanı, servislerin kalitesi, dikkat edilmesi gereken diğer önemli kriterler arasında yer alıyor.

“Başarılı ve iyi bireyler yetiştirmeyi önemsiyoruz”

‘Okul, okul gibi okul olmalı’ diyen Kemal Koçak, “Bir milletin kalkınması o toplumun sahip olduğu eğitim ve öğretime bağlıdır. İnsanları iyi eğitmezseniz o insanlar yarım kalmış olur. İyi eğitim almayan çocuğa zaten akademik bilgiyi sağlıklı bir şekilde veremeyiz. Bizim misyonumuz sağlam temellerle yetişmiş, iyi eğitim alan, kendi ayakları üzerinde durabilen, başarılı ve iyi bireyler yetiştirmek” dedi.

Okulun sadece öğretim yapılan ve belirli kalıplar içine sıkışmış bir anlayıştan ibaret olmadığını belirten Kemal Koçak, “Sadece akademik eğitim vermekle kalmıyoruz, sosyal farkındalık projeleriyle öğrencilerimizin kendini ifade etme becerisini de geliştiriyoruz. Eğitim sistemimizde Yapılandırmacı Öğrenme Modeli, Kişiye Özel Bire Bir Eğitim Modeli, STEM ART Eğitim Modeli ve Akademik Danışmanlık Sistemi uyguluyoruz. Her seviyede kodlama eğitimimiz var. Bugün 3 yabancı dil öğretiyoruz. Bu modellerle öğrencilerimizin akademik alanda gelişmesini sağlarken aynı zamanda topluma yararlı ve sosyal bireyler olmalarını öğretiyoruz” diye ifade etti.

Okul seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Çocuklarının ilgi, yetenek ve ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılayacak okulu tercih etmelerinin önemli olduğunu vurgulayan Koçak, “Çocuğun önceliklerini ve ilgilerini tanımalı ve hangi tarzda bir okulda mutlu, uyumlu ve başarılı olacağı belirlenmeli. Çocuklara eğitim ve öğretim verecek bir okul akademik kadrosu, sosyal imkanları ve eğitim modelleriyle tam donanımlı olmalı. Bizler, öğrencilerimizin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda gelişmelerini sağlamak için drama, bale, halk oyunları, serbest jimnastik, müzik, karikatür, moda ve tasarım, fen ve teknoloji, bilişim ve kodlama, satranç, mun, strateji ve akıl oyunları, yemek, coğrafya ve gezi, İspanyolca ve Almanca, geri dönüşüm ve tasarım öğrenci kulüpleri faaliyetlerine önem veriyoruz. Sadece sınava iyi hazırlamak yetmiyor, öğrencinin yeteneklerini de keşfetmek ve onları yeteneklerini geliştirebilmeleri için motive etmek gerek diyerek sözlerini tamamladı.

guncelegitim.com

okul seçimi en iyi kolejler en başarılı okullar en başarılı kolejler


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEB'den öğretmen ve öğrencilere 3 GB ücretsiz 'EBA' hizmeti
MEB'den öğretmen ve öğrencilere 3 GB ücretsiz 'EBA' hizmeti
Seçimde Görev Alanlara Verilecek Ücretler Arttırıldı
Seçimde Görev Alanlara Verilecek Ücretler Arttırıldı