Eğitim sisteminde 16 yılda 15'inci değişiklik yolda


Eğitim sisteminde 16 yılda 15'inci değişiklik yolda

Liseye ve üniversiteye geçiş sistemlerinde yapılan değişiklikler başta olmak üzere 16 yılda hiçbir öğrenci başladığı sistemle okulunu bitiremedi. Şimdi eğitim sisteminde yeni bir değişiklik daha planlanıyor.

Eğitim sisteminde 16 yılda 15'inci değişiklik yolda
Eğitim sisteminde 16 yılda 15'inci değişiklik yolda

Birgün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre AKP hükümetlerinin yedinci Milli Eğitim Bakanı olan Ziya Selçuk da liseye giriş sistemine “el atmaya” hazırlanıyor. TEOG’un yerine getirilen liseye geçiş sisteminde ( LGS ) yapılması düşünülen köklü değişiklikler için kapsamlı bir çalışma başlatılması bekleniyor.
 
16 yılda 14 sistem değişikliği
 
Türkiye’deki eğitim sisteminde son 16 yılda yapılan sistem değişikliği sayısı 14’e ulaştı. AKP iktidarı dönenimde Milli Eğitim Bakanı pozisyonuna getirilen bütün isimler sistemin en az bir noktasında değişikliğe gitti. Milli Eğitim Bakanlığı, “değişim” ısrarını her yeni dönemde sürdürdü. Son olarak, LGS’dede köklü değişiklikler yapmak için yeni Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un kapsamlı bir çalışma başlattığı öğrenildi.
 
2003’te katsayı artırıldı
 
AKP iktidarı döneminde eğitim sisteminde yapılan önemli değişiklikler şöyle:

AKP iktidarının ilk yılı olan 2003’te, üniversite giriş sınavının katsayıları yeniden düzenlendi. 28 Şubat kararlarından iki yıl sonra uygulanmaya başlanan ve siyasi bir çekişmenin sembolü haline gelen katsayı problemi, dönemin Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in talimatıyla yapılan değişiklikle daha da büyüdü. Alanından farklı bir bölümü tercih etmek isteyen öğrencilerin önündeki en büyük engel olan ve 0,2 ile 0,5 olarak belirlenen katsayı oranları 2003 yılında 0,3 ile 0,8 biçiminde düzenlendi.

İlk müfredat değişikliği 2004’te
 
AKP iktidarında eğitim müfredatına ilk değişim 2004 yılında oldu. İlköğretim, ortaöğretim ve lise müfredatlarında yapılan değişiklikler 2005 yılına değin sürdü. İlk olarak Fen Bilgisi dersinin adı Fen ve Teknoloji olarak değiştirilerek dersin süresi haftada dört saate çıkarıldı. Liselerde eğitim süresinin 4 yıla çıkarıldığı 2005 yılında, yabancı dilde eğitim veren hazırlık sınıfları birkaç okul hariç tarih oldu. Aynı yıl liselere geçiş sistemi kaldırılarak, “OKS” adı verilen yeni sistem getirildi.

Hüseyin Çelik’in bakanlığı döneminde yapılan değişiklikler bunlarla da sınırlı kalmadı. LGS’nin yerine iki yıl önce getirilen OKS kaldırılarak “SBS” denilen yeni bir sistem hayata geçirildi. Öğrencilerin, ortaöğretim hayatları boyunca her eğitim yılının sonunda SBS’ye girmeleri zorunlu kılındı.
 
On yıldır uygulanan üniversiteye giriş sistemi 2010’da, Nimet Çubukçu’nun döneminde değiştirilerek Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sistemlerine geçildi. Çelik döneminde uygulamaya konulan SBS de bu dönemde biçim değiştirdi. Değişiklikle SBS, üçüncü yılın sonunda tek sınav uygulanan bir model oldu. Çubukçu’nun yayımladığı bir genelgeyle tüm düz liseler Anadolu lisesi oldu
 
AKP’nin “reform” yılı 2012
 
Çubukçu’nun ardından göreve gelen Ömer Dinçer, 2012’de 8 yıllık zorunlu eğitimden vazgeçildiğini ve “4+4+4” sisteminin uygulanacağını açıkladı. İmam hatip ve meslek lisesi mezunlarının üniversiteye girmesine engel olduğu düşüncesiyle üniversitelere girişte uygulanan katsayı uygulaması da Dinçer’in döneminde kaldırıldı. Aynı yıl, Gülen(FETÖ) yapılanması ile AKP iktidarının arasında “dershane çıkışı” yaşandı
 
Durgun geçen Nabi Avcı döneminde ise liselere giriş sistemi sil baştan kurgulandı. TEOG sınavı, Avcı döneminde ilk defa uygulandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avcı’nın ardından göreve gelen İsmet Yılmaz’ın bakanlığı sırasında TEOG’un kaldırılmasını istedi. Erdoğan’ın, “TEOG’un kaldırılması lazım” açıklamasından 78 saat sonra TEOG kaldırıldı. Yerine getirilen LGS’nin plansızlığı ise haziran’da gerçekleştirilen sınavın yarattığı mağduriyetlerle gözler önüne serildi.

birgun.net

 


Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Öğretmen Performans Sistemini Uygulamayacağız

 


Son dakika: Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yeni eğitim sistemini anlattı

ziya selçuk eğitim sistemi Milli Eğitim Bakanı sistem değişikliği


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ziya Selçuk açıkladı: Öğretmen odalarının tasarımı değişiyor!
Ziya Selçuk açıkladı: Öğretmen odalarının tasarımı değişiyor!
LGS'de İtiraz Edilen FEN Sorusu ile İlgili MEB Açıklama Yaptı
LGS'de İtiraz Edilen FEN Sorusu ile İlgili MEB Açıklama Yaptı