Öğretmenler 2018 yılı il dışı atamaları için iptal hakkı istiyor


Öğretmenler 2018 yılı il dışı atamaları için iptal hakkı istiyor

Öğretmenler seçim öncesi MEB’den il dışı atamalarda iptal hakkı verilmesini istiyor.

Öğretmenler 2018 yılı il dışı atamaları için iptal hakkı istiyor
Öğretmenler 2018 yılı il dışı atamaları için iptal hakkı istiyor

Geçmiş yıllarda da il dışı atamasını iptal ettirmek isteyen öğretmen sosyal medya üzerinden çalışmada bulunmuş ve MEB bu taleplerini karşılıksız bırakmamıştı.

İLLER ARASI YER DEĞİŞTİRME İPTAL HAKKI
 
5-8 Haziran 2018 tarihleri arasında öğretmenler il dışı atama başvurularını yaptılar ve MEB İnsan Kaynakları genel Müdürlüğü tarafından il dışı atama sonuçları 11 Haziran 2018 tarihinde açıklandı. İl dışından ataması çıkan öğretmenler 29 Haziran 2018 tarihinden sonra ilişik kesme işlemlerine başlayabilecekler. İl dışına atanan öğretmen ilişik kestikten sonra 15 gün içerisinde yeni okulunda göreve başlayacak. İl dışı tayin iptali için atama kılavuzunda farklı durumlar yer almakta iken “isteğe bağlı il dışı atama iptali” hakkı bulunmamaktadır.
 
Aylıksız izinde olanlar; yurt dışında görevlendirilenler ile aylıksız izinli olan öğretmenlerden yer değişikliği  gerçekleştirilen öğretmenlerden en geç 01 Ekim 2018 tarihi itibarıyla görevine başlamayanların atamaları iptal edilecektir.

Geçici görevlendirilenler; Bakanlığın merkez ve taşra teşkilatı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında geçici olarak görevli olup il dışı atama isteyen ve ataması çıkan öğretmenlerden en geç 01 Ekim 2018 tarihi itibarıyla atandıkları eğitim kurumunda göreve başlamayanların atamaları iptal edilecektir.

Karı koca öğretmenler; Yer değiştirme sonucu farklı illere atanan öğretmen eşlerden birisi görev yerinden ayrılmadan atamasını iptal ettirebilecek.

Gerçeğe aykırı beyan; Elektronik Başvuru Formu dışında bir belgeyle veya posta yoluyla yapılan başvurular; gerekli şartları taşımayan başvurular; gerçeğe aykırı bilgi ve belgeyle ya da istenilen bilgileri uygun biçimde işaretlemeden yapılan başvurular ile Elektronik Başvuru Formu imzalanmadan ve onaylanmadan yapılan başvurular geçersiz sayılacak; geçersiz başvurulara dayalı olarak yapılan yer değiştirmeler iptal edilecektir.

Başvuru sırasında iptal hakkı; İl dışı atama başvuruları sırasında başvurusunu yapan öğretmen başvurular bitmeden başvurusundan vazgeçerek başvurusunu iptal ettirebilecek.
 
MEB, il dışı atama kılavuzunda görev yeri değiştirilen öğretmenlerin yer değiştirme işlemlerinin iptal edilmeyeceğini belirtirken il dışı yer değiştirme sonrası mazereti oluşanların il dışı tayinlerinin iptal edilebileceğini, bunun içinde bu öğretmenlerin görev yerinden ayrılmaması gerektiğini belirtmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı il dışı atama kılavuzunda mazereti olmadan isteğe bağlı il dışı tayin iptali işlemi yapılmadığını belirtmiş olmasına rağmen önceki yıllarda Bakanlık öğretmenlere il dışı atama iptal hakkı vermiştir.
 
MEB 2017 yılında il dışı atama iptali için hak tanınmıştı.

2018ildısıiptalhakkıverilsin


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
erkan     2018-08-06 2. İL DIŞI ATAMA YAPILMASINI BU KONUDA TAKVİM YAYIMLANMASINI İSTİYORUZ. BU KONUNUN HABER SİTENİZ OLARAK TAKİPÇİSİ OLMANIZI YER VERMENİZİ BEKLİYORUZ. TEŞEKKÜR EDERİM.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aynı öğretmene, aynı gün, aynı saatlerde üç tane seminer görevi
Aynı öğretmene, aynı gün, aynı saatlerde üç tane seminer görevi
LGS'de İtiraz Edilen FEN Sorusu ile İlgili MEB Açıklama Yaptı
LGS'de İtiraz Edilen FEN Sorusu ile İlgili MEB Açıklama Yaptı