MEB Öğretmen ve Öğrencinin Röntgenini Çekecek!


MEB Öğretmen ve Öğrencinin Röntgenini Çekecek!

Bakanlık bünyesinde yaklaşık 10 farklı veri sonucu bulunuyor. Bu veriler birleştirilerek ortaya öğretmen, öğrenci, müfredat ve sınavlarla ilgili geniş bir rapor çıkarılacak. Öğretmenin eğitimi, öğrencinin ve sınıfın durumu, sınav sonuçları kıyaslanarak yol haritası belirlenecek. Bakanlık bu uygulama için "öğretmen ve öğrencinin bir nevi röntgeni çekilecek" ifadesini kullandı

MEB Öğretmen ve Öğrencinin Röntgenini Çekecek!
MEB Öğretmen ve Öğrencinin Röntgenini Çekecek!

Milli Eğitim Bakanlığı, bugüne kadar denenmemiş bir uygulama için çalışmalara başladı. “Big Data” adı verilen proje ile öğrencinin öğrenme, öğretmenin ise öğretme profili çıkarılacak.

Habertürk'ten Fatmanur Boylu'nun haberine göre, performans sisteminin kaldırılması ve yerine "big data", yani "büyük veri"nin getirilmesi planlanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan alınan bilgiye göre, bakanlık bünyesinde yaklaşık 10 farklı veri sonucu bulunuyor. Bu veriler birleştirilerek ortaya öğretmen, öğrenci, müfredat ve sınavlarla ilgili geniş bir rapor çıkarılacak. Öğretmenin eğitimi, öğrencinin ve sınıfın durumu, sınav sonuçları kıyaslanarak yol haritası belirlenecek. Bakanlık bu uygulama için "öğretmen ve öğrencinin bir nevi röntgeni çekilecek" ifadesini kullandı. 

EKSİKLERİ TAMAMLANACAK

Bakanlık yetkilileri uygulamayı bir örnekle aşamalı olarak anlattı. İlk olarak üniversite sınavına aynı sınıfta giren öğrencilerin sayıları ve kimlik bilgileri; ikinci aşamada hangi okuldan, hangi yıl mezun olduğu, öğretmenlerinin bilgisi; üçüncü aşamada okuldaki müfredat, işlenen konular ve kazanımların verisi; dördüncü aşamada ise öğrencinin sınavda hangi soruları doğru ya da yanlış yaptığı tespit edilecek. Aşamalar birleştirilerek öğrenci ve öğretmen profili oluşturulacak. Öğretmenin öğretmede başarılı ve eksik yönleri analiz edilecek. Eksik olduğu konular üzerinde MEB desteği sağlanacak.

Uygulamanın Milli Eğitim Bakanı’nın onayından sonra hayata geçmesi bekleniyor

Haberturk

 


Liselere Yerleştirmede Bu Kriter Nedeniyle, Başarılı Öğrenciler Açıkta Kaldı!

meb rapor


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Seyfettin Yılmaz     2018-08-18 MEB eğitim bilimleri alanlarını yok sayıyor. Üniversitelerin eğitim bilimleri lisans alanları 1997'de kapatıldı. Bu alanlar ileri ülkelerde çok önemsenen alanlar. Bizde bu alanlardan mezunlar ilkokul öğretmeni olarak çalıştırılıyorlar. Eğitimde işler ne zaman ehline verilirse, birikmiş sorunlarla dolu başarısızlıklar o zaman ortadan kalkar. Yeni Bakandan beklentiler bu yöndedir. Eğitimi kurtaracak olanlar eğitim bilimleri bölümlerinden mezunlara mezun oldukları alanda istihdam koşulları yaratmak
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Ziya Selçuk'un yaptığı öğretmenleri sevindiren değişlikler
Bakan Ziya Selçuk'un yaptığı öğretmenleri sevindiren değişlikler
Beden Eğitimi Öğretmenleri Tepkili
Beden Eğitimi Öğretmenleri Tepkili