Okul Hata Yapınca Okul Birincisi ve Diğer Öğrenciler Açıkta Kaldı


Okul Hata Yapınca Okul Birincisi ve Diğer Öğrenciler Açıkta Kaldı

İzmir'de Bornova Şehit Erkan Er Ortaokulu öğrencilerinin, okul bilgisinin sisteme bildirilmemesi nedeniyle topluca açıkta kaldığı iddia edildi.

Okul Hata Yapınca Okul Birincisi ve Diğer Öğrenciler Açıkta Kaldı
Okul Hata Yapınca Okul Birincisi ve Diğer Öğrenciler Açıkta Kaldı

Geçtiğimiz yıl Dr.Cavit Özyeğin, Necmiye Bilgin ve Ergenekon ilköğretim okullarının orta kısımları birleştirilerek, Şehit Erkan Er Ortaokulu kurulmuştu.  Bu sene devreye giren yerel yerleştirme sistemine göre, ortaokul öğrenimindeki not ortalaması, devamsızlık ve okunan dönem sayısı dikkate alınıyor.

soL haber portalı'na bilgi veren mağdurlar, sorunun tam da bu noktada başladığını ifade ediyorlar. Öğrenciler yıllardır Bornova 'da okumalarına rağmen, sadece son iki dönem Bornova 'da okumuş görünüyorlar. Durum böyle olunca yeni mezun yaklaşık 360 öğrenci, Bornova 'da bulunan liselere geçemiyor.
 
Durumla ilgili İlçe Eğitim Müdürlüğü'ne ve okul yönetimine başvuran veliler bir çözüme ulaşamazken, kendilerine sadece dilekçe doldurulmasının söylendiğini iletti.  Duruma isyan eden veliler, not ortalaması, devamsızlık, okunan dönem sayısı gibi kriterlere göre Bornova 'da birçok lisede okuyabilecek öğrencilerinin açıkta kaldığını belirtti.  Okul yetkilileri de konuya ilişkin bir bilgi veremeyeceklerini söyledi.

Okul birincisi yerleşemedi!

İzmir'in Bornova ilçesinin en başarılı okullarından biri olduğu belirtilen Şehit Erkan Er Ortaokulu'ndaki 273 öğrenciden sadece 13'ü meslek liselerine yerleşebildi. 99 not ortalaması ile okul birincisi olan Aleyna Kantar da herhangi bir okula yerleşemedi. Türk Eğitim Sen İzmir 2 No'lu Şube Başkanı İrfan Toksoy, okullarda yeterli kontenjan olmadığını ve yerleşme konusunda sıkıntı yaşanacağını sürecin başından itibaren söylediklerini fakat bunun karşılık bulmadığını belirtti. Şehit Erkan Er Ortaokulu'nun Bornova'nın en başarılı öğrencilerinin eğitim gördüğü bir okul olduğunu açıklayan İrfan Toksoy, "273 öğrenciden sadece 13'ü meslek liselerine yerleşebildi. Diğer öğrenciler bu yerleştirme sonucuna göre herhangi bir okula yerleşemedi. Eğer bir sınav puanına göre yerleştirme olsaydı bu öğrencilerin yüzde 80'i istedikleri okula yerleşebilirdi. Çünkü bu çocuklarda o kapasite var" dedi.

Güzelyalı İlköğretim Okulu'nda da sorun var!

Okullara yerleştirmede adres, devam ve devamsızlık, puan aralığı gibi kriterlerin olduğunu söyleyen İrfan Toksoy, "Biz bu kriterlerin öğrencileri net olarak ayıramayacağını söyledik. Geldiğimiz noktada  bu öğrenciler açıkta kaldı. Öğrencileri doğum tarihlerine göre sıralayarak okullara aldılar. Öncelik doğum tarihi küçük olanlara verildi. Doğum tarihi küçük olanlar yerleşti, diğerleri yerleşemedi" diye konuştu. Okul idaresinin, milli eğitimin sorunu çözeceğini söylediğini fakat bunun iyi niyet temennisinden öteye geçemediğini savunan Başkan Toksoy, İzmir'de benzer sorunların Konak'ta bulunan Güzelyalı İlköğretim Okulu'nda da yaşandığını ileri sürdü. Toksoy, Güzelyalı İlköğretim Okulu'nda da 350 öğrencinin herhangi bir okula yerleşemediğini, milli eğitimin nitelikli okul probleminin bulunduğunu ileri sürerek şunları söyledi:

"Veliler de nitelikli okul konusunda endişe yaşıyor. Çocuğunun iyi eğitim almasını isteyen veliler de adresini değiştiriyor, nitelikli olarak gördüğü okullara çocuklarını yerleştirmeye çalışıyor. Bu durum milli eğitimde bazı şeyleri masaya yatırarak yeniden değerlendirmemiz gerektiğini bizlere gösteriyor.

Cumhuriyet.com.tr

 

Gözünüzden kaçtıysa!


MEB, LGS çıkmazından nasıl kurtulur?

 


Liselere Yerleştirmede Bu Kriter Nedeniyle, Başarılı Öğrenciler Açıkta Kaldı!

 


MEB'den okullara yerleşemeyen öğrencilere ikili eğitim müjdesi

 

Bornova Şehit Erkan Er Ortaokulu Güzelyalı İlköğretim Okulu


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2019 Yılı İl İçi Atama, Boş Kontenjanları Yayınlayan İller
2019 Yılı İl İçi Atama, Boş Kontenjanları Yayınlayan İller
Bakan Ziya Selçuk'un yaptığı öğretmenleri sevindiren değişlikler
Bakan Ziya Selçuk'un yaptığı öğretmenleri sevindiren değişlikler